Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Architektura i design na nowej wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie [ZDJĘCIA]

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Przedmioty użytkowe i makiety architektoniczne na dwóch nowych wystawach w Kamienicy Szołayskich
Przedmioty użytkowe i makiety architektoniczne na dwóch nowych wystawach w Kamienicy Szołayskich Wojciech Matusik
Logotyp Orlenu, odkurzacz i sukienka Kate Middleton, krzesło zaprojektowane przez Wyspiańskiego i meblościanka, katowicki Spodek i filiżanki z hotelu Cracovia – co łączy te przedmioty? Od piątku 17 grudnia można je zobaczyć w Kamienicy Szołayskich na dwóch nowych wystawach stałych „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku”.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

Najważniejsze działa polskich projektantów i architektów, najciekawsze budynki oraz kultowe przedmioty codziennego użytku powstałe na przestrzeni ostatnich 120 lat to nowe wystawy stałe Muzeum Narodowego w Krakowie - „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku”, prezentowane w Kamienicy Szołayskich. Obie wystawy są zapowiedzią muzeum designu i architektury, które powstanie w budynku dawnego hotelu Cracovia.

- To zapowiedź większej ekspozycji stałej w hotelu Cracovia i wystaw czasowych, ale patrzmy też na to jako wypowiedź skończoną, która do tego miejsca została specjalnie przygotowana i przez najbliższe lata będzie tu prezentowana, jest to więc i zapowiedź, i pewna całość, którą w takiej formie chcieliśmy tu pokazać – mówi prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK. - Obie dziedziny twórczości nie miały dotąd stałej prezentacji w naszym muzeum, nie mają też adekwatnej dla swojego znaczenia reprezentacji w kolekcji muzeum.

Przedmioty

Od Wyspiańskiego po przedmioty powstałe po 1989 roku, łącznie 350 prezentujących sztukę użytkową od końca XIX wieku po współczesność, sprzęty, którymi otaczamy się na co dzień, projekty najwybitniejszych polskich artystów, zarówno te, które są unikatami, jak i te, które były produkowane masowo, były obecne w wielu wnętrzach w Polsce.

- Można tu spotkać każdą dziedzinę, znajdą tu coś dla siebie zarówno zainteresowani szkłem, ceramiką czy meblami, ale także mniej popularnymi dziedzinami, które są na tej wystawie reprezentowane, jak chociażby koszykarstwo. W sali zatytułowanej „Sztuka stosowana” prezentujemy niewielkie koszyczki plecione z rafii, które powstały w 1921 roku na kursach dla inwalidów prowadzonych w Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie – to przedmioty, które dotychczas raczej nie były obecne na wystawach poświęconych sztuce użytkowej, to ich wystawienniczy debiut – wyjaśnia kuratorka wystawy Monika Paś.

W galerii designu prezentowane są m.in. jedyne zachowane meble z mieszkania Zofii i Tadeusza Żeleńskich wykonane według projektów Wyspiańskiego, geometryczne siedziska z sali kinowej z 1929 roku projektu Franciszka Seiferta, meblościanka, ceramika z Ćmielowa i fajanse z Włocławka, powstałe po 1989 roku projekty dla miasta i przestrzeni publicznej, rower miejski, koszulki firmy „Pan tu nie stał”.

Osobne przestrzenie zajmuje sztuka plakatu i moda – obie wystawy, ze względów konserwatorskich, będą miały swoje czasowe odsłony. Tu znalazły się m.in. prace Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, przykłady plakatu awangardowego i prac powstałych po 1989 roku, a także dwanaście kreacji kobiecych z kolekcji MNK, wśród których znalazła się sukienka zaprojektowana przez Gosię Baczyńską dla Kate Middleton.

Przekroje

Kompozycja, Natura, Technologia, Manifest, Czas i przestrzeń oraz Koszty to sekcje tematyczne, którymi MNK opowiada na swojej nowej wystawie o historii i współczesności polskiej architektury. A wśród omawianych problemów podjęte zostałyz agadnienia mieszkalnictwa, przestrzeni wspólnych, odpowiedzialności społecznej architektury czy nowe rozwiązania urbanistyczne.

- Udało nam się przejąć w depozyt kapitalne makiety od Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w Warszawie, które budują tę wystawę, pokazującą historię architektury polskiej przez najciekawsze przykłady, również budynków już nieistniejących – wyjaśnia dyrektor MNK.

Na wystawę złożyły się makiety, fotografie oraz materiały multimedialne ukazujące czołowe realizacje architektoniczne, m.in. Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek w Katowicach, Hala Targowa w Gdyni. Wystawę otwierają makiety hotelu Cracovia i pierwotnej wersji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie.

Przekrojowość wystawy ukazuje nie tylko przemiany historyczne czy formalne w architekturze, ale także różnorodność funkcjonalną prezentowanych obiektów, pozwalając dostrzec znaczenia tej dziedziny w różnych obszarach codzienności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Architektura i design na nowej wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski