Apel w Dniu Chorego

Redakcja
Bp Wiktor Skworc zaapelował w Słowie pasterskim do centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. Fot. Janusz Smoliński
Bp Wiktor Skworc zaapelował w Słowie pasterskim do centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. Fot. Janusz Smoliński
Z okazji Dnia Chorego, ordynariusz tarnowski biskup Wiktor Skworc ubolewał, że kwestią społecznie drażliwą i do tej pory nieuregulowaną pozostaje finansowanie służby zdrowia. Na rynku usług medycznych, kiedy rządzi ekonomia, zdaniem biskupa gubi się ubogi pacjent, którego nie stać na opłacenie badań czy operacji.

Bp Wiktor Skworc zaapelował w Słowie pasterskim do centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie. Fot. Janusz Smoliński

Słowo pasterskie biskupa Wiktora Skworca

- "Jest zmuszony, o ile pozwala mu na to zdrowie, do długiego oczekiwania, co niejednokrotnie osłabia stan jego ducha, odbiera nadzieję, w konsekwencji pogarsza stan zdrowia" - napisał w Słowie, które zostało odczytane w kościołach diecezji tarnowskiej w niedzielę, 7 lutego.

Bp Skworc pisze, że szpitale w województwie podkarpackim znalazły się w niezwykle trudnym położeniu, bo nie podpisały kontraktów na warunkach proponowanych przez rzeszowski oddział NFZ-u. Tymczasem sztywny algorytm - system podziału środków - na poszczególne województwa sprawia, że kwota przeznaczona na leczenie jednego mieszkańca Podkarpacia jest znacznie niższa niż średnia krajowa.

Obecny stan zawieszenia, braku porozumienia nie może trwać w nieskończoność, dlatego bp Wiktor Skworc zaapelował do centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie, gdzie faktycznie podejmuje się decyzje, o podjęcie dialogu z dyrekcjami szpitali województwa podkarpackiego.

- "Dotyczące nas wszystkich problemy służby zdrowia mają znacznie głębsze podłoże niż finansowe czy systemowe - pisze biskup tarnowski. - Chodzi o zasady etyczne, które są podporządkowywane ekonomii bądź marginalizowane. Jednakże ochrona zdrowia nie jest jedynie systemem usług; jest częścią etycznego systemu tworzącego solidarność społeczną i poczucie wspólnoty. W poszukiwaniu rozwiązania zaistniałych problemów należy powrócić do zasad etycznych, do ich poszanowania, do uznania ich pierwszeństwa nad prawami ekonomii i rynku."

W Słowie biskupa było także podziękowanie dla osób pracujących w służbie zdrowia i opiekujących się chorymi. Hierarcha docenia fakty pozytywne, takie jak: ogólny dostęp do leczenia; poprawę jego jakości przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod i urządzeń, przeznaczanie ogromnych środków na programy profilaktyczne, zdrowotno-lekowe, edukacyjne czy powstanie Polskiej Karty Pacjenta.

Ponadto biskup podziękował chorym za świadectwo cierpienia i poprosił o modlitwę, w Roku Kapłańskim szczególnie za kapłanów oraz o nowe powołania do kapłaństwa. Podziękował też wszystkim duszpasterzom za ich służbę chorym. W szczególny sposób wyraził wdzięczność kapelanom szpitali, duszpasterzom służby zdrowia i nadzwyczajnym szafarzom Komunii Świętej.

Biskup Wiktor Skworc poprosił także rodziny opiekujące się chorymi i starszymi, by ułatwiały swym bliskim spotkanie z Jezusem w Komunii Świętej, nie tylko przy okazji pierwszego piątku, kiedy do domu przybywa duchowny, ale w każdą niedzielę, kiedy to Komunię zanoszą do mieszkań nadzwyczajni szafarze.

- "Chorzy mają prawo do sakramentalnej posługi Kościoła, zwłaszcza do Eucharystii, w której mogą uczestniczyć dzięki mediom i którą mogą przyjmować w każdą niedzielę, dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej" - napisał biskup w Słowie pasterskim.

JANUSZ SMOLIŃSKI

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie