Andrzej Gołota gościem turnieju "O Złotą Rękawicę Wisły". W...

Andrzej Gołota gościem turnieju "O Złotą Rękawicę Wisły". W piątek pojawi się w hali krakowskiego klubu

Zdjęcie autora materiału
Jerzy Filipiuk

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Andrzej Gołota w swej ostatniej oficjalnej walce - z Przemysławem Saletą - w lutym 2013 roku w Gdańsku

Andrzej Gołota w swej ostatniej oficjalnej walce - z Przemysławem Saletą - w lutym 2013 roku w Gdańsku ©Tomasz Bolt

Boks. Andrzej Gołota, były znakomity pięściarz wagi ciężkiej, pojawi się w piątek, 14 grudnia na XXXVIII Międzynarodowym Turnieju Bokserskim "O Złotą Rękawicę Wisły", który w hali głównej krakowskiego klubu potrwa do niedzieli.
Andrzej Gołota w swej ostatniej oficjalnej walce - z Przemysławem Saletą - w lutym 2013 roku w Gdańsku

Andrzej Gołota w swej ostatniej oficjalnej walce - z Przemysławem Saletą - w lutym 2013 roku w Gdańsku ©Tomasz Bolt

Gołota, który 5 stycznia skończy 51 lat, będzie gościem prestiżowej imprezy. Przyleciał już do Polski, przebywa w Warszawie. W Krakowie ma się zjawić w piątek. Działacze Małopolskiego Związku Bokserskiego czynią starania, by obecny był podczas całego turnieju, czyli do niedzieli włącznie.

Na zawodowych ringach Gołota stoczył 51 walk. 41 z nich wygrał (33 przez nokaut), 1 zremisował i 9 przegrał (6 przez nokaut). Jego pojedynek z Mike' Tysonem w 2000 roku został uznany za nieodbyty, gdyż w organizmie Amerykanina wykryto niedozwolone substancje.

"Andrew", od wielu lat mieszkający w Chicago, cztery razy bił się o tytuł mistrza świata. Trzykrotnie przegrał (z Lennoxem Lewisem w 2007 roku, z Johnem Ruizem w 2004 roku i Lamonem Brewsterem w 2005 roku), a raz zremisował (z Chrisem Byrdem w 2004 roku). Do historii przeszły jego dwie porażki przez dyskwalifikacje (za ciosy poniżej pasa) w walkach z Riddick'em Bowe'm w 1996 roku.

Wcześniej, na amatorskim ringach, Polak stoczył 114 pojedynków, z których 99 wygrał, 2 zremisował i 13 przegrał. Zdobył brązowe medale podczas igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku i mistrzostw Europy w Atenach w 1989 roku. Był też wicemistrzem świata juniorów (1985) i mistrzem Europy juniorów (1986).

Gołota ma na koncie też m.in. cztery tytuły mistrza Polski. Po jeden z nich sięgnął w 1987 roku w Krakowie. W hali Wisły na najwyższym stopniu podium stawali też wtedy m.in. trzej inni brązowi medaliści IO w Seulu: Jan Dydak (waga półśrednia), Henryk Petrich (waga półciężka) i Janusz Zarenkiewicz (waga superciężka), późniejszy zawodowy mistrz świata Dariusz Michalczewski (waga półciężka) oraz wcześniejszy brązowy medalista ME 1995 i MŚ 1996 Tomasz Nowak (waga piórkowa).

"Złotą Rękawicę Wisły" otrzyma najlepszy junior turnieju, którego wybiorą organizatorzy (jury) wraz z zaproszonymi sędziami ewentualnie działaczami. Fundatorami nagrody są dwaj świetni pięściarze wagi ciężkiej Adam Kownacki i Mariusz Wach.

Program turnieju "O Złotą Rękawicę Wisły": piątek - godz. 16: uroczyste otwarcie i walki; sobota - godz. 11 i 16: sesje walk; niedziela - godz. 11: finały, dekoracje zwycięzców.

DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo