Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykanie pod wrażeniem aktorskiego kunsztu w PWST

Monika Jagiełło
Monika Jagiełło
Amerykanie byli pod wrażeniem wyczucia ciała polskich aktorów
Amerykanie byli pod wrażeniem wyczucia ciała polskich aktorów fot. Anna Kaczmarz
Teatr. Studenci Uniwersytetu Harvarda poznawali w Krakowie specyfikę polskiego warsztatu teatralnego. To jeden z elementów współpracy Polski z najlepszymi uczelniami z USA.

To był intensywny czas dla grupy dwudziestu jeden studentów z Uniwersytetu Harvarda w USA. Amerykanie przyjechali do Krakowa w minioną sobotę, żeby zgłębiać wiedzę o teatrze pod okiem wykładowców Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Po zwiedzaniu Krakowa, studenci rozpoczęli warsztaty teatralne z Janem Peszkiem i Olgą Szwajgier. - Amerykański i polski teatr to dwie osobne kultury grania i systemy edukacji aktorów. Na scenie Amerykanie stawiają przede wszystkim na realizm, pewną odtwórczość rzeczywistości - wyjaśnia Szymon Wróblewski, kurator teatralnej części projektu Campus, który realizuje Instytut Adama Mickiewicza w Poznaniu. To właśnie dzięki temu programowi amerykańscy studenci pojawili się w Krakowie.

Polsko-amerykańskie spotkanie w Krakowie studentów PWST ze studentami Institute of Advanced Theatre Training Universytetu Harvarda to jedno z przedsięwzięć promujących nasz kraj na kampusach w Stanach Zjednoczonych. Opiera się na wymianie kulturalnej między Polską a wybranymi najlepszymi uczelniami w USA.

Celem pomysłodawców jest zmiana wizerunku Polski wśród młodych. W przyszłości to oni będą mieli decydujący wpływ na postrzeganie naszego kraju na świecie. Dla wielu amerykańskich studentów to pierwszy pobyt w Polsce. - Kraków stał się dla nich oknem na Polskę. Dowiedzieli się wiele, nie tylko o polskim teatrze, ale i o naszym kraju - wyjaśnia Szymon Wróblewski.

Amerykańscy studenci zobaczyli spektakl dyplomowy „Jednak Płatonow“ w reżyserii Pawła Miśkiewicza, zwiedzili nową siedzibę Cricoteki, a w Narodowym Starym Teatrze zobaczyli spektakle „Rodzeństwo” w reżyserii Krystiana Lupy oraz „Wróg ludu” w reżyserii Jana Klaty.

- Amerykanie byli pod wrażeniem wyczucia ciała polskich aktorów i tego, jak używają go jako nośnika znaczeń - dodaje Wróblewski.

Na wymianie zyskali także polscy studenci. Mogli uczestniczyć w wykładach m.in. na temat historii amerykańskiego musicalu czy lekcji emisji głosu i wymowy języka angielskiego na scenie.

Kształtów nabiera też plan rozszerzenia współpracy o kolejne wizyty i przedsięwzięcia. Jednym z najbliższych będzie premiera spektaklu dyplomowego w reżyserii Wojtka Klemma, w kwietniu, w American Repertory Theater w Cambridge niedaleko Bostonu. Spektakl będzie adaptacją legendarnej powieści Horace’a McCoya „Czyż nie dobija się koni”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski