Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Angeli" mieszkają w Sieprawiu

ADOM
Ewa Kapelska-Słysz

   Obecnie Scholę "Angeli" tworzy 13 dziewcząt i 2 chłopców: Justyna i Paulina Bielawskie, Weronika Dyrda, Magda Chwistek, Paulina Folwarska, Basia Grzybek, Basia Kyrc, Magda Matoga, Edyta Orzeł, Anna Radzik, Marzena Szczurek, Marta Wielgus, Kornelia Zabderz, Łukasz Bielawski, Michał Trojecki, do niedawna także Tomasz Suder i Konrad Sołtys.
   - Kraków oczarował mnie, gdy wraz z orkiestrą dętą "Szałamaje", w której grałam jako__uczennica szkoły podstawowej, a potem licealistka przybyłam do królewskiego grodu, aby wziąć udział, w obchodach 300-lecia odsieczy wiedeńskiej. Marzyłam wtedy, aby kiedyś zamieszkać w tym pięknym mieście. I prawie się udało, bo z Sieprawia do Krakowa jest bardzo blisko - wspomina Ewa Kapelska-Słysz, nauczycielka muzyki w szkołach podstawowych i gimnazjum, od 15 lat mieszkająca w Sieprawiu.
   Życie pani Ewy zawsze było związane z muzyką. Wspólne muzykowanie w rodzinnym gronie i bardzo rozśpiewane przedszkole, z którego trafiła do szkoły muzycznej, gdzie rozpoczęła naukę gry na fortepianie. W tym samym czasie w Zbąszyniu należała do orkiestry dętej "Szałamaje - Zbąszyńskie Dziewczęta". Zainteresowanie muzyką sprawiło, że podjęła studia muzyczne.
   Do Sieprawia trafiła przez przypadek, znajdując w krakowskim kuratorium ofertę pracy właśnie w tej miejscowości. Ewa Kapelska-Słysz wpisała się w pamięć mieszkańców wsi przede wszystkim jako założycielka i dyrygent scholi "Angeli".
   - Najpierw był chórek dziecięcy w Szkole Podstawowej w Sieprawiu. Występowaliśmy na uroczystościach szkolnych i gminnych, braliśmy udział w konkursach, wyjeżdżaliśmy na wycieczki integracyjne, razem z rodzicami. To była wspaniała zabawa. Ale czas szybko mijał i dziewczęta, które należały do chórku, ukończyły szkołę podstawową. Nie chciały jednak rezygnować ze śpiewu i w ten sposób w 1999 r. powstała schola, a 2000 r. przyjęliśmy nazwę "Angeli". Zaproponował ją przyjaciel zespołu Jarosław Raczek, który wspomaga nas swoim akompaniamentem. Przekonałam się,__że zawsze można na niego liczyć - _wspomina nauczycielka muzyki.
   
- Bycie w zespole to nie tylko śpiew, to sposób na życie. Próby, występy okolicznościowe, konkursy i wyjazdy integracyjne dają młodym ludziom możliwość spędzenia wolnego czasu, rozwijania swoich uzdolnień i nawiązywania nowych znajomości. W zespole jest tak jak w rodzinie: wspólnie przeżywamy radości i troski, sukcesy i porażki, chociaż tych ostatnich na szczęście prawie nie ma. Czasami muszę być dla nich wyrozumiała, czasami trzeba ich przywołać do porządku, bo w pracy chóru dyscyplina jest bardzo ważna - dodaje chórmistrzyni z Sieprawia.
   Ta dyscyplina, zgranie zespołu i wrażliwość muzyczna młodzieży oraz pani Ewy zaowocowały już poważnymi sukcesami. Był wyjazd do Rużomberoka i występ w tamtejszym kościele, w rewanżu gimnazjaliści ze Słowacji odwiedzili Polskę i gościli w Gimnazjum w Sieprawiu. Schola promowała Siepraw na koncertach w Zbąszyniu, Ustroniu Morskim, Zakopanem, Krakowie i innych miejscowościach.
   - _Dużym przeżyciem był dla nas występ w kaplicy w Kopalni Soli w Wieliczce. Niecodzienna sceneria, niezwykła akustyka i miłe przyjęcie na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Dzięki uprzejmości dyrekcji kopalni i ks. Ludwika Kurowskiego mogliśmy wraz z rodzicami także zwiedzić to jakże urokliwe miejsce - _mówi Ewa Kapelska-Słysz
.
   Bardzo udany dla chóru był trzeci rok jego działalności. W 2001 r. zdobył I miejsce w Konkursie Piosenki i Poezji Religijnej w Sułkowicach, a potem I miejsce w Konkursie Piosenki Religijnej w Myślenicach. Te sukcesy powtórzyła schola również w roku 2002.
   W nagrodę było studio nagraniowe "Amadeusz" w Sułkowicach, gdzie grupa nagrała płytę "Oczekiwanie", na którą składają się utwory sakralne. - _Tytuł był oczywisty. Utwory nagrywaliśmy bowiem w okresie adwentu, w czasie oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Nasza płyta jako prezent gwiazdkowy trafiła do wielu rodzin, także spoza Sieprawia.

   Sukcesy scholi nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu osób spoza zespołu. Piękną aranżację do utworów zamieszczonych na płycie przygotował Wojciech Sroka. Bardzo ważna dla zespołu jest rola rodziców, którzy wspierają swoje dzieci, uczestnicząc w występach i wyjazdach, pomagają w sprawach organizacyjnych. Schola ma już grono wiernych słuchaczy, którzy chętnie wspomagają młodzież. Dobrze układa się współpraca z ks. proboszczem Piotrem Kluską, który zawsze chętnie wita grupę w świątyniach Sieprawia, jej działalność wspiera także wójt gminy Tadeusz Pitala oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Przy organizacji wyjazdów i imprez ze wsparciem spieszy małżeństwo Agata i Wiktor Suderowie.
   Koncerty młodych wykonawców dają radość mieszkańcom Sieprawia. Rodzice są dumni ze swoich dzieci, młodzież rozwija swoje zainteresowania, miło i pożytecznie spędzając czas, a pani Ewa robi to, co lubi najbardziej: uczy dzieci i młodzież czerpania radości z obcowania z muzyką. Pod koniec roku dorobek muzyczny scholi wzbogaci się o kolejną płytę.
(ADOM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski