Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Album, jakiego nie było

pg
Maciej Rysiewicz (tekst) i Jerzy Żak (zdjęcia) to autorzy pięknego albumu zatytułowanego "Krynica Zdrój, miasto, ludzie, okolice", który ukaże się już za kilka dni. Promocja liczącej prawie 300 stron książki, w ramach XXXVI Festiwalu im. Jana Kiepury, odbędzie się w najbliższą niedzielę w sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy o godz. 11. Spotkanie prowadzić będzie Bogusław Kaczyński.

R ekomendacja

Nie jest to pierwsze dzieło tego duetu. W ubiegłym roku ukazało się znakomite wydawnictwo: "Ule i pasieki w Polsce". Po obejrzeniu pozycji poświęconej Krynicy, można stwierdzić: takiego albumu to miasteczko jeszcze nie miało. Słynny zdrój przedstawiony został głównie za pomocą zdjęć, licznych reprodukcji starych fotografii, grafik. Na kartach książki pojawiają się portrety najznamienitszych ludzi związanych z uzdrowiskiem, m. in. prof. Józefa Dietla, inż. Leona Nowotarskiego, dr. Henryka Ebersa, ale i Nikifora oraz Jana Kiepury. Niezwykły klimat tworzą zatrzymane w kadrze różne krynickie zakątki.
A wszystko to opatrzone ciepło napisaną historią tej miejscowości, której sławę i znaczenie przyniosły liczne w tych okolicach wody mineralne. Chwały temu miejscu przydawały niezwykłe osobistości, m. in.: Helena Modrzejewska, Gabriela Zapolska, Henryk Sienkiewicz, Juliusz Solski, Ignacy Mościcki, Józef Piłsudski... Długo by można była nazwiska wymieniać.
Autorem większości zdjęć jest Jerzy Żak. Rocznik 1937, pochodzący z Olejowa w dawnym województwie tarnopolskim, absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ, nauczyciel, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Ów mistrz obiektywu od wielu lat mieszka w Krynicy. Tą dziedziną sztuki zajmuje się od roku 1959. Swoje prace przedstawiał na ok. 120 wystawach w kraju i za granicą.
Krynickie dzieje spisał Maciej Rysiewicz. 43-letni absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego w latach 70. i 80. był działaczem opozycji demokratycznej, dziennikarzem podziemnych pism "Tymczasem" i "Wola". W Wilczyskach koło Stróż odziedziczył po dziadkach część majątku ziemskiego. Jest publicystą, przedsiębiorcą, pszczelarzem i prezesem stowarzyszenia "Ratujmy Białą".
Wydawnictwo ukazało się nakładem warszawskiej firmy "Zabytki", przy współpracy krynickiego przedsiębiorstwa "Jas-Pol" Michała Jasnosza. Patronat medialny nad albumem sprawują: Dziennik Polski, Przekrój i Radio Echo.
(pg)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski