Anna Radwan: zamieniłam piętra i... zostałam aktorką

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Paweł Gzyl

Anna Radwan: zamieniłam piętra i... zostałam aktorką

Paweł Gzyl

Anna Radwan to pierwsza dama krakowskiego teatru. Teraz oglądamy ją w filmie „Kamerdyner”, który podbił festiwal filmowy w Gdyni. Nam opowiada o swych doświadczeniach aktorskich w teatrze, kinie i telewizji.

Co sprawiło, że zdecydowała się Pani zagrać w „Kamerdynerze” - reżyser czy ciekawy scenariusz?

I jedno, i drugie. Filip Bajon to marka sama w sobie. Ale scenariusz, który dostałam, też mnie zainteresował. Zawsze jest tak, że scenariusz w czasie realizacji filmu jest poddawany zmianom.Ale tym razem wszystkie wersje, które do mnie trafiały, były cudowne. Ta pierwsza zrobiła na mnie największe wrażenie, ponieważ była wręcz nieprawdopodobną panoramą ludzkich losów. Wszystkie wątki były podomykane, bohaterowie mieli swoje opowiedziane do końca życiorysy.Potem trzeba było jednak dokonać selekcji poszczególnych wątków. Niektóre zostały skrócone. Trochę mi tego żal, ale być może serial, o którym wiem już na pewno, że powstanie, w swoich siedmiu odcinkach choć trochę dopowie i dopełni wątki wszystkich bohaterów występujących w filmie.

Pani musiała pokazać w filmie przemiany swej bohaterki, jakim podlegała przez 45 lat. To trudne wyzwanie?

To było niesamowite zadanie: pokazać 45 lat z życia kobiety. Nie tylko dla mnie, ale też dla pionu charakteryzującego. Gerda w moim odczuciu została wspaniale stworzona przez scenarzystów mężczyzn, z olbrzymią znajomością kobiecej psychiki i emocjonalności w różnym wieku. Ja sama znajduję się gdzieś pośrodku wieku, który pokazuję przy pomocy mojej bohaterki. Nie mam już trzydziestu lat, ale też nie mam jeszcze osiemdziesięciu. Mogłam więc przypominać sobie, jak to było, kiedy miałam trzydziestkę i bardzo mocno posiłkować się tym, co było w scenariuszu, jeśli chodzi o osiemdziesiątkę. Jak zmienia się optyka postrzegania siebie i drugiego człowieka, jakie miejsce mają stracone szanse i uczucia - z perspektywy sześćdziesięcio- czy siedemdziesięcioletniej Gerdy. Powstał bardzo czuły i piękny portret, pełen niuansów, ale też niezwykłej siły. I chyba udało mi się go oddać, bo takie słyszę pierwsze głosy.

W dalszej części wywiadu:

  • największy dylemat młodych aktorów
  • różnica pomiędzy krakowskimi, a warszawskimi teatrami
  • jaką pasję poza aktorstwem ma Anna Radwan?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.