Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkoholicy nie dostaną gotówki

Karolina Kowalska
Pomoc społeczna. Likwidacja kryterium dochodowego, uproszczony katalog świadczeń i zasiłek w naturze – to zmiany w systemie pomocy społecznej, jakie czkają nas w najbliższym czasie.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację ustawy o pomocy społecznej. Od jej wejścia w życie pomoc ma przestać polegać głównie na przyznawaniu i wypłacaniu świadczeń, ale przede wszystkim na profilaktyce, aktywizacji oraz pomocy osobom tego wymagającym.

Co się zmieni?

Przede wszystkim zlikwidowane zostanie kryterium dochodowe, które dziś uprawnia do zasiłków. Zamiast tego wprowadzony zostanie minimalny dochód socjalny, czyli kwota gwarantująca zaspokojenie potrzeb egzystencjalnych rodziny. Po zmianach to nie dochód, który uprawnia do pobierania pomocy, będzie istotny, tylko dążenie do dochodu socjalnego, który każdy powinien mieć zapewniony.

Dochód socjalny będzie podstawą do korzystania ze świadczeń i usług socjalnych. Zależeć on będzie od liczebności rodziny. W przypadku osób starszych oraz niepełnosprawnych będzie on wyliczany z wyłączeniem dodatku pielęgnacyjnego lub zasiłku pielęgnacyjnego, dzięki czemu ich świadczenia socjalne będą wyższe od dotychczasowych.

Uproszczony ma zostać także katalog świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. Wypłacany ma być jeden zasiłek socjalny z możliwością powiększenia go o dodatek motywacyjny i dopłatę do usług interwencyjnych. Zasiłek socjalny przyznawany będzie w formie pieniężnej lub niepieniężnej (zwłaszcza dla osób uzależnionych od alkoholu lub innych środków odurzających oraz pierwszy raz korzystających ze wsparcia i pomocy).

Ze świadczeń pieniężnych będą mogły korzystać tylko te osoby, które podejmą współpracę z pracownikami socjalnymi. Osoby, które nie wykażą gotowości do współpracy, będą mogły korzystać jedynie ze świadczeń rzeczowych z pomocy społecznej.

Warunkiem bezwzględnym wypłacania zasiłku socjalnego dla osób, które mają szansę na powrót do samodzielności, będzie zawarcie i realizacja kontraktu socjalnego będącego formą partnerskiej umowy pomiędzy osobą wymagającą wsparcia a pracownikiem socjalnym. Chodzi np. o uczestnictwo w zajęciach klubu integracji społecznej czy poddanie się leczeniu od uzależnień.

Socjalny dodatek motywacyjny będzie powiązany z aktywnością osób potrzebujących. Warunkiem korzystania z niego będzie prawidłowa realizacja kontraktu socjalnego. Wysokość tego dodatku ma stanowić 50 proc. zasiłku socjalnego, będzie on przyznawany w formie pieniężnej lub niepieniężnej – dla osób uzależnionych (np. regulowanie czynszu, opłat za energię itp.).

Osoby starsze lub niepełno­sprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, będą mogły skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji kosztu usług, które mają zaspokoić ich potrzeby wynikające z niesamodzielności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski