Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aptekarz to nie sprzedawca

Dorota Dejmek
Fot. Andrzej Banaś
Profesje. Jedynie 3 procent respondentów wskazało zawód farmaceuty jako prestiżowy.

Prawnik, lekarz, architekt, stomatolog, to według polskich studentów najbardziej prestiżowe profesje – wynika z badania opinii „Recepta na sukces w farmacji” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter.

Skoro zajęcia medyczne od zawsze plasują się na szczycie listy najbardziej poważanych, zastanawia fakt, co stało się z zawodem farmaceuty? Jedynie 3 proc. respondentów (wykluczając studentów farmacji) wskazało ten zawód jako prestiżowy – profesję, która stoi na straży zdrowia.

Jak tłumaczy dr Paweł Fortuna, ekspert programu „Recepta na sukces w farmacji”, trudna sytuacja na rynku pracy, a także możliwości zarobkowe w poszczególnych profesjach doprowadziły do pewnych zmian w rankingu najbardziej poważanych zawodów.

Niezmienna jest wysoka pozycja zawodów medycznych, takich jak lekarz lub pielęgniarka. Niewątpliwie jest to związane z faktem, że są to zawody zaufania publicznego, wymagające specjalistycznej wiedzy oraz nienagannej postawy moralnej i etycznej. Dlaczego więc farmaceuta w rankingach prestiżowych zawodów zajmuje tak daleką pozycję?

– Studia farmaceutyczne cieszą się dużą popularnością i są postrzegane jako jedne z trudniejszych – mówi dr Fortuna.

– Jednak praca w farmacji na ogół kojarzona jest wyłącznie z apteką. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie błędne i krzywdzące farmaceutów porównywanie ich do zwykłych sprzedawców.

Nie trzeba wyjaśniać, że różnica między farmaceutą a sprzedawcą jest ogromna, a jego rola nie ogranicza się wyłącznie do podania przepisanego przez lekarza preparatu. Pacjenci właśnie od farmaceuty oczekują pomocy i fachowej porady.

Opieka farmaceutyczna wymaga więc okre­ś­le­nia jej znaczenia i miejsca w realiach polskiej służby zdrowia, a tym samym – zmiany sposobu myślenia, nie tylko pacjentów, ale również przedstawicieli zawodów medycznych. Apteki powinny być postrzegane jako placówki służby zdrowia, a nie sklepy sprzedające leki.

Rośnie więc potrzeba dowartościowania zawodu farmaceuty jako doradcy pacjenta i specjalisty.

– Farmaceuta bowiem, tak jak lekarz, odpowiada za zdrowie i życie pacjentów – dodaje dr Paweł Fortuna.

O tym, że działalność aptekarza jest rodzajem misji społecznej świadczą jego obowiązki zawodowe.

Wystarczy wymienić podstawowy wachlarz zadań (zatwierdzanie recept, rzetelne doradztwo na temat leku, wymiana leku na tańszy, sprowadzanie medykamentów na zamówienie, monitoring działań niepożądanych leków, edukacja pacjenta), aby zobrazować, jak odpowiedzialna i wymagająca jest praca farmaceuty, pracującego w aptece tradycyjnej. Pacjentom natomiast znajomość zakresu tych obowiązków pozwoli pewniej dochodzić swoich praw w razie potrzeby.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski