Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ani słowa o ograniczaniu wydatków, chociaż obietnica goniła obietnicę [WIDEO]

Włodzimierz Knap
Polityka. Ewa Kopacz wygłosiła wczoraj expose. Pierwszym jego efektem było podanie sobie ręki przez Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska.

Pani premier mówiła przez 45 minut. Zakończyła apelem do opozycji o 100 dni współpracy.

Podczas expose Ewa Kopacz skierowała prośbę do Jarosława Kaczyńskiego, by przestał nienawidzić Donalda Tuska. Złożyła hołd polskiemu oficerowi rannemu w Afganistanie. Przestrzegała polityków wszystkich opcji przed gniewem ludu. Deklarowała, że bezpieczeństwo Polski i rodaków jest dla niej celem nadrzędnym.

Jednak zdecydowanie najdłużej szefowa rządu składała obietnice. Niewiele z nich dotyczyło najbliższego roku, mnóstwo zaś kolejnych lat.

– Obietnic było tyle, że nie tylko nie sposób je zapamiętać, lecz też oddzielić sprawy ważne od mniej istotnych – podkreśla prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zaznacza jednak, że wystąpienie Kopacz było udane pod względem marketingowym, szczególnie na tle poprzedniego, podczas prezentacji rządu.

Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Cen­tre Club, z jednej strony przyznaje, że pani premier zapowiedziała sporo rozsądnych rzeczy. Do nich zalicza m.in. przyspieszenie prac nad nową ordynacją podatkową, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej i kodeksem budowlanym.

Chwali również przyjęcie przy tworzeniu prawa zasady „99 proc.”, czyli tego, że prawo stanowi się dla 99 proc. uczciwych, a nie dla jednego procenta nieuczciwych. – Szkoda jednak, że premier mówiła tylko o wydatkach, a nie powiedziała rzeczy fundamentalnej, czyli co zrobić, by zmniejszyć deficyt budżetowy – narzeka prof. Gomułka.

W expose pominięte zostały też problemy emerytalne, bo o ZUS czy OFE premier nawet się nie zająknęła. – Kwestia wstąpienia Polski do strefy euro została potraktowana pobieżnie, bez podania konkretów, a w dodatku – delikatnie mówiąc – mało precyzyjnie – mówi prof. Gomułka. – Wbrew temu, co powiedziała pani premier, to nie strefa euro znalazła się w kryzysie, a tylko niektóre państwa z południa Europy. Dzięki sile innych i waluty możliwe było potężne wsparcie dla np. Grecji.

Ekonomista wytyka ponadto, że Kopacz nie dotknęła problemu niedokończonej prywatyzacji. Nadal wiele spółek pozostaje pod kontrolą skarbu państwa i są one upolitycznione.

Prof. Witold Modzelewski, specjalista od podatków, mówi: – Obietnice pani premier sfinansowane zostaną albo przez podniesienie podatków, albo przez zwiększenie wydatków z budżetu państwa. Innej drogi nie ma.

Jacek Rostowski, który niedawno został szefem doradców premier Kopacz, zapewnił, że zapowiedzi z expose zostały dobrze „policzone” przez ministra finansów Mateusza Szczurka. Czyli państwo poradzi sobie z wydatkami na ich realizację. Dodajmy, że były minister finansów – wspólnie z Janem Krzysztofem Bieleckim oraz Igorem Ostacho­wi­czem – pisał tekst expose.

Prof. Krystyna Skarżyńska, psycholog polityki z Polskiej Akademii Nauk, radzi uświadomić sobie, że populizm jest nieodzowną częścią polityki.

– Ewa Kopacz naobiecywała wczoraj wiele, ale wkrótce będzie z tego rozliczana przez wyborców – podkreśla prof. Skar­żyń­ska. Jej zdaniem obietnice socjalne złożone przez Kopacz mają na celu próbę przekonania do PO wyborców, którzy mocno liczą na wsparcie ze strony państwa. Takich jest kilka milionów, a większość dotychczas głosowała na PiS.

POWAŻNE OBIETNICE CZY OBIECANKI CACANKI, A GŁUPIEMU... ZAPAMIĘTAJMY I ROZLICZMY ZA ROK RZĄD EWY KOPACZ

POLITYKA PODATKOWA I FINANSOWA:
– na początku 2015 r. minister finansów przedstawi założenia nowej ordynacji podatkowej;
– system podatkowy nie może karać za zaradność;
– to, co planowano osiągnąć w trzy lata, rząd zrobi w 12 miesięcy;
– zostaną zwiększone środki na kredyty inwestycyjne do 25 miliardów złotych.

POLITYKA RODZINNA:
– w 2015 r. zwiększenie nakładów na budowę żłobków z 50 do 100 mln zł;
– 2 mld zł na wsparcie budowy przyzakładowych żłobków i przedszkoli w latach 2015–2020;
– od 2016 r. możliwość korzystania z urlopów rodzicielskich dla wszystkich rodziców, także bezrobotnych, pracujących na umowę o dzieło, studentów i rolników;
– wypełnienie obietnicy waloryzacji emerytur złożonej przez Donalda Tuska.

POLITYKA OBRONNA I ZAGRANICZNA:
– pomoc Ukrainie w transformacji gospodarczej, ustrojowej, wojskowej i politycznej;
– doprowadzenie do podpisania umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a USA;
– zabieganie o większą obecność wojsk amerykańskich w Polsce;
– zwiększenie wydatków na wojsko do 2016 r. do poziomu 2 proc. PKB.

EDUKACJA, KULTURA I SŁUŻBA ZDROWIA:
– sfinansowanie przez rząd od 2016 r. najzdolniejszym Polakom studiów na uczelniach zagranicznych pod warunkiem przepracowania 5 lat w kraju po powrocie;
– bezpłatne podręczniki w szkołach i gimnazjach;
– koniec „śmieciowego jedzenia” w szkołach od 1 września 2015 r.;
– od 2015 r. sfinansowanie specjalizacji lekarzy-rezydentów, którzy ukończyli studia w latach 2012–2015 (jest ich 3,5 tys.);
– zwiększenie środków na naukę do 2 proc. PKB do roku 2020;
– powstanie dziennych domów opieki dla osób starszych;
– zniżki na bilety, udostępnianie teatru i koncertów online;
– bezpłatny dostęp do porad prawnych.

GOSPODARKA I TRANSPORT:
– w 2014 r. oddanie do użytku ponad 160 km dróg ekspresowych oraz podpisanie umów na budowę kolejnych 300 km dróg ekspresowych;
– w latach 2014–2020 wybudowanie 1770 km autostrad i dróg ekspresowych, a także 35 obwodnic. Koszt – 93 mld zł;
– ochrona górnictwa przed nieuczciwą konkurencją;
– doprowadzenie do rentowności wydobycia węgla;
– przygotowanie ustawy antykryzysowej, dzięki której firmy, które straciły na rosyjskim embargu, będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń, szkoleń pracowników bądź otrzymają refundację składek na ZUS;
– ujednolicenie kodeksu budowlanego.

(K.W.)

[email protected]

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uścisnęli sobie dłonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski