Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Dąbrowski gościem "Kodu mistrzów" w Teatrze Groteska

AP
29.06.2008 warszawa sesja portret do meskiej rzeczy n/z andrzej dabrowski muzyk piosenkarz fot. wojciech gadomski/polskapresse
29.06.2008 warszawa sesja portret do meskiej rzeczy n/z andrzej dabrowski muzyk piosenkarz fot. wojciech gadomski/polskapresse Fot. Wojciech Gadomski / Polskapresse
Wokalista jazzowy, fotografik, dziennikarz oraz kierowca rajdowy Andrzej Dąbrowski będzie gościem cyklu „Kod mistrzów” Teatru Groteska. Artysta spotka się z krakowską publicznością 8 czerwca o godz. 18.00. Bilety na spotkanie (w cenie 1 zł) będą dostępne w kasie teatru od 2 czerwca od godz. 14.00. Jedna osoba może kupić nie więcej niż dwa bilety. Nie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

FLESZ - Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

od 16 lat

Andrzej Dąbrowski działalność muzyczną rozpoczął jeszcze w czasie nauki w szkole średniej u boku Wojciecha Karolaka. Debiutował w 1958 r. w trio Andrzeja Kurylewicza, gdzie podczas Zaduszek Jazzowych wystąpił jako perkusista. Z zespołem tym wystąpił także w tym samym roku na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie.

Przez lata grał i nagrywał m.in.: z Wandą Warską, Wojciechem Karolakiem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Krzysztofem Komedą, Urszulą Dudziak i Michałem Urbaniakiem. Towarzyszył również na scenie i w studiach nagrań gwiazdom światowego jazzu jak: Stan Getz, Art Farmer, Don Ellis, „Lucky” Thompson, Jon Hendricks, Johnny Griffin, Bud Powell czy Bernt Rosengren. Współpracował z Filharmonią Krakowską oraz z Orkiestrą Polskiego Radia.

Przygodę ze śpiewaniem zaczął w połowie lat sześćdziesiątych. Piosenka „Zielono mi” z muzyką Ptaszyna Wróblewskiego i słowami Agnieszki Osieckiej w interpretacji Dąbrowskiego wygrała Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu w 1970 roku. Tak rozpoczęła się nowa droga w muzycznej karierze Andrzeja Dąbrowskiego – droga wokalisty. Największymi przebojami, które nuciła cała Polska były „Do zakochania jeden krok”, „Szał by night” oraz „Zapomnij mnie”.

Wielką pasją Dąbrowskiego są rajdy samochodowe, w których bierze udział od ponad 60 lat. Pierwszy sukces odniósł już jako dziewiętnastolatek i student krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zdobywając wicemistrzostwo Polski w rajdach samochodowych.

Był felietonistą „Polityki”, współpracował z „Przekrojem”, czasopismem „Jazz”, „Gentleman” i pismem „Motor”, dla którego przez 11 lat pisał reportaże ilustrowane własnymi fotografiami.
Odznaczony został m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pod koniec 2021 r. nakładem Wydawnictwa Czytelnik ukazała się książka „Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok”. Wspomnienia spisała i opatrzyła komentarzami Agnieszka Matynia-Dąbrowska, dziennikarka radiowa i telewizyjna, żona piosenkarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Andrzej Dąbrowski gościem "Kodu mistrzów" w Teatrze Groteska - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski