Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy w Nowej Hucie znajdują pamiątki sprzed 6,5 tys. lat

Małgorzata Mrowiec
Badania prowadzone są na odcinku 3,5 km, m.in. w rejonie kopca Wandy
Badania prowadzone są na odcinku 3,5 km, m.in. w rejonie kopca Wandy Fot. Grzegorz Łaczek
Al. Solidarności. Ciekawe odkrycia przynoszą badania archeologiczne poprzedzające budowę sieci ciepłowniczej od al. Solidarności do spalarni śmieci przy ul. Giedroycia. Natrafiono m.in. na ślady po chatach osady z okresu kultury łużyckiej.

Wykopaliska rozpoczęły się w grudniu ub.r. Do przebadania jest pas terenu szerokości 3 m i długości 3,5 km. Na znaleziska archeolodzy natrafiają na głębokości od 50 cm do 4 m.

Najstarsze to te z 4500–4000 r. p.n.e. Znalezione zostały jamy, które wtedy towarzyszyły budynkom mieszkalnym. Prawdopodobnie pierwotnie pełniły funkcję spichlerza, a następnie zamieniły się w jamy odpadkowe (czyli ówczesne śmietniki).

W jamach tych do naszych czasów przetrwały fragmenty ceramiki oraz narzędzia krzemienne. – To pamiątki po przedstawicielach kultury malickiej, ludzie rolniczym – mówi Janusz Bober, kierownik nowohuckie­go oddziału Muzeum Archeologicznego.

Jamy zawierające fragmenty ceramiki pozostawili też po sobie tutejsi mieszkańcy z okresu neolitu, z lat 3000–2500 p.n.e.

Szczególnie ciekawe są natomiast odkryte ślady po półziemiankowych, zagłębionych w terenie domach. To pozostałości po osadzie z okresu kultury łużyckiej, z lat między 1100 a 900 p.n.e. oraz 700–500 p.n.e. Domy te miały po 20–30 mkw.

– Były to chaty zbudowane z wbitych w ziemię pali drewnianych, ze ścianami wypełnionymi plecionką wiklinową i oblepionymi gliną. W tutejszym żółtym lessie zostały po nich doły wypełnione ciemniejszym humusem – wskazuje Janusz Bober.

Archeolog dodaje, że na wąskim odcinku znaleziono ślady po kilku chatach, w okolicy na pewno jest ich więcej. – To pokazuje, że te ziemie były atrakcyjne, zostawano tu na dłużej – dodaje Janusz Bober.

Gdy chodzi o najmłodsze zabytki, dokopano się też do resztek murów nieistniejącego już XIX-wiecznego Fortu 49 1/2 Kopiec Wandy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski