Alchemia sztuki i rytuał istnienia

Alchemia sztuki i rytuał istnienia

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Wystawa, będąca w założeniach retrospektywą religijnego wątku w twórczości artystki, raz po raz wykracza poza wąskie, dosłowne pojmowanie sztuki sakralnej. Teresa Rudowicz - zawsze poszukująca swojego miejsca, swojej artystycznej tożsamości w obrębie awangardowych nurtów obecnych w polskiej sztuce od połowy stulecia - jest wyjątkowo daleka od oficjalnych formuł sztuki kościelnej. Zamykając w abstrakcyjnych formach-znakach, w kunsztownych kolażach swoje olśnienia dotykalną urodą rzeczy, swoje odkrywania i doznawania praw rządzących obrazem, światem i istnieniem, artystka tworzy zarazem wyjątkowo głębokie malarstwo religijne. Istotę tego celnie określił Karol Tarnowski w katalogu obecnej wystawy: "Malarstwo Teresy Rudowicz nie ma nic z turpizmu czy weryzmu, nie jest perwersyjną rezygnacją z humanizmu, uczynioną rękami człowieka. Nie przestaje w niej być obecny - nie tylko poprzez wymowę samych kolaży, ale przede wszystkim poprzez alchemię sztuki - człowiek. Dlatego w malarstwo to mógł wpisać się bez zgrzytu wymiar religijny, wraz z tym, czego materia kolaży może jawić się post factum jako szyfr: cierpieniem".

Malarstwo Teresy Rudowicz w Krypcie U Pijarów

 (INF. WŁ.) W krakowskiej galerii Krypta U Pijarów można od wczoraj oglądać wystawę Teresy Rudowicz - przypominającą, jak świetną malarką była ta zmarła przed niespełna siedmiu laty artystka, współzałożycielka powojennej Grupy Krakowskiej.
 Kolekcja obrazów ma na tej wystawie cenne dopełnienie: rysunki i grafiki. Elżbieta Wolańska określa je jako najwymowniejszy dokument biografii artystycznej i duchowej Teresy Rudowicz. Szkice, pospiesznie notowane warianty kompozycji i motywów, są z natury rzeczy osobistym pamiętnikiem artysty. Ten artystyczny pamiętnik Teresy Rudowicz jest zarazem zapisem wyjątkowo pięknej osobowości. (AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo