Aleksander (Sasza) Blonder i Blima (Berta) Grünberg Poszukiwany, poszukiwana

Materiał partnera zewnętrznego
W związku z przygotowywaną wystawą IDZIE MŁODOŚĆ! I Grupy Krakowskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie poszukuje oryginalnego, prezentowanego powyżej zdjęcia, na którym wśród nieznanych dotąd osób widoczna jest dwójka artystów należących do grupy nazywanej ostatnią polską przedwojenną awangardą.

W razie posiadania informacji, które będą pomocne w zlokalizowaniu oryginału fotografii, Muzeum Narodowe w Krakowie prosi o kontakt z kuratorem wystawy, Anną Budzałek:

E-mail: abudzalek@mnk.pl

Telefon: 12 433 55 47

Przygotowywana wystawa IDZIE MŁODOŚĆ! I Grupa Krakowska (Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego) jest opowieścią o krótkiej, ale intensywnej historii I Grupy Krakowskiej, opowieścią o życiu i twórczości barwnej i nieprzeciętnej młodzieży.To artyści bezkompromisowi, pełni pasji i zaangażowania. Subiektywni, radykalni i wojowniczy, ale też naiwni. Byli przekonani, że mogą zmieniać rzeczywistość. Marzył im się świat prawy, niedyskryminujący, niedzielący ludzi na biednych i bogatych, a dający wszystkim szanse na godne życie.

Obok Aleksandera (Saszy) Blondera (ps. André Blondel) i Blimy (Berty) Grünberg, członkowie grupy powstałej w latach 30. ubiegłego wieku, to tak znani artyści jak Maria Jarema, Franciszek Jaźwiecki, Leopold Lewicki, Adam Marczyński, Stanisław Osostowicz, Szymon Piasecki, Mojżesz Schwanenfeld, Bolesław Stawiński, Jonasz Stern, Eugeniusz Waniek, Henryk Wiciński i Aleksander Winnicki. Skonsolidował ichbunt przeciwko istniejącemu porządkowi społecznemu, który wykształcił się w odrodzonym po I wojnie światowej państwie. Scalona po latach zaborów Polska zmagała się bowiem z wielomaproblemami, odbudowywała swoją tożsamość, jednym dając możliwości i szanse na lepszy byt, innych strącając w otchłań biedy i skrajnego ubóstwa. Widoczna przepaść społeczna między bogactwem niewielkiej grupy obywateli a nędzą całych mas biedoty w miasteczkach i wsiach zrodziła wśród wielu młodych ludzi całkowitą negację zastanego porządku społecznego. Była to jednak nie tylko negacja, ale też próba przeprowadzenia konstruktywnej rewolucji społecznej. Walka, którą podjęli z młodzieńczym zapałem i egzaltacją, była przede wszystkim walką z mechanizmami świata burżuazyjnego, ze skostniałymi ideałami mieszczańskimi. W odniesieniu do omawianej grupy artystów istotne jest to, iż większość jej członków należała do partii komunistycznej, a ich pojawienie się z końcem lat 20. i na początku 30. w murach krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych spowodowało ogromny ferment - nie tylko twórczy. Lewicującą artystyczną młodzież skonsolidowały szykany ze strony władz uczelni, które apogeum osiągnęły na koniec roku akademickiego 1931/1932.

Studentów połączył również sprzeciw wobec tradycyjnych metod nauczania na ASP i konserwatywnej cyganerii krakowskiej, wciąż hołdującej młodopolskiemu statusowi artysty, a także wspólnota przekonań o potrzebie nawiązania do najnowszych osiągnięć międzynarodowej i polskiej awangardy artystycznej i teatralnej. Krytyka międzywojenna wskazywała zwłaszcza na związki I Grupy Krakowskiej z kubizmem, futuryzmem, konstruktywizmem, ekspresjonizmem, i – paradoksalnie – bezpośrednio z impresjonizmem. To, co artyści I Grupy Krakowskiej wynieśli z Akademii, mieściło się w wąsko pojętym warsztacie, z awangardy czerpali natomiast idee. Swoje malarstwo i swoją tak chętnie uprawianą grafikę traktowali jako oręż walki w sferze świadomości. Ich sztuka dokumentuje młodzieńczą żarliwość, wewnętrzne napięcie, a zarazem niespodziewaną warsztatową dojrzałość.

Na wystawie będzie można zobaczyć prawie 300 prac: rysunki, grafiki, a także rzeźby i obrazy – tradycyjne gatunki malarstwa, jak pejzaż i martwa natura, oraz prace o charakterze abstrakcyjnym. Silnie reprezentowana jest tematyka społeczna oraz twórczość projektowa w zakresie scenografii i kostiumów teatralnych. Prace te ilustrują wielotorową twórczość I Grupy Krakowskiej. Ujawniają nie tylko piętno, jakie odcisnęli na jej członkach profesorowie Akademii Sztuk Pięknych, ale też wpływ artystów z kręgu Komitetu Paryskiego, ale przede wszystkim recepcję sztuki awangardowej.

Na wystawę IDZIE MŁODOŚĆ! I Grupa Krakowska Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza już we wrześniu!

Materiał oryginalny: Aleksander (Sasza) Blonder i Blima (Berta) Grünberg Poszukiwany, poszukiwana - Gazeta Krakowska

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3