Apel z Krakowa: Prezydencie, generał Kukliński zasłużył na Order Orła Białego

Piotr Subik
Piotr Subik
11.02.2012 krakow ..park jordana n/z: zdewastowany pomnik kuklinskiego, pulkownik kuklinski, dewastacja fot. andrzej banas / polskapresse ..gazeta krakowska *** local caption *** `
11.02.2012 krakow ..park jordana n/z: zdewastowany pomnik kuklinskiego, pulkownik kuklinski, dewastacja fot. andrzej banas / polskapresse ..gazeta krakowska *** local caption *** ` Fot. andrzej banas / polskapresse
Udostępnij:
"W Dniu Podziemnego Państwa Polskiego, w którym przywołujemy pamięć wszystkich rodaków walczących w minionym wieku o odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, raz jeszcze - w imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz własnym - bardzo proszę, aby zechciał Pan zaliczyć w poczet kawalerów Orderu Orła Białego śp. generała Ryszarda Kuklińskiego" - pisze do prezydenta Andrzeja Dudy dr Jerzy Bukowski, rzecznik POKIN w Krakowie, były reprezentant prasowy gen. Kuklińskiego.

"Jego podjęta z narażeniem życia własnego i rodziny samotna misja patriotyczna wzbudziła uznanie i szacunek tak w Polsce, jak w USA. Trafnie uważa się go więc za jednego z największych bohaterów w najnowszej historii świata oraz określa mianem „pierwszego polskiego oficera w NATO” - czytamy w apelu do Andrzeja Dudy.

Dr Bukowski przypomina też, że "dzisiaj wiemy już, że gdyby nie dostarczone przezeń Amerykanom kluczowe informacje o sowieckim planie wywołania III wojny światowej, mogłaby ona wybuchnąć niosąc globalną zagładę. Najlepiej i najkrócej ujął to jeden z szefów CIA William Casey: „nikt na świecie w ciągu ostatnich czterdziestu lat nie zaszkodził komunizmowi tak, jak ten Polak” - napisał Jerzy Bukowski.

Jego zdaniem, rozpoczętą w podziemiu 27 września 1939 roku walkę o zrzucenie podwójnego okupacyjnego jarzma kontynuowało przez pół wieku wiele pokoleń rodaków. A przyznanie gen. Kuklińskiemu honorowego członkostwa przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” stanowi najlepszy dowód, że jest on uważany za "człowieka realizującego najwyższe ideały".

"Z pewnością można go nazwać jednym z ostatnich Żołnierzy Niezłomnych, którzy wiernie służyli narodowym imponderabiliom nie oglądając się na konsekwencje, jakie mogą ich za to spotkać ze strony Niemców i Sowietów. Przyznanie mu Orderu Orła Białego w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości byłoby godnym uhonorowaniem jego nie dających się przecenić zasług dla ponownego powrotu naszego kraju do grona suwerennych państw" - napisał dr Jerzy Bukowski.

Zobacz, kto dostanie Order Orła Białego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

25 wybitnych Polaków otrzyma pośmiertnie Order Orła Białego....

Przypomnijmy. 12 września prezydent Andrzej Duda poinformował o przyznaniu pośmiertnie najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego 25 wybitnym Polakom. Okazją jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród osób, które 11 listopada 1918 r. odznaczone zostaną Orderem Orła Białego, znaleźli się: Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Janusz Korczak, Wojciech Kossak, Kornel Makuszyński, Olga i Andrzej Małkowscy, Jędrzej Moraczewski, Władysław Reymont, Maria Skłodowska-Curie, gen. Stanisław Sosabowski, Karol Szymanowski i Stefan Żeromski.

Zaskoczenie wśród środowisk patriotycznych sprawił fakt, że wśród odznaczonych nie ma pułkownika (obecnie generała) Ryszarda Kuklińskiego, zwanego „pierwszym polskim oficerem w NATO”.

– Nie byłoby niepodległej Polski bez bohaterskiej misji, jakiej podjął się z czysto patriotycznych pobudek. W wyniku nuklearnej hekatomby zniknęłaby ona z mapy Europy. Pominięcie go na tej liście jest dla mnie równie smutne, jak niezrozumiałe – mówił dr Jerzy Bukowski.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zdrajca
On z rodzina na Miami a nad nami bomby z USA
w
windy_city
poważnie? dotyczy to także Nerona, Hitlera, Pol Pota, Borgiów, Vlada Palovnika, Stalina i temu podobnej swołoczy?!
T
Tomek
O Zmarłych albo dobrze albo nic
Więc to tle co mam do napisania
w
windy_city
szczyt bezczelności - zdrada jedno ma imię!
K
Karol
Zdrajca pozostanie zdrajcą na zawsze.
Dodaj ogłoszenie