Angielski. Próbny egzamin ósmoklasisty z j. angielskiego CKE. Sprawdź, jakie były pytania [ARKUSZ CKE, ODPOWIEDZI] 20.03.21

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Próbny egzamin ósmoklasisty z j. angielskiego CKE
W piątek 19 marca uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty z angielskiego. Jest to najczęściej wybierany język spośród wszystkich języków obcych nowożytnych. Jakie były pytania i zadania? Sprawdźcie arkusz z j. angielskiego oraz przykładowe odpowiedzi.

Próbny egzamin ósmoklasisty z angielskiego: mamy arkusz i odpowiedzi

W piątek 19 marca uczniowie ostatnich klas podstawówek pisali ostatni już test w ramach próbnego egzaminu ósmoklasisty organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W tym ostatnim dniu zmierzyli się z zadaniami z języka obcego. Dla większości był to egzamin z angielskiego, bo najczęściej ten język wybierają zdający.

- Wielkiego zaskoczenia nie było, wszystko, co się pojawiło na egzaminie, już mieliśmy na lekcjach. I zadania były podobne i na podobnym poziomie jak na wcześniejszym egzaminie próbnym, który mieliśmy tu w naszej szkole – mówił nam po wyjściu z testu z angielskiego Piotr Forgacz, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 153 w krakowskich Bronowicach Małych.

Zarówno Piotr, jak i inni pytani przez nas zdający za najtrudniejsze uznali zadanie, w którym należało napisać mail. Miał to być mail do koleżanki z Nowego Jorku, dotyczący gazetki szkolnej.

Oto jak dokładnie brzmiało to zadanie:

Zadanie 14. (0–10)

Właśnie ukazał się pierwszy numer gazetki szkolnej, którą przygotowałeś(-aś) wraz

z kolegami z klasy. W e-mailu do koleżanki z Nowego Jorku:

 • wyjaśnij, dlaczego postanowiliście tworzyć tę gazetkę
 • napisz, jakie są Twoje obowiązki związane z przygotowywaniem tej gazetki
 • poinformuj, jaki temat planujecie przedstawić w drugim numerze gazetki i dlaczego

właśnie ten.

Napisz swoją wypowiedź w języku angielskim. Podpisz się jako XYZ.

Rozwiń swoją wypowiedź w każdym z trzech podpunktów, tak aby osoba nieznająca polecenia w języku polskim uzyskała wszystkie wskazane w nim informacje. Pamiętaj, że długość wypowiedzi powinna wynosić od 50 do 120 słów (nie licząc wyrazów podanych na początku wypowiedzi). Oceniane są: umiejętność pełnego przekazania informacji, spójność, bogactwo językowe oraz poprawność językowa.

- To zadanie sprawdzało umiejętność ułożenia zdania, trzeba było też zawrzeć odpowiedni czas - mówił nam Piotr Forgacz. Inni uczniowie wręcz stwierdzali, że to właśnie z pisania maili po angielsku będą musieli się podciągnąć przed właściwym egzaminem.

Franciszek Zagórski z SP 153 najbardziej zapamiętał inne pytanie, ale również z mailem. Zadanie dotyczyło krótkich tekstów o dogtrekkingu, czyli o bieganiu z psami. Po ich przeczytaniu należało uzupełnić luki w mailu zgodnie z treścią tekstów, tak by jak najbardziej precyzyjnie oddać ich sens. Tym razem jednak elektroniczny list był pisany po polsku i luki należało wypełnić właśnie w języku polskim. - Podobało mi się to zadanie, pokazywało, czy się zrozumiało teksty - stwierdził Franciszek.

Próbny egzamin z angielskiego "Warto znać dużo synonimów"

Krakowscy ósmoklasiści podsumowują, że próbny egzamin z angielskiego pokazał im, że przez dwa miesiące, które zostały do właściwego egzaminu w maju, powinni przede wszystkim wzbogacić swoje słownictwo. - Warto znać dużo synonimów, żeby przy pisaniu nie powtarzać wyrazów - mówią.

Zdający oceniają, że spośród trzech egzaminów, jakie pisali w ramach tej próby generalnej przed egzaminem ósmoklasisty, najtrudniejszy był test z języka polskiego. Ale po części mogło się to wiązać z faktem, że był to pierwszy ze zdawanych egzaminów, stanowił dużą niewiadomą, wiązał się więc też z dodatkowym stresem.

Oto najważniejsze informacje, dotyczące próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego 2021:

 • data: piątek, 19 marca 2021
 • godzina: 9:00
 • czas trwania egzaminu: 90 minut
 • niezbędne przybory: czarny długopis lub pióro
 • obecność: nieobowiązkowa

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z angielskiego?

Aby zdać egzamin ósmoklasisty z angielskiego, należy przyswoić całą wiedzę nabytą w trakcie nauki tego języka w szkole podstawowej. Łączna liczba zadań wynosi od 13 do 17, które składają się na pięć części.

Typy zadań:

 • wybór wielokrotny
 • dobieranie
 • uzupełnianie luk
 • odpowiedzi na pytania
 • parafraza zdań
 • tłumaczenie fragmentów zdań na język obcy
 • układanie fragmentów zdań z podanych elementów leksykalnych
 • wypowiedź pisemna: notatka, ogłoszenie, zaproszenie, wiadomość, e-mail, lub wpis na blogu

Wszystkie te zadania mają na celu sprawdzenie umiejętności przetwarzania informacji, czyli przekazywanie informacji szczegółowych, wyjaśnianie danych, przetwarzanie tekstu oraz tłumaczenia.

Z powodu pandemii koronawirusa postanowiono ograniczyć wymagania na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty. Tak więc ograniczono zakresy tematyczne z podstawy programowej, zmodyfikowano zakres struktur gramatycznych, jak również zmniejszono liczbę wymagań szczegółowych. Dodatkowo:
 • zmniejszono liczbę zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu
 • ograniczono znajomość funkcji językowych i znajomość środków językowych
 • zmniejszono liczbę zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych
 • wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną

Za zadania zamknięte uczniowie mogą otrzymać 34 punkty, a za otwarte 21 punktów. Łącznie daje to 55 punktów, czyli o 5 mniej niż dotychczas.

Egzamin ósmoklasisty 2021: terminy

Według informacji podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpią do egzaminów w maju:

 • 25 maja 2021 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
 • 26 maja 2021 (środa), godz. 9:00 – matematyka
 • 27 maja 2021(czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny (w tym angielski)
 • Wynik uczniowie otrzymają 2 lipca 2021 roku.

MEiN szykuje zmiany w statusie nauczyciela

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie