Antysemicki skandal w Kalwariance. Honorowym prezesem klubu...

Antysemicki skandal w Kalwariance. Honorowym prezesem klubu jest ojciec Marzeny Sarapaty, byłej prezes Wisły

Zdjęcie autora materiału
Bogumił Storch

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Antysemicki skandal w Kalwariance. Honorowym prezesem klubu jest ojciec Marzeny Sarapaty, byłej prezes Wisły
1/6
przejdź do galerii

©nadesłane/arch. GK

Powiązana z gangsterami i słynnym "Miśkiem" kibolska bojówka piłkarskiego klubu Wisły Kraków ma antysemickie hasła na obiektach miejskiego klubu sportowego "Kalwarianka" w Kalwarii Zebrzydowskiej. Są np. przy kasie, gdzie kupuje się bilety. Jak donoszą nam czytelnicy, wiszą tam od dłuższego czasu. Prezesem Kalwarianki był Zbigniew Sarapata (obecnie jest honorowym prezesem) a Wisły jego córka, Marzena. Oboje są dziś nieuchwytni. - Zbigniew wyjechał do Krakowa, nie odbiera telefonów - mówią nam jego współpracownicy. Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej tłumaczy z kolei, że takich treści nie ma już na obiektach klubu a zdjęcia zrobiono "jakiś czas temu". Nie jest to prawdą. Zrobiono je wczoraj. Publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści rasowej jest przestępstwem, grozi za to do 2 lat więzienia.
Gdy niemal cała Polska, w tym policja, Centralne Biuro Śledcze i prokuratorzy szukają Marzeny Sarapaty a śledczy przeszukują jej mieszkanie, by znaleźć dowody na jej powiązania z bojówką kiboli Wisły Kraków "Sharks", która z kolei bywa łączona z niebezpiecznymi gangsterami, w Kalwarii Zebrzydowskiej jej rodzinnej miejscowości, na terenie klubu piłkarskiego Kalwarianka, którego byłym wieloletnim prezesem (obecni już honorowym) jest jej ojciec Zbigniew Sarapata, można zobaczyć właśnie coś takiego.

Zobacz galerię

Na naklejkach widać nazwy i symbole klubu Wisła Kraków, a właściwie agresywnej grupy kibiców nazywających się "Sharks" (czyli rekinami) łączonej z działalnością przestępczą oraz MKS Kalwarianka a także kibiców z Zatora. Przy tym drugim napis sugeruje, że kalwaryjski klub, będący własnością miasta, a nawet samo miasto, jest "bezżydowskie".

Poinformował nas o tym jeden z Czytelników


- To wisi w kilku miejscach w kasie klubu przy wejściu na stadion, na jego terenie i to od dawna,wszyscy to widzieli i nikt nie reaguje, nikomu to nie przeszkadzało. Ostatnio remontowano klubowe budynki a te naklejki nadal są na swoim miejscu. Zobaczyłem je już jesienią, gdy kupowałem tam bilety z całą rodziną na mecz i starszy synek, który już potrafi czytać, zapytał mnie, co to znaczy i czy my też jesteśmy bezżydowscy. Coś we mnie zawrzało, tym bardziej, że treści jest więcej, także w postaci malunków na murach - mówi oburzony ojciec 11 - letniego kibica MKS Kalwaria.

Publiczne propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści rasowej jest przestępstwem (art. 256 kodeksu karnego). Grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności lub do 2 lat więzienia. Wyjątek prawo przewiduje jedynie dla działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

Gdy próbowaliśmy się skontaktować z prezesem zarządu Kalwarianki, Grzegorzem Makówką, który klubem kieruje od 2017r., odesłano nas do Andrzeja Burdka, dyrektora Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, któremu podlegają klubowe tereny i obiekty.

- To są incydenty, być może macie nawet stare zdjęcia, nie spotkałem się z tym osobiście, nic takiego nie widziałem na naszych obiektach a wiem że sporo podobnych treści można znaleźć w naszym mieście, na przykład na latarniach - tłumaczy nam Andrzej Burdek.

Jego zdaniem sprawcy unikną kary


- Mamy system monitoringu, ale nie obejmuje on terenu poza obiektem, natomiast widok z kamer na kasy nie pozwala na duże zbliżenia, więc raczej ciężko byłoby ustalić osobę która to tam ponaklejała - dodaje.

Dyrektor Burdek zapewnia, że w przyszłości takich treści już na klubowych obiektach nie będzie.- Jeszcze dziś osobiście dokonam tam obchodu i uczulę na ten problem pracowników - zaznacza.

Nasz Czytelnik, mieszkaniec gminy, który doniósł nam o tej sprawie, zapewnia, że zdjęcie, wbrew temu co mówi dyr. Burdek, zostało wykonane wczoraj, czyli we wtorek po południu. Tzw. "vlepki" o zakazanych prawem treściach widział w tym miejscu tego dnia także nasz reporter.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty nie chciał komentować sprawy. Jak ustaliliśmy, temat "Kalwarianki" jest obecnie niewygodny dla władz miasta, ze względu na kojarzenie tego klubu z pochodzącą z Kalwarii Marzeną Sarapatą, byłą prezes Wisły Kraków.

Jej ojciec Zbigniew, był przez wiele lat prezesem Kalwarianki, obecnie jest jej prezesem honorowym. Od dwóch lat prezesm jest Grzegorz Makówka, wieloletni działacz tego klubu, jednak ze zdaniem Zbigniewa Sarapaty, który jest tu autorytetem dla środowiska sportowego i działaczy, nadal każdy się we władzach MKS liczy.

Nic dziwnego, w czasach prezesowania Sarapaty Miejski Klub Sportowy „Kalwarianka”, grający dziś w niższej klasie rozgrywkowej, święcił swoje największe sukcesy, w tym awans do III ligi, to też za jego kadencji powstały obiekty sportowe w tym mieście.

Czy kibole Wisły także w Kalwariance mieli wiele do powiedzienia? Tego nie wiadomo. Na pewno krakowska Wisła i Kalwarianka, dzięki zacieśnieniu współpracy w ostatnich latach, organizowały w mieście sporo imprez, w tym charytatywnych. Nie udało się nam porozmawiać ze Zbigniewem Sarapatą. - Jest w Krakowie, nie odbiera telefonów - usłyszeliśmy w Spółdzielni Rzemieślniczej "Kalwarianka", której jest obecnie prezesem.

Przypomnijmy


Śledztwo w sprawie Wisły Kraków obejmuje okres od sierpnia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Postępowanie prowadzone przez prokuraturę związane jest z podejrzeniem nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi piłkarskiej spółki Wisły SA i wyrządzenia znacznej szkody majątkowej. We wtorek policjanci rozpoczęli akcję po godz. 6.

Przeszukania prowadzone były w 15 miejscach, a więc nie tylko w siedzibie Wisły Kraków, ale także w mieszkaniach działaczy oraz firmach osób związanych z klubem i świadczących usługi na rzecz klubu.Funkcjonariusze byli u byłej prezes Wisły Marzeny Sarapaty, ale jej nie zastali w domu. Akcja była prowadzona przez funkcjonariuszy Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Centralnego Biura Śledczego.

- Przeszukania miały na celu zabezpieczenie dowodów ewentualnych przestępstw - poinformował Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. - Po analizie zabezpieczonych dokumentów i zapisów elektronicznych w sprawie udzielone będą dalsze informacje - dodał. W ramach postępowania prokuratura ma zamiar zbadać, gdzie wypływały z klubu pieniądze i czy ma to związek z informacjami o wielkim wpływie na Wisłę osób ze świata przestępczego. Śledczy szukali też bardzo podejrzanej umowy o niedawnej sprzedaży przez TS Wisła piłkarskiej spółki klubu zagranicznym inwestorom Vannie Ly i Matsowi Hartlingowi.

Kraków. Rewizje u działaczy Wisły. Dlaczego śledczy wkroczyli tak późno?

Więcej na ten temat w piątkowym wydaniu Gazety Krakowskiej, w tygodniku "Nad Sołą I Skawą".

WIADOMOŚCI Z MAŁOPOLSKI ZACHODNIEJWIDEO: Policja wkracza do budynków Wisły Kraków - zobacz wideo

Źródło: Małopolska Policja

Komentarze (77)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ło matko...

Adam Grabski (gość)

Zgłoś / 2 / 1

jeśli "redaktor" Storch nie rozumie co oznacza "bezżydowska" to co robi w redakcji niby krakowskiego Dziennika? Albo jesteś debilem albo ignorantem, ale rozumiem, że tytuł musi szokować... ZERO...rozwiń całość

jeśli "redaktor" Storch nie rozumie co oznacza "bezżydowska" to co robi w redakcji niby krakowskiego Dziennika? Albo jesteś debilem albo ignorantem, ale rozumiem, że tytuł musi szokować... ZERO godności, oby to gówno którym rzucasz w przestrzeń publiczną licząc na aferę wróciło do ciebie ze zdwojoną siłą marny "pisaczu", bo koło redaktora gazety to pewnie nawet nie siedziałeś.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gratulacje

Kalwaria Zebrzydowska (gość)

Zgłoś / 5 / 6

Każdy wie co oznacza "bezzydowska" a jesli ktoś nie wie to już tłumaczę, chodzi o to ze w tym mieście nie ma kibiców Cracovii którzy sami dumnie zwia sie zydami, gratuluję artykułu pomógł Pan...rozwiń całość

Każdy wie co oznacza "bezzydowska" a jesli ktoś nie wie to już tłumaczę, chodzi o to ze w tym mieście nie ma kibiców Cracovii którzy sami dumnie zwia sie zydami, gratuluję artykułu pomógł Pan przeszkodzić w zorganizowaniu Turnieju Charytatywnego, który miał na celu pomóc w zebraniu pieniędzy na bardzo chore dziewczyny. Gratulacje, mam nadzieję ze karma do Pana wróci zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
O fierdołach to się rozpisujecie !

Jarun (gość)

Zgłoś / 5 / 3

O Glapińskim ani słowa. O Andruszkiewiczu i innych miśkach też cisza. Widać macie taki rozkaz: przemilczeć okradanie Polaków !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Za każdy antysemicki komentarz

Prus (gość)

Zgłoś / 8 / 17

do artykułu powinna być sprawa sądowa. A Kalwaria Zebrzydowska powinna zapaść się ze wstydu pod ziemię. Ktoś tych idiotów urodził i hodował, bo wychowywać jak widać nawet nie próbował. Czy to się...rozwiń całość

do artykułu powinna być sprawa sądowa. A Kalwaria Zebrzydowska powinna zapaść się ze wstydu pod ziemię. Ktoś tych idiotów urodził i hodował, bo wychowywać jak widać nawet nie próbował. Czy to się wam "naziole" podoba, czy nie - Żydzi, ich historia i kultura są fundamentalną częścią naszej, polskiej historii i kultury. W przynajmniej połowie Polaków jest cząstka aszkenazyjskiego dna, tym bardziej niezrozumiałe są w Polsce zachowania antysemickie.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oj oj xD

Zniesmaczony ziomek (gość)

Zgłoś / 5 / 8

Czyżby duma została urażona? ^^
Hmmm... Konteks wlepek dotyczy kibiców Sracovii xD nie odnosi się do kultury i istoty Żydów.
Resztę przemilcze ^^... A za tych.. (Nazioli) wpierdol od karmy...rozwiń całość

Czyżby duma została urażona? ^^
Hmmm... Konteks wlepek dotyczy kibiców Sracovii xD nie odnosi się do kultury i istoty Żydów.
Resztę przemilcze ^^... A za tych.. (Nazioli) wpierdol od karmy będzie... Nie zdystansowa kreaturo xDzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kolo

Marszcz (gość)

Zgłoś / 13 / 3

Kiedy bedzie zakazany i scigany prawnie bedzie antypolonizm?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
seksualnie.eu

seksualnie.eu (gość)

Zgłoś / 3

Hejka. Kto pierwszy ten lepszy. mam 18 lat. 160/42 kg Szukam do związku lub do niezobowiazujacej znajomosci. Znajdziesz mnie na stronie seksualnie.eu mój nick wiklul1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wstajemy z kolan!

Wiesław z PiS (gość)

Zgłoś / 9 / 1

Kibice wyklęci!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obserwator

Kgkgukg (gość)

Zgłoś / 6 / 4

Tam się nigdy nic nie zmieni a nowy inwestor szybko będzie musiał ich tłumaczyć!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pajac dziennikarzyna.

Miglanc (gość)

Zgłoś / 11 / 9

Pajac o orientacji homoseksualnej, z telawivu skrobnąć swoją wierszowke

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
co to w ogóle ma znaczyć? "artykuł" bo pare vlepek ? hahahahah

aj (gość)

Zgłoś / 19 / 12

czym wy się zajmujecie pajacyki dziennikarzyki... co to w ogóle za ma być. wymyślili se żydy antysemityzm i ludzie to łykają. oj biedne żydki. ale jak się obraża albo krzywdzi polskich obywateli to...rozwiń całość

czym wy się zajmujecie pajacyki dziennikarzyki... co to w ogóle za ma być. wymyślili se żydy antysemityzm i ludzie to łykają. oj biedne żydki. ale jak się obraża albo krzywdzi polskich obywateli to problemu nie ma, policja nie reaguje... to samo jest z czarnuchami i tymi muslimami terrorystami. wkręcili ludziom jacy są biedni i prześladowani i na tym jadą. ktoś będzie mi tu nakazywał, że mam wszystkich lubić i kochać? z jakieś paki? jak ktoś gdzieś mnie nie chce to się tam nie pcham. to samo w każdym innym przypadku. jak ktoś gdzieś nie jest akceptowany to niech się tam nie pcha. jeszcze brakuje ataków terrorystycznych i dawania kasy terrorystom i jeszcze ich bronienie jak na zachodzie...to się w głowie nie mieści....zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ad vocem aj

Damian (gość)

Zgłoś / 9 / 1

masz małą makóœkę to ci się nie mieści - ot takie to proste, a zamiast tego wolisz gryzmolić głodne kawałki...

Sport z kraju i ze świata

Zobacz więcej na Sportowy24.pl

Tabela Ekstraklasy

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do grupy mistrzowskiej
Miejsce w grupie spadkowej
1 Lechia Gdańsk Live 20 42 12 6 2 34-17
2 Legia Warszawa Live 20 39 11 6 3 34-20
3 Lech Poznań Live 20 33 10 3 7 32-23
4 Jagiellonia Białystok Live 20 33 9 6 5 34-29
5 Pogoń Szczecin Live 20 31 9 4 7 28-24
6 Piast Gliwice Live 20 31 8 7 5 27-23
7 Korona Kielce Live 20 31 8 7 5 25-23
8 Wisła Kraków Live 20 29 8 5 7 33-29
9 Cracovia Live 20 27 7 6 7 20-21
10 Arka Gdynia Live 20 25 6 7 7 30-28
11 Zagłębie Lubin Live 20 24 7 3 10 31-32
12 Miedź Legnica Live 20 21 5 6 9 21-35
13 Wisła Płock Live 20 20 4 8 8 30-37
14 Śląsk Wrocław Live 20 18 4 6 10 27-30
15 Górnik Zabrze Live 20 17 3 8 9 23-37
16 Zagłębie Sosnowiec Live 20 12 2 6 12 24-45

Wideo