Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawód lekarza wiąże się z ogromnymi wymaganiami

Katarzyna Kojzar
Katarzyna Kojzar
Tomasz Grodzicki
Tomasz Grodzicki Andrzej Banaś
Rozmowa z prof. Tomaszem Grodzickim, prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum.

Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na studenta medycyny?

Zawód lekarza stawia ogromne wymagania przed kandydatami. Chcielibyśmy, aby kandydaci na studia medyczne charakteryzowali się przede wszystkim empatią czyli umiejętnością odczuwania emocji innych osób, a w szczególności wrażliwością na cierpienie innych. Ponadto, istotna jest umiejętność nawiązywania kontaktów i pracy w grupie, otwartość na nowe idee, chęć ciężkiej pracy oraz altruizm.

Można w jakiś sposób poznać już na zajęciach, że student będzie dobrym, empatycznym i oddanym swojej pracy lekarzem?

Niestety jest to bardzo trudne i często zawodne. Wielu studentów, dopiero w trakcie studiów, a często nawet po rozpoczęciu pracy odkrywa swoje powołanie lub stwierdza, że praca lekarza ich nie interesuje. Proces kształcenia, od rozpoczęcia studiów do zakończenia specjalizacji to kilkanaście lat, w trakcie których w życiu młodych ludzi bardzo wiele czynników może zmienić ich osobowość. Z drugiej strony - wielu rzeczy możemy się również nauczyć, co sprawia, że student, który w wieku lat 19 nie sprawia najlepszego wrażenia, może stać się znakomitym lekarzem.

Od lat mówi się o problemie braku specjalistów i lekarzy rodzinnych. Jednym z powodów takiej sytuacji są ich wyjazdy za granicę. Jak można zachęcić studentów medycyny do zostania w kraju, do podjęcia pracy w polskich placówkach? Co trzeba zrobić, a jeszcze nie zostało zrobione?

Emigracja ekonomiczna ma w Polsce długie tradycje, a w wyniku członkostwa we wspólnym rynku pracy Unii Europejskiej stała się znacznie łatwiejsza. Czynniki ekonomiczne, możliwość rozwoju zawodowego i stabilność pracy - to rzeczy decydujące o wyjazdach. Podobnie jak w innych dziedzinach, w ciągu kilku najbliższych lat nie uda nam się wyrównać wynagrodzeń, ale znaczące zmniejszenie dysproporcji oraz stworzenie przyjaźniejszego systemu szkolenia może wpłynąć na lekarzy i przekonać ich, aby zostali w Polsce.

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego od lat plasuje się na szczycie listy najlepszych uczelni medycznych. Jaka jest recepta na sukces?

Niestety nie znam takiego przepisu, ale próbujemy się uczyć od dobrych światowych uczelni i w miarę możliwości wprowadzamy rozwiązania w nich stosowane szczególnie w zakresie dydaktyki. Staramy się również aby nasi pracownicy i studenci mieli możliwości wyjazdów zagranicznych, rozwoju naukowego oraz rozwijania swoich zainteresowań.

Żeby podsumować naszą rozmowę, proszę mi powiedzieć, co jest, zdaniem Pana Profesora, największym wyzwaniem uczelni medycznych w Polsce?

Jest ich wiele, jednak tym największym jest sprostanie rosnącym wymaganiom wobec lekarzy, pielęgniarek, ratowników i innych zawodów medycznych - szczególnie w aspekcie postępu wiedzy w medycynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zawód lekarza wiąże się z ogromnymi wymaganiami - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski