Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aloes – roślina dla osób zapracowanych

(DD)
Aloes dobrze znosi suszę, może przeżyć bez wody nawet kilka miesięcy. Wykorzystuje wtedy zapas z liści
Aloes dobrze znosi suszę, może przeżyć bez wody nawet kilka miesięcy. Wykorzystuje wtedy zapas z liści Fot. 123RF
Zieleń w domu. Aloes zwyczajny to najpopularniejszy gatunek aloesu. Nadaje się do uprawy jako roślina doniczkowa, a z racji swych niezwykłych właściwości obecny był niegdyś w każdym niemal domu. Dziś wrócił na nasze parapety. Aloes to cenny surowiec wykorzystywany w medycynie i kosmetyce.

Aloes pochodzi z tropikalnych regionów, m.in. Afryki i Madagaskaru. Obejmuje około 250 gatunków i należy do sukulentów. Jego liście są mięsiste i grube o ząbkowanych brzegach. Swym kształtem roślina przypomina nieco agawę – może mieć formę drzewka lub krzewu i rozrosnąć się do znacznych rozmiarów (aloes jest rozłożysty i może osiągnąć nawet metr wysokości), co powinniśmy mieć na uwadze przy wyborze miejsca.

Lubi słońce
Aloes to idealna roślina dla osób zapracowanych i zapominalskich. Jest odporny, dobrze znosi przesuszenie. Lubi słońce i jasne, przewiewne stanowisko, dlatego najczęściej stawiamy doniczkę na parapecie.

Preferowana temperatura latem to 18-24 st., natomiast zimą 6-10 st. Jeśli chcemy, aby roślina zakwitła, kiedy za oknem leży śnieg, powinniśmy przetrzymać ją przez 4-5 tygodni w temperaturze około 10 st. W okresie letnim możemy doniczkę z aloesem wystawić na balkon.

Wytrzymuje suszę
Roślinę wystarczy podlać raz w tygodniu – woda nie może zalegać na podstawce, ponieważ słabo rozwinięte korzenie aloesu zaczną gnić. Aby na dnie doniczki nie zbierała się woda, musimy też zapewnić dobry drenaż, np. ze skorup ceramicznego kruszywa.

Zimą podlewamy aloes jeszcze rzadziej, sprawdzając tylko co jakiś czas, czy ziemia w doniczce zbyt nie wyschła. Ciekawostką jest fakt, że niepodlewany aloes może przeżyć bez wody nawet pół roku. A wszystko za sprawą zapasów zmagazynowanych w liściach. Podłoże w doniczce powinno być przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste. Można wykorzystać ziemię znormalizowaną z dodatkiem piasku i gliny.

Łatwo się rozmnaża
Aloes przesadzamy w pierwszych latach raz do roku, a później nie rzadziej niż co 2-3 lata. W okresie wegetacji roślinę nawozimy co dwa, trzy tygodnie. Stosujemy nawóz wieloskładnikowy lub specjalny, przeznaczony do kaktusów i sukulentów.

Aloes można rozmnażać od trzeciego roku, ponieważ wtedy zaczyna tworzyć nowe pędy. Aby nie osłabić rośliny matecznej, pędy obcina się na wysokości 15 cm i pozostawia do czasu aż powierzchnie cięcia przeschną. Kiedy to już nastąpi, sadzimy pęd do piaszczystego podłoża. Korzenie powinny pojawić się po trzech, czterech tygodniach.

Aloes to roślina lecznicza: sok i miąższ działa m.in. przeciwzapalnie, odkaża, leczy rany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski