Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna 28 listopada w koncercie Gwiazdy Metropolitan w ICE Kraków

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna
Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna Łukasz Rajchert
W poniedziałek 28 listopada o godz. 19 w ICE Kraków zaśpiewają dwie światowe gwiazdy opery - Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna. Koncert wypełnią najpiękniejsze arie i duety z dzieł klasyków takich, jak Verdi Puccini czy Rossini.

Koncert Gwiazdy Metropolitan w ICE Kraków to prawdziwe święto muzyki, wypełnione najpiękniejszymi ariami i duetami z oper wielkich kompozytorów - między innymi Verdiego, Pucciniego czy Rossiniego, które przeplatać się będą barwnymi opowieściami zza kulis życia artystycznego sław. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Forum Artis pod batutą maestro Marcina Wolniewskiego.

Gala będzie częścią obchodów Złotego Jubileusz Oddziału i Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej UJ CM w Krakowie. Koncert poprowadzi dziennikarka Marzena Rogalska.

Aleksandra Kurzak

Jeszcze podczas studiów w 1999 roku zadebiutowała jako Zuzanna w "Weselu Figara" na scenie Opery Wrocławskiej. W wieku 27 lat wystąpiła w dwóch najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata. Rolą Olimpii w "Opowieściach Hoffmanna" w Metropolitan Opera zdobyła wielkie uznanie wśród nowojorskich krytyków muzycznych, którzy jednogłośnie wypowiadali się na łamach prasy o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki.

Sopranistka regularnie występuje na najważniejszych scenach i estradach świata m. in.: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro alla Scala w Mediolanie, Wiener Staatsoper, Bayerische Staatsoper w Monachium, Teatro Massimo w Palermo, Welsh National Opera w Cardiff, Théâtre du Capitole w Tuluzie, Theater an der Wien, Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji, Staatsoper w Berlinie, w Operze w Helsinkach, na letnim festiwalu w Salzburgu, w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Teatro La Fenice w Wenecji, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Teatro Real w Madrycie, San Francisco Opera.

Bardzo ważną sceną w karierze Aleksandry Kurzak stała się Opera National de Paris (Opera Bastille oraz Palais Garnier), gdzie zadebiutowała ona rolą Adiny w "Napoju miłosnym", a następnie konsekwentnie powiększała swój repertuar, wykonując szereg nowych partii.

Aleksandra Kurzak jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt z firmą fonograficzną DECCA. W sierpniu 2011 roku ukazał się jej pierwszy solowy album "Gioia!", który osiągnął status platynowej płyty. Od 2018 roku Aleksandra Kurzak jest związana z firmą fonograficzną SONY, dla której wspólnie z Roberto Alagnią nagrała swój pierwszy album z duetami Pucciniego, zatytułowany "Puccini in Love", a w 2020 roku ukazała się jej nowa solowa płyta solowa "Desire". Najnowszym wydawnictwem sopranistki jest płyta "Mozart Concertante", gdzie po raz drugi z wielkim sukcesem współpracowała z wiedeńskim Morphing Chamber Orchestra pod kierownictwem Tomasza Wabnica.

Roberto Alagna

W swojej 30-letniej karierze, francusko-sycylijski tenor Roberto Alagna wystąpił w ponad sześćdziesięciu partiach. Spektakle uczyniły go najsłynniejszym francuskim tenorem na świecie. Oprócz kreowania wielkich ról na najznakomitszych scenach światowych teatrów operowych, od Opéra National de Paris do Metropolitan Opera w Nowym Jorku, przez Royal Opera House w Londynie, Chorégies d'Orange, La Scalę w Mediolanie, Staatsoper w Wiedniu i Deutsche Oper w Berlinie, wielokrotnie ujawniał swoje zamiłowanie do odkrywania nowego, mniej znanego repertuaru.

Artysta był związany z najlepszymi wytwórniami muzycznymi: EMI (1993–2004), Deutsche Grammophon (2005-2017), Sony Classical od 2017 roku. Jego bogata dyskografia obejmuje ansamble, duety, oratoria, opery, antologie wielkich dzieł, pieśni religijne i popularne.

Marcin Wolniewski

Dyrygent symfoniczny i operowy. Profesor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W latach 2005-2010 był stałym dyrygentem Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. W latach 2012-2020 pełnił obowiązki Dyrygenta-szefa Orkiestry Symfonicznej AM Łódź. Współpracował z większością polskich orkiestr filharmonicznych, a także z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi.

Od roku 2015 intensywnie współpracuje z agencjami artystycznymi Pro Musica (Wrocław) i Highlight Concerts (Kiel). Ma na swoim koncie szereg prawykonań utworów symfonicznych współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Sprawował kierownictwo muzyczne produkcji operowych realizowanych przez AM Łódź i TW Łódź, wśród których na uwagę zasługują m.in.: Semele Haendla (po raz pierwszy w Polsce), Abu Hassan van Webera (światowa premiera polskiej wersji językowej), czy Flis Moniuszki (wydany na płycie DVD i dostępny na platformie streamingowej TW-Opery Narodowej w Warszawie).

Z orkiestrami i chórami impresaryjnymi regularnie gości na estradach najbardziej renomowanych sal koncertowych Europy.

Szczególne miejsce w repertuarze artysty zajmuje muzyka filmowa. Jako pierwszy wprowadził na estrady filharmoniczne muzykę łódzkich kompozytorów filmowych: Piotra Marczewskiego i Piotra Hertla. Również jako pierwszy prowadził w Polsce pokazy nagrodzonego Oscarem 2007 filmu animowanego "Piotruś i wilk", z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką S. Prokofiewa. Był szefem muzycznym i dyrygentem pierwszego na świecie plenerowego pokazu filmu "2001:Odyseja kosmiczna" S. Kubrick’a, z muzyką wykonywaną na żywo przez zespoły Filharmonii Łódzkiej. W roku 2018 przygotował muzycznie a następnie wielokrotnie dyrygował koncertami "The Best of Ennio Morricone". W dorobku fonograficznym posiada m.in. nagrania oper (Rachmaninow Aleko, von Weber Abu Hassan, Moniuszko Flis) czy też CD z klasycznymi koncertami fagotowymi z pierwszym w Polsce nagraniem Koncertu fagotowego J. N. Hummla.

Kryzys energetyczny

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna 28 listopada w koncercie Gwiazdy Metropolitan w ICE Kraków - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski