Ambitne plany

DAG
Mimo że o budowie kolejki linowej w Zawoi mówiło się od lat, nigdy prace nie zostały rozpoczęte. Po rozmowach przedstawicieli gminy z dyrektorem Polskich Kolei Linowych Ryszardem Antoszykiem i jego wizycie w Zawoi, podczas której pozytywnie oceniono tamtejsze warunki terenowe, opracowano koncepcję przyszłego studium zagospodarowania ośrodka.

W Zawoi

Kolejne spotkanie z dyrektorem Antoszykiem odbyło się już w Zakopanem, w siedzibie PKL-u. W omawianych "Założeniach do koncepcji programowo-przestrzennej Ośrodka Turystyczno-Narciarskiego Mosorny Groń-Zawoja", opracowanych na zlecenie gminy przez pracownię architektoniczną Zenona Remi, przewidziano stworzenie w tym rejonie zaplecza dla turystów.
We wstępie do opracowania autorzy zaznaczyli, że planując inwestycje w górach, kierują się trzema głównymi zasadami: ochroną przyrody, dbałością o wartości regionalnej kultury oraz przeznaczenia odpowiednich obszarów dla regeneracji sił. Zaznaczyli też, że ta, znana już od stu lat miejscowość turystyczna, w ostatnich latach traci znaczenie z powodu braku inwestycji. Za przyczynę takiego stanu autorzy uznają trudności wynikające z sąsiedztwa gminy z parkiem narodowym. Konieczne będą negocjacje oraz uzgodnienia. W najbliższych dniach rozpoczną się rozmowy z przedstawicielami Lasów Państwowych.
Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, jeżeli władzom gminy uda się uporządkować sprawy własności gruntów i udostępnić tereny pod planowane inwestycje, np. nakłaniając właścicieli do wejścia w spółkę, to Polskie Koleje Linowe zobowiążą się do realizacji i sfinansowania części tej inwestycji.
Według nowych "Założeń do koncepcji programowo-przestrzennej Ośrodka Turystycznego Mosorny Groń-Zawoja", w ośrodku mają być trasy narciarskie o łącznej długości ok. 9,2 km, ok. 34 ha powierzchni pod trasy zjazdowe, przy średniej wysokości zboczy 300 m oraz ok. 4,5 km kolejek i wyciągów. Powstać tu ma m.in. zaplecze usługowe i techniczne kolejki Policzne-Mosorny Groń, zaplecze rekreacyjne na szczycie Mosornego Gronia z górnymi stacjami kolei krzesełkowych i wyciągu. Dolne stacje kolejki wybudowane mają zostać w Zawoi Rąbaniskach, Na Polanie i Na Dolinach.
W opracowaniu zaznaczono już przebieg przyszłych tras narciarskich o trzech różnych stopniach trudności. Przewidziano też wyznaczenie szlaków pieszych (w oparciu o istniejące szlaki PTTK), tras dla rowerzystów, narciarzy śladowych i turystycznych oraz pól startu i lądowania dla lotniarzy. Planuje się też m.in. stworzenie zbocza igelitowego dla narciarzy i zbocza z wykładziną gumową dla jeżdżących na łyżworolkach.
(DAG)

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie