Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Anioły Miechowa" to uczennica, ksiądz i Towarzystwo Pomocy

MAGDALENA UCHTO
Burmistrz Dariusz Marczewski nie chce zdradzać ile zgłoszeń wpłynęło w tegorocznej edycji. Nie chce też podawać nazwisk osób nominowanych w poszczególnych kategoriach. Podkreśla, że laureatów wybrała kapituła.

NAGRODZENI. W Muzeum Ziemi Miechowskiej wręczone zostały wczoraj statuetki "Anioła". Otrzymali je ci, którzy - zdaniem kapituły konkursu - bezinteresownie pomagali innym i przyczyniali się do integracji społeczeństwa

W jej skład - poza burmistrzem - weszli: Ks. Robert Woszczycki, Jarosław Florek oraz Monika Górak.

Przyjaciel człowieka

W tej kategorii laureatem został ks. Michał Pakuła, pracujący w Parafii Grobu Bożego w Miechowie. W uzasadnieniu wyboru jego kandydatury czytamy: "Pomimo swoich licznych obowiązków kapłańskich wykazuje się wielkim zaangażowaniem w działalność społeczną w naszym mieście. Od lat daje się poznać jako świetny organizator, który integruje lokalną społeczność". Zaangażował innych w akcje pomocy na rzecz drugiego człowieka na przykład w Chrześcijański Bal Karnawałowy czy Chrześcijański Piknik Rodzinny.

Zwraca się uwagę, że ks. Michał przygotował - przy współpracy z burmistrzem - Wigilię dla mieszkańców. W uzasadnieniu czytamy także, że ks. Pakuła: "Uczestniczy w akcjach charytatywnych organizowanych na terenie Miechowa jak: Pomocna Dłoń, Miechowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej, Pola Nadziei, Koncert dla Kaliny Mikuły. Nie zapomina o dzieciach i młodzieży - organizuje dla nich Andrzejki, zabawę Sylwestrową, a także akcję "Święty Mikołaj dzieciom. Jako opiekun Akcji Katolickiej przyczynił się do materialnej pomocy dzieciom młodszych klas miechowskich szkół podstawowych (...) Jako człowiek i kapłan zawsze służy pomocą i rozmową, dzięki czemu zyskał sobie zaufanie społeczności".

Działalność publiczna

Laureatem tej kategorii jest Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta - koło w Miechowie. Statuetkę "Anioła" otrzymało za zaangażowanie kadry, dzięki któremu mieszkańcy schroniska nie czują się zepchnięci na dalszy plan. Pracownicy stowarzyszenia na czele z kierownikiem pracują tak, aby w ich działaniach odzwierciedlenie znajdowała myśl św. Brata Alberta: "Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny".

W uzasadnieniu zwraca się uwagę, żeTowarzystwo od lat potrafi dzielić się tym co ma ze wszystkimi instytucjami miechowskimi. Są to zarówno rzeczy materialne (żywność, sprzęt) jak i bezinteresowna pomoc "pracy rąk".

Młody wolontariusz

Anioł, w tej kategorii, trafił do Justyny Gawęckiej, uczennicy II klasy Zespołu Szkół numer 1 w Miechowie. Jest ona wolontariuszką w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Miechowie.

Działając na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnospraw-nością umysłową stanowi wzór do naśladowania dla swoich rówieśników. W realizacji wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych wykazuje wiele cierpliwości i wyrozumiałości. Jest skromna.

Podkreśla, że pomoc dzieciom niepełnosprawnym to nie tylko jej zasługa, ale całej grupy wolontariuszy. W ZS nr 1 od sześciu lat realizowany jest projekt "Most nadziei". Justyna uczestniczy w nim od dwóch lat.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski