Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrychów. Dostawy prądu dla fabryk zabezpieczone, ale co z ogrzewaniem mieszkań na osiedlach?

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Elektrociepłownia jest dostawcą energii i ciepła na terenie aż trzech czwartych obszaru miasta
Elektrociepłownia jest dostawcą energii i ciepła na terenie aż trzech czwartych obszaru miasta Bogumił Storch
Rusza sezon grzewczy a mieszkańcy Andrychowa nadal nie mają pewności co do tego, czy ich mieszkania będą z nadejściem chłodów ciepłe. Zadania pogrążonej w długach elektrociepłowni przejmuje nowa spółka, powołana przez miasto, ale formalności się przeciągają.

Choć andrychowskie władze zapewniają, że są na dobrej drodze, by zapewnić wodę, prąd i ciepło mieszkańcom na zbliżający się sezon grzewczy, to sprawa utknęła najwyraźniej na biurkach w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE) w Warszawie.

Na razie gminie udało się zdobyć tylko część z wymaganych koncesji.

Nowa spółka uzyskała w poniedziałek, 16 września, dwie z pięciu potrzebnych koncesji na prowadzenie działalności energetycznej: na obrót i dystrybucję energii elektrycznej.

- To załatwi sprawę zasilania zakładów pracy. Pobiliśmy chyba rekord świata w załatwianiu tych formalności. Jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która coś takiego przechodzi - przyznał we wtorek burmistrz Tomasz Żak na antenie gminnego Radia Andrychów.

- Możemy teraz podpisać umowy z Tauronem na dystrybucję - zaznaczył.

Gminie potrzeba jednak kolejnych zezwoleń: m.in. na wytwarzanie ciepła oraz jego dystrybucję.

Przypomnijmy. Spółka, która do tej pory zarządzała elektrociepłownią, upadła z powodu olbrzymich długów, sięgających 90 ml zł.

Po zajęciu jej kont przez komornika interweniować postanowił andrychowski samorząd. W trybie pilnym, na wniosek burmistrza Tomasza Żaka, radni gminy podjęli decyzję o powołaniu komunalnej spółki o nazwie AEC, która przejęła kierowanie zadłużoną elektrociepłownią.

Żeby mieć pieniądze na funkcjonowanie nowej spółki (gmina dokapitalizowała ją kwotą 1,5 mln zł), trzeba było zrezygnować z kilku, głównie drogowych, inwestycji w gminie. Mirosław Nowak, mianowany przez ratusz na prezesa AEC, na początku września uspokajał, że spółka jest już zarejestrowana i ubiega się o koncesję w Urzędzie Regulacji Energetyki.

By przyspieszyć procedury trzeba jednak wsparcia „góry”. I tu zaczęły się schody. Samorządowcy skierowali prośbę o przyspieszenie do premiera Mateusza Morawieckiego. Na razie na niewiele się to zdało.

Jak jednak udało się nam ustalić, Urząd Regulacji Energetyki, który wnioski koncesyjne od miasta otrzymał w drugim tygodniu września, sukcesywnie je rozpatruje. Skąd więc wzięły się te opóźnienia?

Według urzędników z Warszawy, procedury pozyskania tego typu zezwoleń są często skomplikowane, a w przypadku Andrychowa nawet wyjątkowo skomplikowane.

- Chodzi przecież o gminę, która chce przejąć zadania prywatnej spółki i działać na jej infrastrukturze. To nie jest standardowa procedura. Nie można nam jednak zarzucić, że celowo coś opóźniamy, wprost przeciwnie, staramy się pomóc, ale trzeba to robić na podstawie obowiązujących przepisów - usłyszeliśmy w URE.

Elektrociepłownia pełni w mieście strategiczną rolę. Zaopatruje w ciepło praktycznie trzy czwarte Andrychowa, dostarcza do mieszkań, budynków użyteczności publicznej oraz firm i zakładów pracy, energię elektryczną oraz wodę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Andrychów. Dostawy prądu dla fabryk zabezpieczone, ale co z ogrzewaniem mieszkań na osiedlach? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski