Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Architektura to przygoda

MAS
Fot. archiwum
Fot. archiwum
- To pierwszy rok pełnienia przez Pana funkcji dziekana prestiżowego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej . Jaka ma być Pana kadencja? Raczej kontynuacji, czy może zmian?

Fot. archiwum

ROZMOWA z nowym dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, profesorem JACKIEM GYURKOVICHEM

- Architektura i urbanistyka to najtrwalsze i powszechnie dostępne elementy dorobku kultury w cywilizacji ludzkiej. Są sztuką i umiejętnością dodawania nowych wartości do już istniejących, wiążą się z określeniem stosunku do tradycji, tożsamości miejsca. A tradycja w kulturze to umiejętność twórczej kontynuacji. Mówmy więc raczej o kadencji twórczej kontynuacji lub ewolucji, a nie rewolucji. Wydział Architektury PolitechnikiKrakowskiej, który kształci przyszłych architektów i urbanistów oraz architektów krajobrazu, ma przed sobą zadania związane z rozwojem kadry naukowej, zwłaszcza poprzezrozwój studiów doktoranckich, organizację międzynarodowych konferencji naukowych, wspieranie organizacyjne badań naukowych oraz publikacji w renomowanych czasopismach. Chcemy też utrzymać wysoki poziom oferty dydaktycznej - poszerzyć ją o studia magisterskie w języku angielskim, rozwijać kształcenie podyplomowe i rozszerzać współpracę międzynarodową. W dziedzinie badań naukowych czekamy na ważne decyzje instytucji finansujących. Rada Wydziału Architektury PK zwróciła się do Narodowego Centrum Nauki z prośbą o uzupełnienie wykazu paneli NCN o dyscyplinę naukową architektura i urbanistyka. Do 2011 roku badania naukowe w tym obszarze były finansowane przez Komitet Badań Naukowych. Tymczasem w 2011 roku dyscyplina architektura i urbanistyka nie została uwzględniona w wykazie paneli NCN, w związku z czym naukowcy ją reprezentujący nie mają możliwości aplikowania o granty badawcze. Potrzeba ciągłych badań podstawowych, zwłaszcza w obszarze zrównoważonego rozwoju miast i szeroko rozumianej ekologii przestrzeni zbudowanej, jest nieodzowna i bezdyskusyjna.

- Czy plany Wydziału dotyczą też rozwoju jego bazy - modernizacji lub rozbudowy siedzib?

- Rozwój bazy materialnej to jeden z naszych strategicznych celów. Mamy plany dotyczące Pałacu w Łobzowie przy ul. Podchorążych, który teraz dzielimy z Wydziałem Fizyki, Matematyki i Informatyki PK, a zamierzamy przejąć cały budynek. Chcemy też poszerzyć teren PK przy ul. Podchorążych i zbudować tam nowy budynek po stronie północnej. Równolegle będziemy modernizować nasze budynki w Kampusie przy ul. Warszawskiej i przy ul. Kanoniczej. Uczelnia jest już właścicielem kamienicy przy ul. Kanoniczej, możemy wreszcie zacząć realizować plany dotyczące Centrum Innowacyjnego Kształcenia Konserwatorskiego, które tam powstanie.

- Kierunek architektura, prowadzony na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej został uznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszy w Polsce w 2012 roku. Możecie się też pochwalić prestiżowymi certyfikatami Co decyduje o takim uznaniu?

- Program studiów zapewnia absolwentom szerokie wykształcenie i możliwość łączenia w działalności zawodowej wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania architektonicznego, urbanistycznego, konserwacji zabytków, relacji miedzy budynkami i ich otoczeniem - przestrzenią prywatną i publiczną oraz środowiskiem przyrodniczym. Ten model kształcenia jest dobrze oceniany w kraju, a także przez naszych partnerów z zagranicznych uczelni i instytucji. Kierunek architektura realizujemy zgodnie z programem merytorycznym posiadającym akredytacje Państwowej Komisji Akredytacyjnej, Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, Komisji Akredytacyjnej Royal Institute of British Architects (RIBA); Wydział ma ją od 1999 roku jako jedyny w Polsce oraz ewaluacją Unii Europejskiej. Posiadanie dyplomu PK z zakresu architektury i uprawnień wydawanych przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów oznacza uznanie kwalifikacji zawodowych na obszarze Unii Europejskiej. Z kolei kierunek architektura krajobrazu jako jedyny w Polsce uzyskał w 2010 r. 5-letnią akredytację Euro-pean Federation for Landscape Architecture (EFLA). Te wszystkie akredytacjekrajowych i międzynarodowych organizacji, w tym szczególnie akredytacja RIBA, ułatwiają absolwentom podejmowanie pracy nie tylko w Europie, ale też w wielu krajach świata - USA czy Australii.
- Studia na Wydziale Architektury PK cieszą się ogromnym zainteresowaniem kandydatów. Na czym polega ich fenomen?

- Studia u nas to fascynująca przygoda. Polegają narozwijaniu wrażliwości studenta, kształtowaniu umiejętności materializacji w formie rysunku, modelu czy komputerowych wizualizacji nieistniejących brył i przestrzeni, ustanawianiu ich wzajemnych powiązań, relacji z naturą i kontekstem miejsca, tworzeniem klimatu przez stosowne użycie materiałów, faktur, kolorów, zapewnianiem pożądanej użyteczności, trwałości i piękna. Nie ma tu mowy o nudzie, powtarzalności, rutynie. Architektura jest sztuką i umiejętnością kształtowania przestrzeni dla potrzeb człowieka. Uczymy, jak z połączenia użyteczności i piękna kształtować dzieło. Działalność architekta obejmuje szeroki zakres - od projektowania mebli i wnętrz, poprzez obiekty architektoniczne i ich zespoły, do wielkich form urbanistycznych i krajobrazowych. Studia na tym kierunku przygotowują również absolwentów do ochrony zabytków architektury i urbanistyki i prowadzenia prac konserwatorskich.

- Jak radzą sobie absolwenci Wydziału na rynku pracy?

- Znajdują zatrudnienie w pracowniach projektowych, firmach konsultingowych, deweloperskich i wykonawczych, służbach państwowego nadzoru budowlanego i konserwatorskiego, urzędach administracji państwowej i samorządowej, dyrekcjach parków narodowych i krajobrazowych, instytutach naukowo-badawczych. Dbamy o praktyczne przygotowanie do zawodu, dlatego bardzo blisko współpracujemy z organizacjami twórczymi (SARP, TUP, IA, IU, EFLA) oraz samorządami zawodowymi, w tym z Małopolską Okręgową Izbą Architektów (MOIA). Przedstawiciele Izby uczestniczą w dydaktyce i procesie dyplomowania jako tzw. "egzaminatorzy zewnętrzni". Architekci-praktycy oceniają prace studentów, a nam - pracownikom naukowym - pomagają w doskonaleniu procesu kształcenia. Już teraz ponad 40 procent naszej kadry nauczającej to aktywni zawodowo architekci, odnoszący sukcesy. Mamy mistrzów, od których aż chce się uczyć.

Rozmawiała (MAS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski