Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Analiza techniczna

Redakcja
Należy zwrócić uwagę, że główne indeksy - WIG 20, TECHWIG i nawet WIG rosną już od dwóch tygodni, gdy tymczasem indeks średnich spółek MIDWIG miał w czwartek swoje lokalne minimum, a WIRR konsolidował się w dolnej części formacji na średniej ze stu sesji. Z odmiennych zachowań indeksów poszczególnych rynków, a zwłaszcza sektorów, można obecnie wyciągnąć wniosek, że najprawdopodobniej instytucjonalne zakupy wybranych walorów trwają już od pewnego czasu, co dodatkowo powinno umocnić pozytywną tendencję.

KRZYSZTOF MROZOWSKI

Zwiększona podaż z początkiem tygodnia osłabiła jeszcze indeksy, ale wyprzedaż akcji była tym razem krótkotrwała. Już w trakcie środowych notowań ciągłych spadki zostały powstrzymane i większość cen akcji spółek indeksotwórczych zaczęła rosnąć. Czwartkowe wzrosty z kolei wygenerowały już mocniejsze sygnały kupna, WIG choć minimalnie, ale pokonał średnią MA 15. Tym samym potwierdzone zostały wstępne do tej pory sygnały kupna sprzed kilku sesji szybkich oscylatorów takich jak Stochastic, CCI i Ultimate. W piątek już wyraźne wzrosty kursów, przewodzi branża informatyczna, której indeks zwiększył się prawie sześć procent. Mimo lekkiej podaży na zakończenie dogrywek, w notowaniach ciągłych po początkowych zawirowaniach znów przeważyły wzrosty. WIG 20 na zamknięciu miał wartość o 1,5 procent większą, a TECHWIG aż 3,5 procent od jednolitego kursu dnia. Tak więc można przypuszczać, iż ostatni impuls ma duże szanse na dalszą kontynuację. Znikome niedawno obroty wyraźnie się zwiększyły, potwierdzając aprecjacę i poprawę nastrojów.
 Ostatnie spadki, a następnie wzrosty tworzą na wykresach głównych indeksów coś w rodzaju formacji "V". Z kolei dla wielu spółek oraz indeksu cenowego powstała formacja podwójnego dna, także sygnalizująca odwrócenie niekorzystnego, miesięcznego już zniżkującego trendu. Aktualnie najbliższe opory znajdują się na poziomie ok. 19 tys. pkt, gdzie przebiega opadająca średnia z 45 sesji. W strefie tej można spodziewać się pewnej korekty i kolejnej konsolidacji, co może nas czekać już w przyszłym tygodniu. Jeżeli do wiodącej branży teleinformatycznej dołączy się większa szerokość rynku, to kolejne znaczniejsze opory wystąpią dopiero w okolicy 20 tys. pkt - tj. poziomów szczytów konsolidacji czerwcowo-lipcowej.
 Ewentualne przyszłe wzrosty mogłyby zrealizować długoterminową formację podwójnego dna z minimami majowym i sierpniowym. Wtedy po pokonaniu bariery 20 tys. pkt droga do dalszej aprecjacji byłaby otwarta. Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do tradycyjnej, corocznej jesiennej bessy. A może teraz wreszcie trochę inaczej? Wszak profesonalnych instytucji finansowych mamy coraz więcej i strumień finansów skierowany na rynek kapitałowy, w tym i giełdowy, jest coraz większy...

KRZYSZTOF MROZOWSKI

WYŻSZA SZKOŁA

ZARZĄDZANIA I BANKOWOŚCI W KRAKOWIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski