Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfa Romeo Giulia. Mistrz wszechstronności

Janusz Michalczak
Samochód otrzymał charakterystyczny dla marki gril (Trilobo)
Samochód otrzymał charakterystyczny dla marki gril (Trilobo) Fot. Alfa Romeo
W najwyższej wersji Quadrifoglio otrzymało turbodoładowany silnik benzynowy z 6 cylindrami, opracowany przez techników Ferrari o mocy 510 KM, zapewniający budzące podziw osiągi - przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,9 sekundy.

Zdaniem osób analizujących rynek motoryzacyjny istnieje pięć elementów, dzięki którym Alfa Romeo stała się jednym z najbardziej pożądanych marek samochodowych na światowym rynku: wyraźnie włoska stylistyka, nowoczesne i innowacyjne silniki, doskonałe rozłożenie masy pojazdu (50/50 pomiędzy osie), wyjątkowe rozwiązania techniczne oraz najlepszy stosunek masy do mocy.

Cechy typowe dla marki
W tym miesiącu premierę miał najnowszy model Alfy Romeo - Giulia, z którym włoski producent wiąże wielkie nadzieje.

Auto ma być przełomem. Ciekawe, że jest to typowy sedan, w stylu popularnych modeli BMW oraz kultowej w swoim czasie Alfy Romeo 156. Pojazd posiada długą maskę silnika oraz długie błotniki przednie.

Cofnięta kabina pasażerska sprawia wrażenie wspartej na kołach napędowych. Z tyłu uwagę zwracają muskularne błotniki. Wszystko to przekłada się na wyjątkowo długi rozstaw osi - najdłuższy w swojej kategorii - zamknięty w jednym z najbardziej kompaktowych nadwozi. Z proporcji tych powstała dynamiczna forma w postaci elipsy.

Zaokrąglone krawędzie nadają samochodowi smukłość, tworząc kształt "kropli", dzięki czemu Giulia przypomina jedno z najpiękniejszych aut wszech czasów - model SprintSprint.

Nowa Alfa Romeo jest łatwo rozpoznawalna m. in. dzięki kilku prostym cechom: poziomym liniom wyżłobionym na bokach, które przede wszystkim zaznaczają drzwi i otaczają klamki oraz legendarnemu, charakterystycznemu trójkątnemu grilowi (Trilobo) na masce, będącemu być może najsławniejszym i najbardziej rozpoznawalnym logo w świecie motoryzacji.

Innym elementem, który wyróżnia ten model Alfy Romeo, są nowoczesne i innowacyjne silniki.

W 3,9 sekundy do "setki"!
Dla topowej wersji Giulii, którą jest Quadrifoglio, postanowiono stworzyć jednostkę napędową wyjątkową pod względem technologii i osiągów.

Jest nią turbodoładowany silnik benzynowy z 6 cylindrami, opracowany przez techników Ferrari o mocy 510 KM, zapewniający budzące respekt osiągi: między innymi przyspieszenie od 0 do 100 km na godz. w zaledwie 3,9 sekundy.

6-cylindrowy silnik Giulii wykonany jest w całości z aluminium, co uczyniono, aby zredukować masę samochodu, szczególnie tę przenoszoną na oś przednią. Napęd ten generuje charakterystyczny dla Alfy Romeo dźwięk.

Oprócz doskonałej wartości współczynnika Cx (0,27), perfekcyjnego zbalansowania sił na zakrętach oraz docisku aerodynamicznego, nowy model wyposażony jest w Active Aero Splitter, system, który aktywnie zarządza dociskiem aerodynamicznym przodu auta.

Dla uzyskania doskonałego stosunku masy do mocy, wynoszącego poniżej 3 kg/KM, połaczono w nowej Giulii świetne osiągi silnika z szerokim zastosowaniem ultralekkich materiałów we wszystkich częściach samochodu, np. użyto włókno węglowe na wał napędowy oraz maskę silnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski