Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Dymna: dziękuję za zaufanie

.
„Twój 1% ma siłę milionów” – przekonuje publicznie Anna Dymna. Aktorka twierdzi, że przekazywanie nawet drobnych kwot jednoprocentowego odpisu od rozliczeń z fiskusem staje się ogromnym wsparciem dla podopiecznych kierowanej przez nią fundacji „Mimo Wszystko”.

Z odpisów 1% przekazanych przez podatników Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” został wybudowany i jest utrzymywany ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie. Co roku organizowane są także Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty czy Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” – projekty służące integracji, zapobieganiu społecznemu wykluczeniu oraz wyrównywaniu szans pomiędzy ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi i będącymi w pełni zdrowia i sił. W ciągu blisko dwunastu lat istnienia fundacja kierowana przez Annę Dymną wsparła leczenie, rehabilitację oraz edukację ponad dwudziestu tysięcy swoich podopiecznych w całej Polsce. W dużej mierze stało się to możliwe dzięki odpisom jednego procenta.

– To są społeczne, święte pieniądze, więc trzeba je szanować, strzec ich i pilnować jak skarbu – mówi Anna Dymna, która funkcję prezesa swojej fundacji od początku pełni społecznie. – Wydawanie i rozliczanie tych pieniędzy musi być proste, jawne, przejrzyste. Zanim zaczniemy komukolwiek pomagać, dokładnie sprawdzamy każdy przypadek, zbieramy dokumenty medyczne, sprawdzamy, ile potrzebujący zarabiają, jaką mają sytuację rodzinną. Czasem ludzie, zwracający się do nas o wsparcie, wkurzają się na tę dociekliwość, są nawet na nas obrażeni. Ale musimy to rzetelnie sprawdzać. Jest masa oszustów, ludzi uzależnionych albo hazardzistów, którzy zrobią wszystko, żeby zdobyć pieniądze. Na to bardzo trzeba uważać. Założyłam fundację, by ratować od beznadziei konkretnych ludzi, moich przyjaciół niepełnosprawnych umysłowo. Udało się. A teraz każdy dzień podpowiada nam następne kroki. Rozwijamy się bardzo szybko, a to jest dowód na to, że nasze działania są naprawdę bardzo potrzebne. I nie możemy pozwolić sobie na dzień bez kroku do przodu. Wymaga to ogromnej pracy, uporu, wytrwałości. Wiem jednak, jako główny wolontariusz fundacji „Mimo Wszystko”, że uśmiech naszego podopiecznego da nam siłę i radość do dalszego wysiłku. To najpiękniejsza zapłata i prezent, jaki można w życiu otrzymać.

W społeczne działania na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia Anna Dymna angażowała się na długo przed założeniem fundacji „Mimo Wszystko”. Prócz niesienia pomocy indywidualnej, uczestniczyła w projektach licznych organizacji pozarządowych, m.in.: w kwestach Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, akcjach fundacji: „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Mam Marzenie”, „Nuta Nadziei”, „Akogo?” i Stowarzyszenia „Wielkie Serce” . W maju 1999 roku, w Filharmonii Krakowskiej, zorganizowała Nadzwyczajny Koncert Charytatywny „Kraków dla Kosowa”, na rzecz ofiar wojny w Serbii. Od 2006 roku jest społecznym ambasadorem Stowarzyszenia „Debra Polska Kruchy Dotyk” skupiającego osoby cierpiące na rzadką chorobę genetyczną Epidermolysis Bullosa. W roku 2008 Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, za wybitne zasługi dla ratowania zdrowia i życia dzieci w Polsce, przyznał Annie Dymnej honorowy tytuł Ambasadora Polskiej Pediatrii. W 1999 roku aktorka rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Brata Alberta, pomagając m.in. przy realizacjach inscenizacji teatru „Radwanek”, którego aktorami są osoby niepełnosprawne intelektualnie, mieszkańcy schroniska w podkrakowskich Radwanowicach. Poświęcając swój prywatny czas, od 2001 roku, reżyseruje inscenizacje i pisze scenariusze do przedstawień „Radwanka”. Była także pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”, którego coroczny finał ma miejsce na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Prowadząc własną fundację, aktorka nadal wspiera inne organizacje charytatywne, biorąc udział w różnych projektach albo promując ich działalność.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” powstała we wrześniu 2003 roku. W grudniu, podczas Gali Wolontariatu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, aktorka oficjalnie o tym poinformowała.

– Państwo nie radzi sobie z wieloma problemami – mówiła – więc samotność, bezradność, nędza chorych i niepełnosprawnych ludzi jest coraz większa. Dlatego musimy im pomóc. Postanowiłam zaryzykować i założyłam fundację. Mam wytyczone główne cele, wiele pomysłów, cudownych przyjaciół, na razie puste konto, ogromną energię i radość, a także głębokie przekonanie o tym, że możemy razem choć trochę rozjaśnić świat.

W tamtym czasie głównym celem fundacji „Mimo Wszystko” było ratowanie grupy dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, mieszkańców schroniska w podkrakowskich Radwanowicach, którzy, na mocy nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych z 20 grudnia 2002 roku, utracili prawo do korzystania z Warsztatów Terapii Zajęciowej finansowanych z budżetu państwa.

– Przepisy niewiele mnie obchodziły – tłumaczy tamtą decyzję Anna Dymna. – Interesował mnie wyłącznie fakt, że dwudziestu sześciu niepełnosprawnych intelektualnie ludzi nie może dłużej korzystać z warsztatów. Myślałam o tym z przerażeniem. Wszystko wskazywało na to, że będą mieli dach nad głową i dostaną jeść, lecz całe dnie przyjdzie im spędzać w beznadziei, kiwając się pod ścianą. Właśnie dla nich postanowiłam założyć fundację, która utrzymywałaby warsztaty terapeutyczne. Rozumiałam, że w zaistniałej sytuacji nie posiadam żadnego wyboru. Nie mogłam zostawić moich niepełnosprawnych przyjaciół ani dumać nad tym, co mi się opłaca, a co nie.

Warsztaty Terapii Artystycznej Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zaczęły funkcjonować 20 lutego 2004 r. Dwa miesiące później fundacja otrzymała status organizacji pożytku publicznego. Pieniądze zebrane wówczas z odpisów 1% posłużyły Annie Dymnej do zrobienia kolejnego kroku na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych. 13 czerwca 2004 r., na krakowskim Rynku Głównym, odbył się I Ogólnopolski Dzień Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, z udziałem wielu znanych artystów i sportowców. Wydarzenie rozpoczęła konferencja i dyskusja panelowa zatytułowana „Miejsce, sytuacja, wizerunek osoby niepełnosprawnej w polskiej rzeczywistości, w polskim społeczeństwie oraz w polskiej świadomości”. Wzięli w niej udział lekarze, psychologowie, terapeuci oraz osoby niepełnosprawne, m.in. goście telewizyjnego programu „Anna Dymna – Spotkajmy się”. W bieżącym roku Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” fundacja aktorki zorganizuje już po raz dwunasty. W ich ramach – po raz jedenasty – publiczność zgromadzona na krakowskim Rynku i przed telewizorami usłyszy finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, ogólnopolskiego konkursu dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych. W projekt ten angażują się największe sławy polskiej sceny muzycznej, a opiekę artystyczną nad nim od początku sprawuje Irena Santor.

– Sport, sztuki plastyczne, rękodzieło, poezja, teatr to płaszczyzny, na których człowiek niepełnosprawny może się w pełni realizować: w akcie tworzenia czy sportowych zmagań uwalnia się od bólu i choroby, pokazuje swoje ogromne możliwości, przekracza wszelkie bariery pozornych niemożliwości, by stanąć przy zdrowym człowieku i niejednokrotnie zawstydzić jego lenistwo, niemoc i bylejakość życia – twierdzi Anna Dymna.

W kolejnych latach pieniądze pozyskane z jednoprocentowych odpisów od podatków posłużyły Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” nie tylko do finansowania bieżącej działalności charytatywnej oraz projektów na rzecz społecznej integracji, ale także realizacji dwóch inwestycji budowlanych, które stały się odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie społeczne. Pierwsza, ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla dwustu osób niepełnosprawnych intelektualnie o nazwie „Dolina Słońca” zostaje otwarty 23 września 2013 r. Druga, Warsztaty Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie – 14 listopada 2014 r. Zakończenie inwestycji nie oznacza jednak kresu potrzeb. Obie placówki trzeba teraz utrzymać, zatrudniać w nich wykwalifikowanych terapeutów, pedagogów i psychologów. Fundacja krakowskiej aktorki wciąż realizuje też swoje stałe projekty i świadczy codzienną pomoc tysiącom osób chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce. Bez wsparcia darczyńców oraz sponsorów ta prężna i konkretna działalność nie byłaby możliwa.

– Na wpłaty, jakie otrzymuje moja fundacja, składają się przede wszystkim kwoty w wysokości dwudziestu albo pięćdziesięciu złotych – mówi Anna Dymna. –. Ale to właśnie dzięki tym pieniądzom możemy wspierać osoby chore i niepełnosprawne, często takie, które o pomoc dla siebie nie potrafią nawet poprosić. Jednak te niewielkie pieniądze mają tak naprawdę siłę milionów. Przecież nasi jednoprocentowi darczyńcy wybudowali „Dolinę Słońca” w Radwanowicach, warsztaty terapeutyczne w Lubiatowie, tworzą też inne projekty mojej fundacji, rozjaśniając rzeczywistość tym, którzy nie mogą liczyć na pomoc państwa i są nierzadko zagrożeni wykluczeniem społecznym. Również w ich imieniu dziękuję za wsparcie i zaufanie.

Pod adresem www.mimowszystko.org (zakładka „Przekaż nam 1%) znajduje się bezpłatny i prosty w obsłudze program do rozliczania PIT, za pomocą którego można przekazać 1% swojego podatku podopiecznym Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski