Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkoholizm. Uzależnienie nie znika z życia społeczeństwa

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Alkoholizm niszczy nie tylko uzależnionego, ale i jego rodzinę
Alkoholizm niszczy nie tylko uzależnionego, ale i jego rodzinę Unsplash
Rosną negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu. Alkoholizm niszczy nie tylko uzależnionego, ale znacznie więcej osób. Nadal jest chorobą pustoszącą zdrowie uzależnionego i jego otoczenia.

Alkohol etylowy jest cieczą lżejszą od wody, przezroczystą, o charakterystycznej woni i piekącym smaku. W normalnych warunkach występuje w organizmie człowieka jako alkohol fizjologiczny, w stężeniu nie przekraczającym 0,15 promila.

Wchłanianie rozpoczyna się natychmiast po wprowadzeniu alkoholu do organizmu, już w jamie ustnej. Szybkość wchłaniania zależy m. in. od tempa przesuwania się treści pokarmowych z żołądka do dwunastnicy i jelit, a także od zawartości tłuszczu w pożywieniu. Jelita są miejscem, gdzie najwięcej alkoholu przenika do krwi, ale największe jego stężenie występuje w ślinie, moczu, krwi, żółci i płynie mózgowo-rdzeniowym. Do maksymalnego stężenia alkoholu we krwi dochodzi po upływie około 1-1,5 godziny od chwili jego spożycia. Proces metabolizowania alkoholu przebiega wolniej niż proces jego wchłaniania.

Dlaczego warto odstawić alkohol?

Alkohol wpływa na osłabienie systemu odpornościowego organizmu. Skutkiem tego jest m.in. zwiększone ryzyko występowania raka, zwłaszcza przełyku, wątroby, części nosowej gardła, krtani i tchawicy oraz raka sutka u kobiet.

Toksyczne działanie alkohol wywołuje znaczące zaburzenia w psychice człowieka: nie tylko bezsenność czy depresję, ale poważne zmiany osobowości.

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba osób zmagających się z tym problemem. Pije coraz więcej kobiet i coraz młodszej młodzieży, która często łączy alkohol z innymi środkami.

W pracy i za kierownicą

Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie działającą na organizm ludzki.

Przede wszystkim spowalnia działanie układu nerwowego; osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm, jak i tych, które docierają z zewnątrz. Alkohol wchłania się do organizmu od razu po jego spożyciu, jednak trawi się dużo dłużej i nie wyparowuje zaraz po zakończeniu picia. Dlatego nawet na drugi dzień po zakrapianej imprezie nie możemy mieć pewności, że jesteśmy już trzeźwi i możemy prowadzić samochód. Pijany kierowca stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych.

Według polskiego prawa wartość alkoholu we krwi do 0,5 promila oznacza, że kierowca popełnił wykroczenie. Natomiast powyżej 0,5 promila to już przestępstwo.

Alkoholizm. Uzależnienie nie znika z życia społeczeństwa
Unsplash

Spożywanie alkoholu w miejscu pracy, przychodzenie do pracy na kacu obniża jakość i efektywność pracy, zmniejsza jej bezpieczeństwo. W kontakcie z klientami podważa wiarygodność firmy, powodując zarówno straty materialne, jak i marketingowe, a przede wszystkim - wizerunkowe. Koszty nadmiernego picia ponosi jednak nie tylko firma, ale i sam pracownik, który może stracić pracę, zniszczyć swoje zdrowie, zaprzepaścić kwalifikacje i wydajność pracy oraz doprowadzić do ruiny rodzinę.

Rzecz w tym, że podjęcie próby wyjścia z alkoholizmu na własną rękę często kończy się niepowodzeniem. Chory pozostaje trzeźwy tylko przez krótki okres, a potem ponownie wraca do picia.

Ratunek w leczeniu

Istnieją ośrodki oraz specjaliści - terapeuci wyspecjalizowani w pomaganiu osobom nadużywającym alkoholu.

Podczas leczenia odwykowego pacjent musi przejść detoks, czyli całkowicie odstawić alkohol.

Detoksyzacja alkoholowa jest zabiegiem medycznym, który polega na usunięciu z krwiobiegu pozostałości szkodliwych substancji, czyli toksyn. W trakcie odtrucia organizmu pacjent otrzymuje także witaminy z grupy B, elektrolity i sole mineralne. W ten sposób niweluje się braki tych związków organicznych w organizmie. Zostały one bowiem wypłukane nadużywaniem alkoholu. W ten sposób bezpiecznie przywraca się równowagę metaboliczną.

Następnie zostaje poddany terapii. Leczenie odwykowe nie musi odbywać się w ośrodku zamkniętym. Jednak często takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej, ponieważ chory ma stałą opiekę i nie jest poddawany presji sięgnięcia po alkohol. W profesjonalnych ośrodkach terapii uzależnień mamy pewność, że o bezpieczeństwo pacjentów dbają doświadczeni lekarze oraz wyszkolony personel pielęgniarski. Pacjent zaś jest odcięty się od pokus świata zewnętrznego i ma możliwość skupienia się na szybkim powrocie do zdrowia.

Nawet mała ilość alkoholu może źle wpływać na zdrowie
Nawet mała ilość alkoholu może źle wpływać na zdrowie Unsplash

FLESZ - W ludzkiej krwi wykryto mikroplastik!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski