Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkohol a nadciśnienie tętnicze

(DD)

badania epidemiologiczne wykazały związek między umiarkowanym i wysokim spożyciem alkoholu a zwiększonym ciśnieniem tętniczym krwi. Jest on niezależny od wieku. Znaczne spożycie alkoholu (powyżej 40 g, czyli powyżej 4 jednostek etanolu na dobę) zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz udaru mózgu i może być przyczyną nadciśnienia u około 10-11 proc. chorych. Za jednostkę określa się ok. 8 g czystego etanolu, co zazwyczaj przekłada się na kieliszek wódki (50 ml), wina (125 ml) lub piwo (300 ml).

Wynika to przede wszystkim z dwufazowego wpływu alkoholu na ciśnienie tętnicze. Wkrótce po przyjęciu małej lub umiarkowanej dawki alkoholu może wystąpić obniżenie ciśnienia (utrzymujące się od 3 do 4 godzin). W kolejnych godzinach, a zwłaszcza następnego dnia dochodzi do wzrostu ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, odpowiednio o około 3/1.5 mmHg.

Trzeba zatem podkreślić fakt, że pomimo początkowego spadku ciśnienia, docelowo alkohol prowadzi do jego wzrostu.

Przy regularnym spożywaniu większych dawek etanolu dochodzi do wzrostu aktywności układu współczulnego. Redukcja dawki alkoholu wiąże się z obniżeniem ciśnienia tętniczego. Wyraźny jego spadek po zaprzestaniu picia alkoholu występuje już po 24-48 godzinach abstynencji.

Wszyscy, którzy są w trakcie leczenia armakologicznego nadciśnienia tętniczego, powinni w szczególności zachować ostrożność i zdrowy rozsądek odnośnie spożywania napojów wysokoprocentowych. Alkohol bardzo często wpływa na działanie leków oraz nierzadko nasila występowanie efektów ubocznych. W przypadku połączenia go np. z lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne, może wywołać uczucie osłabienia i omdlenia.

Dlatego osoby leczące się na nadciśnienie powinny ograniczyć alkohol, szczególnie w godzinach bliskich przyjęcia leków.Zwraca się uwagę na rolę flawonoidów oraz resweratrolu zawartych np. w czerwonym winie, które mają równoważyć niekorzystny wpływ alkoholu etylowego na śródbłonek naczyniowy oraz działać relaksacyjnie. Dlatego nie ma uzasadnienia nakazywanie nadciśnieniowcom całkowitej abstynencji alkoholowej, chyba że istnieją inne powody zdrowotne. Według obowiązujących wytycznych ESH/ESC z 2013 r. mężczyznom z nadciśnieniem zaleca się ograniczenie do 20-30 g etanolu dziennie, a kobietom do 10-20 g. Tygodniowe spożycie u mężczyzn nie powinno przekraczać 140 g, a u kobiet 80 g.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski