Anglia i Austria o krok. Popis Schuerrlego, remis w Dublinie. A w Splicie... swastyka

Jerzy Filipiuk
Eliminacje Euro 2016. Po sobotniej kolejce eliminacji mistrzostw Europy, w grupie D na drugie miejsce w tabeli, za Polską, awansowały Niemcy, które w Faro (Portugalia) rozgromiły Gib­raltar. Pozycję wice­li­dera straciła Szkocja, która w Du­blinie zremisowała z Irlandią.

Gibraltar 0
Niemcy 7 (1)

Bramki: 0:1 Schuerrle 28, 0:2 Kruse 47, 0:3 Guendogan 51, 0:4 Bellarabi 57, 0:5 Schuerrle 65, 0:6 Schuerrle 71, 0:7 Kruse 81.

Gibraltar: Perez – Garcia, R. Chipolina, R. Casciaro, J. Chipolina – Gosling, Walker, Payas (82 Serge­ant), L. Casciaro, K. Casciaro (78 Bosio) – Priestley (61 Coombes).

Niemcy: Weidenfeller – Rudy, Boateng, Hector – Herrmann (56 Podolski), Schweinsteiger, Guendo­gan (67 Khedira), Oezil, Bellarabi – Goetze (36 Kruse), Schuerrle.

Sędziował: Clayton Pisani (Malta).

Mistrzowie świata przed przerwą tylko raz pokonali znakomicie spisującego się między słupkami Jordana Pereza, który ob­ronił m.in. rzut karny Bastiana Schweinsteigera i strzał z bliska Patricka Hermanna oraz wygrał sytuację sam na sam z Mesutem Oezilem.

Pokonał go tylko Andre Schuerrle. W opałach był także Roman Weidenfeller, instynktownie broniąc uderzenie z 5 metrów Jakego Goslinga. Po zmianie stron goście zagrali o wiele skuteczniej. Dwa gole zdobył Schuerrle, celnie strzelali jego koledzy, trzy asysty zaliczył Oezil.

– Tak jak w poprzednich meczach stworzyliśmy sobie wiele sytuacji strzeleckich w pierwszej połowie – powiedział trener Niemców Joachim Loew.

– Prowadziliśmy do przerwy, ale biorąc pod uwagę nasz potencjał w ofensywie, nie jestem zadowolony z gry w tym okresie. Druga połowa wyglądała już tak jak powinna. Przede wszystkim byliśmy bardziej skoncentrowani, nasze akcje były spójne. Zwyciężyliśmy, i to jest najważniejsze.

Irlandia 1 (1)
Szkocja 1 (0)

Bramki: 1:0 Walters 38, 1:1 O’Shea 47 samob.

Irlandia: Given – Coleman, O’Shea, Wilson, Brady – Hoolahan (73 Keane), Whelan (69 McClean), McCarthy, Hendrick – Murphy (80 Long), Walters.

Szkocja: Marshall – Hutton, Martin, Mulgrew, For­syth – Ritchie (46 Anya), Morrison, Brown (85 Mc­Ar­thur), Naismith (90 Berra), Maloney – Fletcher.

Sędziował: Nicola Rizzoli (Włochy).

Gospodarze uzyskali prowadzenie po dobitce Jonathana Walter­sa (David Marshall obronił „główkę” Daryla Murphy’ego). Wkrótce po przerwie Shaun Ma­loney mocno uderzył, piłka odbiła się od Johna O’Shea i wpadła do siatki. Chwilę później okazje mieli Irlandczycy, ale Murphy przegrał pojedynek z Marshallem. W końcówce meczu zagrał najskuteczniejszy strzelec w his­torii reprezentacji Irlandii Robbie Keane (65 goli w 140 występach). Przed meczem (w czwartek i piątek) zmarli, w wyniku wybuchu gazu, dwaj jego kuzyni.

Bale pokonał Belgów

W hicie kolejki Chorwacja zremisowała w Splicie z Włochami 1:1. W głównej roli wystąpił Mario Mandżukić. Najpierw nie wykorzystał rzutu karnego (jego strzał obronił Gianluigi Buffon), potem uzyskał prowadzenie dla gospodarzy, a następnie zagrał ręką i goście wyrównali z „11”.

W trakcie meczu, rozgrywanego przy pustych trybunach (kara za rasistowskie okrzyki podczas spotkania z Norwegią) na boisku Hajduka widoczna była... swastyka. – Te wydarzenia okrywają wstydem nie tylko chorwacką piłkę nożną, ale cały kraj. Zgłosiliśmy ten incydent do UEFA, przepraszamy Włochów i wszystkich innych – powiedział rzecznik prasowy chorwackiej federacji Toimslav Bacek.

O krok od awansu są Anglia i Austria. Anglicy w Ljubljanie pokonali Słowenię 3:2, a zwycięskiego gola zdobył Way­ne Rooney. Austriacy wygrali w Moskwie z Rosją 1:0 po kapitalnej przewrotce Marca Janko.

Jednym z bohaterów minionej kolejki był Cristiano Ronaldo, który zaliczył hat-trick w Ery­waniu w meczu z Armenią (3:2). Goście, choć przegrywali 0:1, a od 62 minuty grali w dziesiątkę (po czerwonej kartce Tiago), odnieśli czwartą kolejną wygraną.

Bohaterem meczu w Cardiff, w którym Walia pokonała Belgię 1:0, był Gareth Bale. W swym 50. występie w reprezentacji strzelił 17. gola. A że jego koledzy dobrze spisali się w grze obronnej, Eden Hazard i spółka doznali porażki.

W Rydze Łotwa uległa Holandii 0:2. U gospodarzy cały mecz rozegrał Deniss Rakels z Cracovii.

Jedną z niespodzianek kolejki była porażka Grecji w Thors­havn z Wyspami Owczymi 1:2. Goście nie zrehabilitowali się za wpadkę w Pireusie (0:1).

Wyniki

Grupa A: Kazachstan – Turcja 0:1 (0:0), Tu­ran 83; Islandia – Czechy 2:1 (0:0), Gunnarsson 60, Sigborsson 76 – Dockal 55; Łotwa – Holandia 0:2 (0:0), Wijnaldum 67, Narsingh 71.

1. Islandia 6 15 14–3

2. Czechy 6 13 12–8

3. Holandia 6 10 13–6

4. Turcja 6 8 7–8

5. Łotwa 6 3 2–13

6. Kazachstan 6 1 4–14

Grupa B: Andora – Cypr 1:3 (1:2), Junior 2 samob. – My­­tidis 13, 45 i 53; Bośnia i Hercegowina – Izrael 3:1 (2:1), Visca 42 i 75, Dżeko 45 – Ben Haim II 41; Walia – Belgia 1:0 (1:0), Bale 25.

1. Walia 6 14 8–2

2. Belgia 6 11 13–2

3. Cypr 6 9 12–11

4. Izrael 6 9 10–9

5. Bośnia i H. 6 8 8–7

6. Andora 6 0 3–23

Grupa C: Ukraina – Luksemburg 3:0 (0:0), Kra­weć 49, Harmasz 57, Konoplanka 87; po zamknięciu numeru: Białoruś – Hiszpania, Słowacja – Macedonia.

1. Słowacja 5 15 11–2

2. Hiszpania 5 12 14–3

3. Ukraina 6 12 9–2

4. Białoruś 5 4 4–10

5. Macedonia 5 3 5–12

6. Luksemburg 6 1 3–17

Grupa E: Estonia – San Marino 2:0 (1:0), Zenjov 35 i 63; Słowenia – Anglia 2:3 (1:0), Novaković 37, Pecnik 84 – Wilshere 57 i 73, Rooney 86; po zam­k­nięciu numeru: Litwa – Szwajcaria.

1. Anglia 6 18 18–3

2. Szwajcaria 5 9 11–3

3. Słowenia 6 9 12–7

4. Estonia 6 7 3–5

5. Litwa 5 6 3–10

6. San Marino 6 1 0–19

Grupa F: Finlandia – Węgry 0:1 (0:0), Stieber 82; Wyspy Owcze – Grecja 2:1 (1:0), Hansson 32, Olsen 70 – Papastathopoulos 84; Irlandia Północna – Rumunia 0:0.

1. Rumunia 6 14 7–1

2. Irlandia Płn. 6 13 8–4

3. Węgry 6 11 5–3

4. Wyspy Owcze 6 6 4–8

5. Finlandia 6 4 5–8

6. Grecja 6 2 2–7

Grupa G: Liechtenstein – Mołdawia 1:1 (1:1), Wie­­ser 21 – Boghiu 44; Rosja – Austria 0:1 (0:1), Janko 33; po zamknięciu numeru: Szwecja – Czar­nogóra.

1. Austria 6 16 11–2

2. Szwecja 5 9 7–3

3. Rosja 6 8 9–4

4. Czarnogóra 5 5 3–5

5. Liechtenstein 6 5 2–12

6. Mołdawia 6 2 3–9

Grupa H: Chorwacja – Włochy 1:1 (1:1), Man­dżu­kić 11 – Candreva 36 k.; Malta – Bułgaria 0:1 (0:0), Popow 56; Norwegia – Azerbejdżan 0:0.

1. Chorwacja 6 14 16–3

2. Włochy 6 12 9–5

3. Norwegia 6 10 7–8

4. Bułgaria 6 8 7–7

5. Azerbejdżn 6 4 4–11

6. Malta 6 1 1–10

Grupa I: Armenia – Portugalia 2:3 (1:1), Pizzelli 14, Mkojan 72 – Ronaldo 29 k. 55 i 58; Dania – Serbia 2:0 (1:0), Y. Poulsen 13, J. Poulsen 87.

1. Portugalia 5 12 7–4

2. Dania 5 10 8–4

3. Albania 4 7 4–5

4. Serbia 5 1 6–8

5. Armenia 5 1 5–9