18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 13min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Arcybiskup Wielgus milczy

Redakcja
Według rzecznika praw obywatelskich w świetle dostępnych dokumentów nie ulega wątpliwości fakt świadomej tajnej współpracy księdza z wywiadem PRL w latach 1973-1978

Kościelna komisja przekazała abp. Wielgusowi obszerne sprawozdanie ze swoich badań nad jego teczką w IPN. Metropolita nie zabrał wczoraj w tej sprawie głosu.

Kościelna Komisja Historyczna i komisja skierowana do IPN przez RPO zapoznały się z dokumentami wywiadu PRL na temat abpa Stanisława Wielgusa. 68 stron dokumentów opublikowała na stronie internetowej "Gazeta Polska". Opisała je także "Rzeczpospolita". Są w nich dowody na to, że Wielgus współpracował z wywiadem PRL.

Według rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego w świetle dostępnych dokumentów nie ulega wątpliwości fakt świadomej tajnej współpracy w latach 1973-1978 ks. Wielgusa z wywiadem PRL. Według RPO postawione arcybiskupowi zarzuty współpracy nie są bezpodstawne, natomiast na podstawie dokumentów nie sposób jednoznacznie ocenić rzeczywistego zakresu współpracy, jej skutków i szkodliwości dla konkretnych osób. W sposób pośredni dokumenty wskazują także na współpracę ks. Wielgusa ze Służbą Bezpieczeństwa w Lublinie w 1967 r.
Członek zespołu RPO - profesor Andrzej Paczkowski powiedział, że nie ma wątpliwości, iż Wielgus był świadomym współpracownikiem SB w latach 1973-1978. Jego zdaniem dokumenty, które widział w IPN, nie są sfałszowane, jednak skutki tej współpracy były dla SB niewielkie. Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch poinformował, że Kościelna Komisja Historyczna przekazała sprawozdanie ze swoich badań abp. Wielgusowi, by dać mu możliwość odniesienia się do niego jeszcze przed ingresem. Komunikat dla opinii publicznej komisja przekaże dopiero po otrzymaniu stanowiska arcybiskupa. Przedmiotem prac komisji w IPN było: ustalenie wiarygodności źródeł, czas i tryb nawiązania współpracy, opis aktywności, ocena pobudek działania i ewentualnej szkodliwości współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL - podał ks. Kloch.
Specjalista prawa kanonicznego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. Remigiusz Sobański wyjaśnił, że decyzję o objęciu urzędu metropolity warszawskiego mogą podjąć tylko papież i sam arcybiskup Wielgus.
Prawo kanoniczne przewiduje możliwość usunięcia z parafii proboszcza, gdy utraci on dobre imię u swoich parafian, ale nie dotyczy to biskupów - taką decyzję może podjąć tylko papież. Papież nie może też nikogo zmusić do objęcia urzędu - powiedział Sobański.
Watykan nie komentuje kolejnych informacji o współpracy arcybiskupa z wywiadem PRL. 21 grudnia watykańskie biuro prasowe napisało, że "podejmując decyzję omianowaniu nowego arcybiskupa warszawskiego, wzięto poduwagę wszystkie okoliczności jego życia, wśród nich te dotyczące jego przeszłości".
Według anonimowych rozmówców Polskiej Agencji Prasowej z kręgów watykańskich Stolica Apostolska analizuje sytuację i oczekuje na wyniki badań historycznych w Polsce. Nie należy jednak spodziewać się zablokowania ingresu nowego metropolity warszawskiego i wycofania jego kandydatury. Watykan daje do zrozumienia, że ostateczna decyzja należy do samego arcybiskupa.
Tymczasem wieloletni przyjaciel abp. Wielgusa, obecnie dyrektor Instytutu Teologii Fundamentalnej KUL, ks. prof. Marian Rusecki uważa, że ewentualna rezygnacja z funkcji metropolity warszawskiego nie leży w gestii Wielgusa - jeżeli papież desygnował go na to stanowisko, to wykonuje on wolę papieża. - Jeżeli papież nie zmieni swojego zdania, to on chyba nie może zrezygnować, bo wiązałoby się to z____aktem nieposłuszeństwa - powiedział profesor.
Metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski powiedział, że jest zaszokowany dostępnymi doniesieniami na temat Wielgusa. - Klucz dorozwiązania prawdy pozostaje wręku abpa Wielgusa. Są to zarzuty, które zna już wtej chwili cały świat, bo są wInternecie; on musi się ustosunkować, czy to jest wszystko sporządzone, kłamliwe, czy też te pseudonimy, które są wtych dokumentach, są prawdziwe ion wówczas wyprowadzi wnioski końcowe i____ostateczne. Dlatego nie mogę nic komentować - powiedział Gocłowski.
Autor przygotowywanej do druku książki "Księża wobec bezpieki" ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomina, że można było ryzykować karierą i nie współpracować z SB. Podał dwa przykłady księży, którzy nie dali się zwerbować do współpracy - kard. Franciszka Macharskiego i abpa Wojciecha Zięby.
Abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował do mediów o umiar i rozwagę w formułowaniu wyroków i oskarżeń i godne przeżycie ingresu metropolity warszawskiego. Głódź przypomina, że obowiązuje zasada domniemania niewinności, uczciwego procesu, postępowania dowodowego i wydania wyroku przez kompetentną władzę sądowniczą.
\\\*
68-stronicowa teczka Wielgusa znalazła się na stronach "Gazety Polskiej". W dokumentach są dwa zobowiązania do współpracy z wywiadem PRL, nie ma ani jednego raportu napisanego własnoręcznie przez Wielgusa - są wyłącznie notatki operacyjne oficerów sporządzone z rozmów z nim. Jedyny własnoręczny dokument Wielgusa to jego notatka zatytułowana "Plan badań naukowych w związku z otrzymaniem stypendium im. A. Humboldta" z września 1973 r.
W teczce są m.in. dwie "umowy o współpracę" z wywiadem PRL podpisane pseudonimami - z 28 września 1973 r. jako "Adam Wysocki" i z 23 lutego 1978 r. jako "Grey". W jednym z dokumentów jest on określony jako "kontakt operacyjny" wywiadu PRL.
7 stycznia ma się odbyć ingers abp. Wielgusa do archikatedry warszawskiej. Prawdopodobnie w piątek - 5 stycznia nastąpi przejęcie arcybiskupstwa zgodnie z prawem kanonicznym. (PAP)

APEL O UMIAR I ROZWAGĘ

O**umiar i**rozwagę w**formułowaniu wyroków na**abpa Stanisława Wielgusa i**oskarżeń o**"rzekomą jego współpracę z__SB i__wywiadem PRL" -**zaapelował do**mediów i**dziennikarzy przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski abp Sławoj Leszek Głódź, w**przekazanym wczoraj oświadczeniu. Zaapelował też "o godne przeżycie ingresu do_**_archikatedry warszawskiej abpa Stanisława Wielgusa, metropolity warszawskiego".W**swym apelu abp Głódź zwraca uwagę, że oprócz prawa karnego, mamy prawo procesowe, w**którym, w**całym cywilizowanym świecie, obowiązuje zasada domniemania niewinności, uczciwego procesu, postępowania dowodowego i**wydania wyroku przez kompetentną władzę sądowniczą.**
(PAP)

ZACIERAŁ GRANICE

Redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski, członek komisji RPO badającej akta abpa Wielgusa w**IPN, uważa, że "wchodząc wgrę ze służbami, przekroczył on granice kompromisu izacierał granicę między dobrem azłem". Nosowski ocenił, że Wielgus prowadził grę, ale poza**granicą kompromisu i**"obecnie próbując w**niejasny sposób przedstawiać tamto doświadczenie, to zatarcie granicy między dobrem a_**_złem jedynie pogłębiał".Dla Nosowskiego nie ma wątpliwości, że przynajmniej w**okresie 1973-80 istniała świadoma i**tajna**współpraca Stanisława Wielgusa ze służbą wywiadu PRL. Trudno jest natomiast ocenić, według niego, szkodliwość tej współpracy. **(PAP)

Ode mnie

Po____kwerendzie

Powizycie wIPN dwóch zespołów, które przejrzały dokumenty dotyczące arcybiskupa, nawet najgłośniejszym obrońcom hierarchy zabrakło oddechu. Teraz pewnie odezwie się on sam i____będzie to niewątpliwie najważniejsze jego wystąpienie.
Wielu powołanych, ale niewielu wybranych. Tak było, tak jest i____tak będzie.
TOMASZ DOMALEWSKI

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3