Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Jędraszewski przy grobie Jana Pawła II w Rzymie: "Był jak słońce, które ze swoim światłem docierało na wszystkie kontynenty"

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
- Był jak słońce, które ze swoim światłem docierało na wszystkie kontynenty świata. Był ze wschodu, z Polski, co wtedy, w dniu wyboru, dla wielu było ogromnym szokiem - mówił abp Marek Jędraszewski, który w czwartek (12 października) przewodniczył porannej mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Obecnie w Rzymie trwa Synod Biskupów na temat synodalności.

Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II koncelebrowali także m.in. kard. Konrad Krajewski - jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś - metropolita łódzki oraz abp Stanisław Gądecki - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Nawiązując do odczytywanego w liturgii mesjańskiego proroctwa Malachiasza, które zapowiadało, że "wzejdzie słońce sprawiedliwości", abp Marek Jędraszewski odniósł je do wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Metropolita krakowski zauważył, że był to pontyfikat ciężkiej pracy, by wszędzie, gdzie pielgrzymował Ojciec Święty, otwierać drzwi dla Chrystusa.

- Był jak słońce, które ze swoim światłem docierało na wszystkie kontynenty świata. Był ze wschodu, z Polski, co wtedy, w dniu wyboru, dla wielu było ogromnym szokiem - mówił arcybiskup Jędraszewski.

Hierarcha zwrócił uwagę na pierwsze słowa Jana Pawła II po wyborze 16 października 1978 r., w których wybrzmiewało całkowite zaufanie do Matki Bożej. Było to echo jego biskupiego, a później papieskiego zawołania: "Totus Tuus".

- Z jednej strony ogromne zaufanie pokładane w Matce Najświętszej, a z drugiej strony opieka, jaką cieszył się z Jej strony. Opieka, która przyjęła kształt cudownej interwencji w dniu 13 maja 1981 r. na tym samym placu św. Piotra. Nie miał prawa przeżyć zamachu, którego stał się wtedy ofiarą. Przeżył, bo - głęboko wierzył - dokonało się to dzięki nadzwyczajnej interwencji Matki Najświętszej w Jej fatimskim znaku - mówił abp Marek Jędraszewski.

Nawiązując do fragmentu odczytanej Ewangelii: "o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą", metropolita krakowski zaznaczył też, że Jan Paweł II nieustannie prosił o zstąpienie Ducha Świętego, a my Polacy szczególnie pamiętamy jego wołanie z 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie. "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!".

W tym kontekście arcybiskup modlił się o "zstąpienie Ducha Świętego - Ducha miłości i prawdy" na wszystkich uczestników Synodu Biskupów o synodalności, który trwa właśnie w Rzymie oraz "na naszych rodaków, aby podjęli naukę Jana Pawła II odnośnie naszej Ojczyzny, zwłaszcza w duchu jego pielgrzymki z 1991 r., kiedy mówił, jak kierując się Dekalogiem na nowo uczynić Polskę krajem ludzi prawdziwie wolnych".

- Niech zstąpi Duch Święty na nas - zakończył arcybiskup.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski