Ambitna walka biegaczek

Kornelia Marek (z prawej) i Sylwia Jaśkowiec podczas narciarskiego sprintu drużynowego w Whistler Fot. PAP/Grzegorz Momot
Miłą niespodziankę sprawiły Kornelia Marek i Sylwia Jaśkowiec, kwalifikując się do finału w drużynowym biegu sprinterskim. W gronie dziesięciu finalistek Polki zajęły dziewiąte miejsce.

SPRINT DRUŻYNOWY. Kornelia Marek i Sylwia Jaśkowiec w finale na dziewiątym miejscu

Tutaj w Vancouver w naszej ekipie bardziej stawiano na doświadczony duet Janusz Krężelok - Janusz Kreczmer. Obaj byli przed 4 laty w Turynie byli w finale. Ale w półfinale Polacy pobiegli słabo, zajęli dopiero szóste miejsce, a do finału kwalifikowały się to po trzy zespoły i cztery z najlepszymi czasami.

Dobrze za to w półfinale pobiegły Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek. Zajęły wprawdzie 4. lokatę (za Francją, Włochami i Niemcami), ale pokonały silne ekipy Rosji, Finlandii i weszły do finału z czasem.

Tutaj polski duet były już tłem dla silnych rywalek, w finale zdołały wyprzedzić tylko Francję. Sensacyjne zakończenie tej konkurencji, złoto dla Niemek (Sachenbacher-Stehle - Nystad), srebro dla Szwedek (startowały w bardzo mocnym składzie Haag-Kalla), brąz dla Rosjanek. Dopiero na 5. miejscu były Norweżki, ale nie startowała w ich ekipie dwukrotne złota medalistka Bjoergen. Podobno oszczędza siły na bieg na 30 km. Klęska Finek, zajęły dopiero 8. lokatę.

Finał mężczyzn wygrali Norwegowie Oeystein Pettersen i Petter Northug. Srebrny medal dla Niemców Tima Tscharnkego i Axela Teichmanna, a brązowy zdobyli Rosjanie Nikołaj Moriłow i Aleksiej Pietuchow. Bohaterem rywalizacji był najlepszy zawodnik obecnego sezonu, który jednak wcześniej na trasach w Whistler zawodził. 24-letni lider klasyfikacji Pucharu Świata Petter Northug był 41. w biegu na 15 km, 11. w biegu łączonym oraz szósty w sprincie indywidualnym. Wczoraj na ostatniej prostej wyprzedził długo prowadzącego Niemca Axela Teichmanna.