Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Architektura drewniana na Powiślu

Redakcja
Nowy szlak turystyczny

   Dąbrowa Tarnowska oraz Żelichów i Zalipie znalazły się na trasie "szlaku architektury drewnianej" poprowadzonej przez tereny Niziny Nadwiślańskiej. Całość szlaku prowadzi od Śląska, poprzez Małopolskę na Podkarpacie. Prezentuje najpiękniejsze i unikalne zabytki budownictwa drewnianego.
   Na trasie nadwiślańskiej znajduje się łącznie 17 obiektów i zespołów budownictwa drewnianego. Najliczniejszą grupę zabytków tworzą budowle sakralne. Jest tutaj 11 kościołów i jedna dzwonnica. Pozostałe obiekty to dwór-muzeum oraz 4 zespoły wiejskie o zabytkowych układach przestrzennych i zabudowie.
   Odcinek szlaku przez Powiśle Dąbrowskie rozpoczyna się przeprawą promem na Dunajcu w Otfinowie i dalej drogą do Żelichowa. Tam polecany jest do zwiedzenia drewniany kościół z XVII wieku, przeniesiony tu w całości w latach 30 - stych XX wieku z Pleśniej, a dalej dwór i pozostałości kompleksu parkowego w Niwkach.
   Kolejnym miejscem na trasie "szlaku architektury drewnianej" jest Zalipie. Wieś należy do najbardziej interesujących miejscowości na trasie. Zachował się tu, wywodzący się jeszcze z XIX wieku, zwyczaj zdobienia domów malowankami złożonymi z wielobarwnych wzorów kwiatowych. Warto zwiedzić zwłaszcza zagrodę Felicji Curyłowej, wybitnej twórczyni ludowej i popularyzatorki Zalipia. Dalszy odcinek to "szlak malowanych zagród", prowadzący do Domu Malarek i kolejnych malowanych domów Moniki Szlosek i Stanisława Furgała.
   Następna na trasie jest Dąbrowa Tarnowska. Tu do zwiedzenia polecany jest przede wszystkim drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, należący do największych kościołów drewnianych pomiędzy Wisłą a Pogórzem Karpackim. Zbudowany został w 1771 roku. Jest to barokowa, trzynawowa świątynia typu bazylikowego, z parą kaplic po bokach korpusu. Jedynym akcentem, ożywiającym jego prostą, niemal surową bryłę, jest barokowa wieżyczka z sygnaturką, wyrastająca ze wspólnego dla nawy głównej i prezbiterium dachu. Wnętrze jego zdobi, nawiązująca do tradycji późnego baroku, figuralna i ornamentalna, malarska dekoracja ścian z 2 połowy XIX wieku. Po zwiedzeniu kościoła można obejrzeć również Rynek, synagogę i cmentarz żydowski, a dalej park dworski i bramę wjazdową do nieistniejącego już pałacu.
   Dalej "szlak architektury drewnianej" prowadzi do pobliskiego Żabna i Radłowa, w powiecie tarnowskim.
(tekst i fot. baja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski