Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antypolskie dziury w jezdni

Redakcja
Książka skierowana jest do osób dojrzałych, jest poważną pozycją i nie jest prawdą opinia, że autor przedstawia temat Holocaustu w "komiksowy" sposób - jeżeli przez słowo komiksowy mamy rozumieć uproszczenie tematu, styl przedstawienia tani czy jarmarczny. Chcieliśmy zaznaczyć, że komiks Arta Spiegelmana został wydany w 25 krajach świata, w kilkudziesięciu milionach egzemplarzy i jest pierwszą pozycją tego typu, która zdobyła w 1992 roku Nagrodę Pulitzera. Natomiast w Polsce przez kilkanaście lat nie mogła znaleźć swej drogi do polskiego czytelnika - ze względu na swoją rzekomą antypolskość i obawy wydawców przed protestami osób, które nawet nie przeczytają tej książki, tylko swój krytyczny osąd przyjmą z góry od osób trzecich.

Listy, polemiki...

 Książka pt. "Maus. Historia Ocalałego" Arta Spiegelmana, którą wydaliśmy na polskim rynku (w kwietniu I tom pt. "Mój ojciec krwawi historią", a na przełomie czerwca i lipca II tom pt. "I tu się zaczęły moje kłopoty") jest pozycją, której nie należy lekceważyć i bezmyślnie krytykować. Jeżeli ktoś sięga po ten komiks jedynie po to, żeby potwierdzić swoje wewnętrzne błędne przekonania, fobie, a także by zrobić trochę szumu w mediach koło swojej osoby, to postępuje niesłusznie.
 Wraz z ukazaniem się I tomu w kwietniu tego roku, we wszystkich znaczących tygodnikach ("Polityka", "Wprost", "Tygodnik Powszechny"), pismach młodzieżowych i gazetach codziennych pojawiły się bardzo pozytywne i dogłębne recenzje o książce. To przykre, że grupa kilkunastu osób wykorzystuje ten komiks do zaistnienia w mediach. "Dziennik Polski" już dwukrotnie informował na swoich łamach o protestach tej samej grupy. Jeżeli dyskusja o tej książce ma przebiegać w bardzo powierzchowny sposób, nie skupiając się na treści, którą z sobą niesie, a jedynie na formie i przyjętej przez artystę konwencji i jeżeli stąd ma wynikać jego "antypolskość", to z naszej strony możemy tylko stwierdzić, że antypolskie są dziury w jezdni.
Andrzej i Marek Rabenda
Wydawnictwo POST

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski