Album, jakiego nie było

pg
Udostępnij:
Maciej Rysiewicz (tekst) i Jerzy Żak (zdjęcia) to autorzy pięknego albumu zatytułowanego "Krynica Zdrój, miasto, ludzie, okolice", który ukaże się już za kilka dni. Promocja liczącej prawie 300 stron książki, w ramach XXXVI Festiwalu im. Jana Kiepury, odbędzie się w najbliższą niedzielę w sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy o godz. 11. Spotkanie prowadzić będzie Bogusław Kaczyński.

R ekomendacja

Nie jest to pierwsze dzieło tego duetu. W ubiegłym roku ukazało się znakomite wydawnictwo: "Ule i pasieki w Polsce". Po obejrzeniu pozycji poświęconej Krynicy, można stwierdzić: takiego albumu to miasteczko jeszcze nie miało. Słynny zdrój przedstawiony został głównie za pomocą zdjęć, licznych reprodukcji starych fotografii, grafik. Na kartach książki pojawiają się portrety najznamienitszych ludzi związanych z uzdrowiskiem, m. in. prof. Józefa Dietla, inż. Leona Nowotarskiego, dr. Henryka Ebersa, ale i Nikifora oraz Jana Kiepury. Niezwykły klimat tworzą zatrzymane w kadrze różne krynickie zakątki.
A wszystko to opatrzone ciepło napisaną historią tej miejscowości, której sławę i znaczenie przyniosły liczne w tych okolicach wody mineralne. Chwały temu miejscu przydawały niezwykłe osobistości, m. in.: Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska, Henryk Sienkiewicz, Juliusz Solski, Ignacy Mościcki, Józef Piłsudski... Długo by można była nazwiska wymieniać.
Autorem większości zdjęć jest Jerzy Żak. Rocznik 1937, pochodzący z Olejowa w dawnym województwie tarnopolskim, absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ, nauczyciel, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ów mistrz obiektywu od wielu lat mieszka w Krynicy. Tą dziedziną sztuki zajmuje się od roku 1959. Swoje prace przedstawiał na ok. 120 wystawach w kraju i za granicą.
Krynickie dzieje spisał Maciej Rysiewicz. 43-letni absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego w latach 70. i 80. był działaczem opozycji demokratycznej, dziennikarzem podziemnych pism "Tymczasem" i "Wola". W Wilczyskach koło Stróż odziedziczył po dziadkach część majątku ziemskiego. Jest publicystą, przedsiębiorcą, pszczelarzem i prezesem stowarzyszenia "Ratujmy Białą".
Wydawnictwo ukazało się nakładem warszawskiej firmy "Zabytki", przy współpracy krynickiego przedsiębiorstwa "Jas-Pol" Michała Jasnosza. Patronat medialny nad albumem sprawują: Dziennik Polski, Przekrój i Radio Echo.
(pg)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie