18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Amerykański wzorzec

PK
Udostępnij:
Wczoraj w Starostwie Powiatowym odbyło się pierwsze spotkanie prezentujące ideę Partnerstwa Lokalnego. Poza gospodarzami uczestniczyli w nim głównie burmistrzowie i wójtowie bocheńskich gmin. Model Partnerstwa Lokalnego został opracowany przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na podstawie doświadczeń zdobytych podczas restrukturyzacji przemysłu. W Polsce jest propagowany i wdrażany przez Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, Urzędami Marszałkowskimi poszczególnych województw oraz Związkiem Powiatów Polskich.

BOCHNIA. Rusza partnerstwo

   Głównym celem programu jest budowanie trwałego partnerstwa pomiędzy instytucjami rządowymi, lokalnymi przedsiębiorstwami, samorządem i organizacjami pozarządowymi, instytucjami infrastruktury oraz mieszkańcami społeczności lokalnej na rzecz ożywienia gospodarczego oraz poprawy sytuacji na rynku pracy. Konkretne działanie polega zaś na zaangażowaniu lokalnych społeczności we wspólne definiowanie i rozwiązywanie własnych problemów. Partnerstwo Lokalne dotyczyć może przeciwdziałania problemom społecznym, problemom związanym z zaniedbaniami infrastrukturalnymi, modernizacji lub tworzenia nowych miejsc wypoczynku, ale także zagadnień gospodarczych (przeciwdziałanie bezrobociu poprzez wspieranie drobnych przedsiębiorstw wykorzystujących lokalny potencjał i ukierunkowanych na zaspokajanie lokalnych potrzeb).
   Obecnie ważne jest także to, że tworzenie inicjatyw lokalnych daje szansę partnerskiej współpracy społeczności, samorządu gminy oraz instytucji otoczenia biznesu także w zakresie przygotowywania się do przyjęcia funduszy strukturalnych z Unii Europejskiej.
   Główne cele Programu Partnerstwa Lokalnego to: przygotowanie pracowników z zagrożonych lub restrukturyzowanych zakładów do aktywnego poszukiwania źródeł utrzymania; pomoc w podejmowaniu działalności gospodarczej i samozatrudnienia dla osób zagrożonych bezrobociem i bezrobotnych; wypracowanie aktywnych form rozwiązywania problemów bezrobocia w ożywianiu gospodarczym regionu poprzez tworzenie projektów gospodarczych. Tworzenie docelowego modelu ma rozpocząć się od "warsztatów lokalnego ożywienia gospodarczego", w których uczestniczyć mają mieszkańcy całej społeczności lokalnej (samorządy, biznes, organizacje pozarządowe). Wspólnie, lecz patrząc z różnych punktów widzenia, mają zastanawiać się, jak rozwiązać lokalne problemy gospodarcze, które jako mieszkańcy tego terenu znają najlepiej.
   Założenia Modelu Partnerstwa Lokalnego znalazły się w projekcie ustawy o promocji zatrudnienia w instytucjach rynku pracy oraz w Programie Rozwoju Regionalnego .
(PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie