Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleja róż w Nowej Hucie będzie zielona jak w latach 60.

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz
Zamiast betonu dużo zieleni, róż i miejsc, gdzie mieszkańcy będę mogli się zrelaksować - tak ma wyglądać aleja Róż według projektu Budżetu Obywatelskiego. Jesienią planowane są konsultacje z mieszkańcami.

FLESZ - Komu rząd dopłaci do wakacji?

od 16 lat

- Stara Nowa Huta dzięki utworzeniu Parku Kulturowego ma zielone światło na to, by odtwarzać przestrzenie, a więc nasza rewitalizacja będzie polegała na zazielenieniu placu miedzy Centrum B i C. Realizacja wpisuje się działania Krakowa w kontekście adaptacji do zmian klimatu – mówi Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, nowohucka aktywistka, pomysłodawczyni projektu.

„Aleja Róż na nowo” to projekt Budżetu Obywatelskiego, który w 2019 r. został wybrany przez mieszkańców Krakowa spośród zgłoszonych zadań ogólnomiejskich do realizacji, projekt zdobył aż 7527 punktów. Projekt ma zrealizować Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Punktem wyjścia do tego jak może wyglądać aleja Róż jest zdjęcie Henryka Hermanowicza z lat 60., które przedstawia mężczyznę siedzącego na ławce na alei Róż. Za nim zamiast dzisiejszego betonu jest bujna zieleń.

Projekt zakłada przywrócenie pierwotnego charakteru enklawy zieleni Nowej Huty - odcinkowi alei Róż wyłączonemu z ruchu samochodowego (pomiędzy Placem Centralnym a Aleją Przyjaźni). Odbędzie się to poprzez demontaż nawierzchni oraz nasadzenia nowej roślinności, w tym róż. Dodatkowe nasadzenia spowodują obniżenie odczuwalnej temperatury na terenie placu, jak również poprawią estetykę.

Ponadto zamontowane zostaną kraty ochronne nad korzeniami drzew. Dodatkowo zostanie zastosowany szereg rozwiązań, który sprawi, że przestrzeń ta stanie się miejscem przyjaznym dla mieszkańców. Między innymi usunięte zostaną stare elementy małej architektury, a w ich miejsce zostaną wprowadzone nowe obiekty o spójnym wyglądzie.

Projekt oprócz wprowadzenia zieleni i róż zakłada wprowadzenie elementów oddzielających parking od chodnika (przy granicy nawierzchni parkingu z kostki brukowej – po obu stronach parkingu). Umożliwi to zwężenie strefy parkingu bez konieczności ingerencji w nawierzchnię oraz ograniczy „głębokie” parkowanie, blokujące swobodne korzystanie z chodnika (w szczególności przejazd wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym pomiędzy parkingiem a schodami).
Kolejna propozycja zmian w projekcie „Aleja Róż na nowo” to usunięcie okrągłych donic pomiędzy cokołami i samych cokołów, które nie pełnią żadnej funkcji. Projekt zakłada zrezygnowanie z płyt, którymi jest pokryty plac i ich zamianę w roślinność niskopienną, która była w tym miejscu od samego początku.

Kolejnym krokiem w realizacji projektu będzie ogłoszenie zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji alei Róż. Obecnie trwa opracowanie materiałów do zamówienia.

Aleja Róż to miejsce, które po rewitalizacji powinno stać się wizytówką Nowej Huty, dlatego, jak podkreśla Małgorzata Szymczyk Karnasiewicz konieczne jest zaprojektowanie go w sposób w pełni profesjonalny z uwzględnieniem prawa miejscowego, jak również zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumencie „Park Kulturowy Nowa Huta”.
Projekt „Aleja Róż na nowo” powstał dzięki zaangażowaniu i pracy mieszkańców, którzy od dawna poprzez różne inicjatywy starali się wypracować społeczną koncepcję rewitalizacji przedmiotowego terenu. Dlatego opracowanie projektu musi również uwzględniać wolę mieszkańców. Z tego powodu Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie na etapie opracowania projektu chce skonsultować go z mieszkańcami. Konsultacje planowane są późną jesienią, o ile sytuacja związana z stanem epidemii poprawi się na tyle, że organizacja warsztatów projektowych będzie możliwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Aleja róż w Nowej Hucie będzie zielona jak w latach 60. - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski