Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Anioł się zwiastuje" i niezwykli Wałasi. Muzyka Zaklęta w Drewnie w Bereście

Marek Długopolski
Wspaniały koncert kolęd w cerkwi świętych Kosmy i Damiana rozpoczyna 12. edycję Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie

Muzyka - pełna pasji, wdzięku, ale też góralskiej mocy i zadziorności. Zespół - grupa wirtuozów i przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki ludowej. Miejsce - ujmująca malowniczym wdziękiem cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Bereście. Co z tego może wyniknąć? - Koncert, jakiego jeszcze nie było - bez chwili wahania odpowiada Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

W ten oto sposób Festiwal „Muzyka Zaklęta w Drewnie” już po raz 12. rozpoczyna niespieszną wędrówkę wśród drewnianych pereł Małopolski. Piękne brzmienia tradycyjnie oplotą najpiękniejsze małopolskie cerkwie i kościoły, wiekowe chałupy i zagrody, a także malownicze dwory. Popłyną wśród nich nuty szybkie, dynamiczne, ale i te sentymentalne, nostalgiczne, pełne zadumy. Na szlak wyruszą zaś melomani i miłośnicy pięknej, wysmakowanej architektury.

Do Berestu na koncert „Anioł się zwiastuje” zapraszają Wałasi. - Kapela nie tylko zagra, ale także zaśpiewa najpiękniejsze kolędy i pastorałki znane w polskiej tradycji. To będzie magiczne popołudnie, a wykonanie tak niezwykłe, jak artyści - zapewnia Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Pierwsze nuty wybrzmią w niedzielę, 21 stycznia o godz. 16.

Dlaczego wybrano cerkiew w Bereście? Bo to jeden z piękniejszych przykładów XIX-wiecznego budownictwa zachodniołemkowskiego. Choć wzniesiono ją w 1842 r., wnętrze kryje piękne XVII- i XVIII-wieczne wyposażenie. Warto zwrócić uwagę m.in. na kompletny klasyczny ikonostas, ale też na ołtarze, zarówno główny z XIX stulecia, jak i boczne, barokowe.

Czy jednak nuty mogą zostać zaklęte w drewnie? O tym przekonają się wszyscy, którzy pojawią się w Bereście. - To pierwszy z cyklu koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej - zaznacza Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. - A doskonała muzyka i piękne zabytki towarzyszyć nam będą przez całe wakacje. To święto dwóch wielkich pasji człowieka, miłości do muzyki i architektury drewnianej - zaznacza.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski