Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aresztować i zatrzymywać po ludzku

Redakcja
Polscy przedsiębiorcy apelują do prokuratorów i sędziów o bardziej ludzkie traktowanie w przypadku zatrzymań, aresztowań i w trakcie stawiania zarzutów w postępowaniu karnym. Chodzi o to, by działania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości nie prowadziły do upadłości firm i likwidacji miejsc pracy. A tak się często nadal dzieje.

PRAWO. Tylko zdecydowane działania mogą przywrócić przedsiębiorcom wiarę we własne państwo

"Przedsiębiorcy mają do czynienia z nieuzasadnionym stosowaniem środków zapobiegawczych, zbędnymi postępowaniami prokuratorskimi czy z problemami w sądowej egzekucji umów. Te zjawiska bardzo często naruszają w sposób nieuzasadniony dobre imię poszkodowanych przedsiębiorców, a także podkopują autorytet całego środowiska biznesowego w Polsce" - czytamy we wspólnym "Apelu" Business Centre Clubu, Krajowej Izby Gospodarczej, Fundacji Obywatelskiego Rozwoju i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, skierowanym do premiera oraz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Na konferencji "Państwo wrogie przedsiębiorcy?" (jej owocem jest "Apel") padło wiele przykładów prokuratorskich śledztw, które doprowadziły do unicestwienia znanych i szanowanych firm lub/i wykluczenia szanowanych osób z działalności publicznej. Postępowania te zakończyły się umorzeniami albo wyrokami uniewinniającymi, jednak ich skutki okazały się nieodwracalne - dla niesłusznie podejrzanych i oskarżonych oraz ich firm.

Przypadki takie opisujemy od lat na łamach "Dziennika Polskiego". W cyklu o prokuraturze, publikowanym niedawno w magazynie "Piątek", omówiliśmy dokładnie przypadki i przyczyny patologii.

Autorzy "Apelu" uważają, że "nie zawsze konieczne są zmiany prawa - wiele problemów można rozwiązać poprzez bardziej racjonalną praktykę jego stosowania". Najlepiej zrobić to teraz - w przełomowym momencie, gdy weszła w życie gruntowna nowelizacja ustawy o prokuraturze.

"Wierzymy, że nowy Prokurator Generalny wykorzysta daną mu szansę i przeprowadzi reformy. (...) Jedynie dzięki zdecydowanym działaniom w obszarze wymiaru sprawiedliwości możliwe jest odzyskanie przez przedsiębiorców zaufania do własnego państwa" - napisali sygnatariusze "Apelu".

Główne postulaty ujęli w 11 punktach.

(ZB)

[email protected]

Przedsiębiorcy zaapelowali, aby:

1. Należycie chronić godność i prywatność zatrzymanych przedsiębiorców.

2. Stosować areszt tylko w uzasadnionych przypadkach, po wnikliwym zbadaniu wniosku przez sąd.

3. Pozwolić aresztowanemu przedsiębiorcy na przekazanie prowadzenia bieżących spraw, aby nie ucierpiała firma.

4. Stosować poręczenia majątkowe w rozsądnej wysokości i uwzględniać poręczenia wystawiane przez organizacje przedsiębiorców lub wybitnych przedstawicieli biznesu.

5. Wyjaśnić przypadki nadużycia władzy i zaniedbania obowiązków przez sędziów i prokuratorów oraz wszcząć stosowne postępowania dyscyplinarne i karne.

6. Szanować zasadę domniemania niewinności w procesie karnym.

7. Usprawnić pracę biegłych i zweryfikować ich kompetencje.

8. Wprowadzić edukację ekonomiczną sędziów i prokuratorów.

9. Uprościć system kosztów sądowych i - jak to jest w Europie - zmniejszać koszty lub zwalniać z nich w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie ma pieniędzy.

10. Ograniczenie formalizmu w procesach cywilnych (ktoś może przegrać z powodów formalnych, choć faktycznie ma rację).

11. Skrócić i usprawnić postępowania prokuratorskie i sądowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski