Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkoholik umiera długo i drogo

Redakcja
Według nieoficjalnego jeszcze raportu Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, województwo małopolskie jest ostatnie w kraju pod względem dostępności do świadczeń w dziedzinie leczenia uzależnień.

Część poradni uzależnień ma kłopoty

     (INF. WŁ.) W Małopolsce pod stałą opieką terapeutyczną jest około 7 tys. alkoholików. Liczba osób uzależnionych od alkoholu jest kilkakrotnie większa. Tymczasem w województwie może dojść do likwidacji kilku placówek. Powód - brak kontraktów na świadczenia zdrowotne w dziedzinie leczenia uzależnień.
     - Kontrakty, które zawarła Małopolska Kasa Chorych z poradniami uzależnień, dotyczą tylko porad lekarskich lub w znacznej części ograniczają się do takich porad - twierdzi Jerzy Melibruda, prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Oznacza to, że bada się, czy alkoholik ma zdrowe serca albo płuca, jednak nie leczy się choroby alkoholowej.
     W raporcie znalazł się także zarzut, że ceny zakontraktowanych świadczeń są o 40 proc. niższe niż w innych województwach - za poradę dla pacjenta alkoholika poradnia w Małopolsce otrzymuje 15 zł, gdy w kraju te stawki sięgają 25 - 30 zł.
     - Badania prowadzone w USA pokazały, że każdy dolar wydany na leczenie uzależnień przynosi oszczędność od 4 do 7 dolarów na leczeniu skutków tej choroby. Wiem, że pieniędzy jest mało, dlatego tym bardziej trzeba wydawać je mądrze, bo alkoholik umiera długo i drogo - _podkreśla Jerzy Melibruda.
     Lekarz wojewódzki Tomasz Tomasik potwierdza, że część poradni uzależnień ma kłopoty z powodu braku lub zbyt niskich kontraktów na świadczenie usług - dotyczy to m.in. Andrychowa, Gorlic, Nowego Sącza i Nowego Targu. - _Brak kontraktów dla tego typu placówek oznacza ich likwidację -
mówi Tomasz Tomasik.
     Według Jerzego Melibrudy, w roku 2000 nastąpi zmniejszenie dostępności, a tym samym efektywności leczenia uzależnień o 25 - 30 proc. - Wydawałoby się, że placówki dobrze pracujące powinny otrzymać kontrakty na większą liczbę świadczeń, tymczasem więcej usług zlecono jednostkom nieznanym - twierdzi prezes PARPA. - Na przykład nowemu, niepublicznemu zakładowi w Krakowie przyznano kontrakt na 12 tysięcy porad, czyli więcej niż w sumie dla wszystkich innych poradni w Małopolsce.
     Małopolska Kasa Chorych przyznaje, że nie była w stanie ocenić efektywności podmiotów zgłaszających się do konkursu, gdyż część z nich to nowe poradnie niepubliczne, które wydzieliły się ze starych struktur zakładów lecznictwa otwartego.
     Według MKCh, sytuacja w dziedzinie kontraktów dla leczenia uzależnień nie jest jednak tak tragiczna, jak przedstawia to Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, gdyż wiele usług będzie świadczonych przez podmioty prywatne.
     (GEG)
     
     W Polsce zarejestrowanych jest około 150 tysięcy alkoholików. Według PARPA, uzależnionych od alkoholu jest jednak 4-krotnie więcej. Do tego dochodzą 3 - 4 miliony osób z rodzin, gdzie ma miejsce alkoholizm - część z nich wymaga specjalistycznego leczenia. W całej Polsce jest około 500 placówek leczących uzależnienia; w Małopolsce - 23.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski