Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrychowska kuźnia talentów

pim
W Andrychowie zakończył się, organizowany po raz dwunasty, Podbeskidzki Festiwal Piosenki Religijnej. Podobnie jak w poprzednich latach i tym razem cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym mogła świadczyć wypełniona po brzegi sala Miejskiego Domu Kultury.

Pod patronatem "Dziennika Polskiego"

W festiwalu wzięło udział 15 uczestników; zespołów i solistów. W sumie 122 osoby. Występy oceniali: ksiądz Jacek Pędziwiatr z radia diecezji bielsko-żywieckiej, muzyk Bogdan Oczkowski oraz Anna Sordyl, uczestniczka wielu festiwali. W kategorii zespołów pierwszą nagrodę zdobyła grupa Communio z Czańca za piosenkę "Syn Marnotrawny". Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymały zespoły La Speranza z Andrychowa za piosenkę "Dobrze, że jesteś Panie" (również nagroda publiczności) oraz Sh’ma z Oświęcimia za "Pieśń dziękczynną Miriam". Nagroda trzecia przypadła zespołowi Barka z Kęt za piosenkę "Burza".
Jury przyznało również nagrodę specjalną chórowi kameralnemu Akord z Buczkowic za "pięknie wykonane utwory a cappella".
W kategorii solistów pierwszą nagrodę otrzymał Tomasz Białek za "oryginalną interpretację utworu autorskiego". Przyznano również 3 równorzędne wyróżnienia: Asi Kucharczyk, Agnieszce Urban oraz Angeli Treli z Aleksandrowic.
- Festiwal odbył się po raz pierwszy w Miejskim Domu Kultury - mówi _ks. Jarosław Żmija, szef festiwalu. - _Poziom był trochę niższy niż w poprzednich latach. Mniej jest zespołów, a festiwali coraz więcej. Jednak młodzież lubi śpiewać i podczas festiwalu to udowodniła. Śpiew ma w kościele bardzo duże znaczenie. Św. Augustyn powiedział, że kto śpiewa, dwa razy się modli.
Widownia żywiołowo uczestniczyła w występach. Jej sympatie pokrywały się z decyzjami jury.
- Nie było problemów z wyborem laureatów - mówi ks. Jacek Pędziwiatr. - Można powiedzieć, że wytypowali się oni sami. Natomiast mówienie o spadku poziomu bierze się z faktu, że na początku festiwalu, jeszcze w latach osiemdziesiątych, pojawiły się grupy na poziomie prezentowanym także przez obecnych wykonawców. Te grupy zafascynowały się swoją muzyką i z czasem poszły dalej. Obecnie festiwal jest raczej kuźnią talentów. Ogólnie jednak można powiedzieć, że poziom tegorocznego festiwalu był zróżnicowany.
(pim)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski