Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Krupa: Kluczem do dynamicznego rozwoju Małopolski jest budowanie kapitału intelektualnego

Katarzyna Wójcik
Andrzej Banaś
Rozmowa z Jackiem Krupą, Marszałkiem Województwa Małopolskiego, patronem honorowym akcji Nauczyciel na Medal 2018.

Jakie zadania w kontekście edukacji realizuje marszałek województwa?

Dla dalszego dynamicznego rozwoju Małopolski kluczowe znaczenie ma wzmacnianie kapitału intelektualnego i jego wykorzystanie dla tworzenia gospodarki opartej na wiedzy. Dlatego też w działaniach samorządu województwa istotnym priorytetem są zadania wspierające system edukacji ogólnej i zawodowej małopolskich uczniów. Zadania podejmowane w tym zakresie polegają między innymi na kształtowaniu i promocji postaw związanych z uczeniem się przez całe życie oraz z korzystaniem z kształcenia ustawicznego i zawodowego.

Co to oznacza w praktyce?

Realizujemy Regionalny Program Stypendialny, wspierający uczniów szczególnie uzdolnionych, a także duży projekt - Małopolska Chmura Edukacyjna, którego celem jest wdrożenie modelu edukacji w szkołach średnich z wykorzystaniem technologii informatycznych przy współpracy z małopolskimi uczelniami. Wśród innych ważnych systemowych działań samorządu naszego województwa kluczowe znaczenie ma także modernizacja kształcenia zawodowego realizowana systematycznie od kilku lat, dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej. Obecny rok szkolny to kolejny rok zmian w systemie edukacji. Województwo Małopolskie jest organem prowadzącym, a więc odpowiada za działalność 17 szkół i placówek oświatowych różnego typu. Wśród nich znajdziemy Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, Małopolską Szkołę Gościnności w Myślenicach, szkoły policealne, szkoły działające przy zakładach opieki zdrowotnej, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, biblioteki pedagogiczne i placówkę doskonalenia zawodowego. Samorząd województwa konsekwentnie podejmuje działania służące poprawie jakości edukacji i wychowania. W ubiegłym roku szkolnym w szkołach i placówkach prowadzonych przez Województwo Małopolskie zrealizowaliśmy działania inwestycyjne na łączną kwotę ponad 16 milionów złotych. Inwestując w bazę dydaktyczną szkół, chcemy, aby nowe, lepsze warunki nauki służyły uczniom, a jednocześnie przyczyniły się do podniesienia komfortu pracy kadry pedagogicznej. Oferta edukacyjna szkół cieszy się niesłabnącym powodzeniem, gwarantując jakość kształcenia na najwyższym poziomie.

W jaki sposób można ocenić kondycję szkół w Małopolsce?

Kondycja małopolskich szkół w najbardziej wymierny sposób może być oceniana przez wgląd w osiągnięcia edukacyjne uczniów. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie przeprowadzającej egzaminy w zakresie kształcenia ogólnego i zawodowego, mamy powody do zadowolenia. Aż 83 proc. uczniów małopolskich szkół zdało maturę i uzyskało tym samym przepustkę na studia. Co więcej, to właśnie ten wynik dał młodym Małopolanom pierwsze miejsce w rankingu pod względem zdawalności matury spośród wszystkich województw w kraju. Małopolska po raz kolejny pokazała, że jest po prostu najlepsza. Ci młodzi ludzie, którzy są u progu dorosłego życia za kilka lat będą stanowić o sile naszego regionu.

Jakie wyzwania stoją teraz przed szkołami?

Wiosną przyszłego roku ostatni rocznik gimnazjalistów przystąpi do egzaminu końcowego. W tym samym czasie ich koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych będą zdawać pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty. Wszyscy ze świadectwami końcowymi ruszą do szkół średnich. Tych samych. Będzie to zatem trudna sytuacja, wielu uczniów nie dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Bez wątpienia ciągłe reformowanie systemu edukacji nie sprzyja stabilizacji i poczuciu bezpieczeństwa tak uczniów, jak i nauczycieli. Obecnie jesteśmy na etapie budowy nowej struktury systemu edukacji. Mam jednak nadzieję, że uczniom, rodzicom i nauczycielom ta nowa struktura, tak jak było to w minionych latach, da poczucie bezpieczeństwa i komfortu, co z punktu widzenia skuteczności procesu nauczania wydaje się zasadnicze i niezbędne.

Warto organizować takie akcje jak Nauczyciel na Medal?

Oczywiście. Bardzo wielu nauczycieli w wypełnianie swoich obowiązków angażuje nie tylko wiedzę i umiejętności, ale także serce i pasję. Takie postawy trzeba nagradzać i promować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jacek Krupa: Kluczem do dynamicznego rozwoju Małopolski jest budowanie kapitału intelektualnego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski