MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Artyści oddali swoje obrazy dla ofiar trąby

Redakcja
OLKUSZ. "Pomóżmy naszym sąsiądom" - to hasło aukcji charytatywnej dla osób poszkodowanych podczas ubiegłotygod-niowej trąby powietrznej w gminach Klucze i Wolbrom.

Obrazy przyjmowane są w MOK przy ul. Szpitalnej Fot. Muzeum Olkusz

Do wczorajszego popołudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu przy ul. Szpitalnej było już 28 obrazów przekazanych na ten cel przez olkuskich artystów. Malarka Irena Kiełtyka, która zainicjowała akcję przekazała 13 płócien.

- Najwięcej mamy obrazów z motywami kwiatowymi oraz pejzaży. Głównie to obrazy olejne - mówi Małgorzata Bia-łowąs z MOK. - Wszystkie są przepiękne i mogą być ozdobą czyjegoś domu lub pożądanym prezentem.

Aukcja odbędzie się w poniedziałek o godz. 18. Pół godziny wcześniej, o 17.30, zostanie otwarta sala wystawowa, by obrazy można było pooglądać. Ceny wywoławcze kilku zaczynają się już od 50 złotych, ale faktyczna wartość prac jest o wiele wyższa.

- Nie mówiąc o tym, co one ze sobą niosą. Kupno obrazu na aukcji równa się przekazaniu pieniędzy ludziom, którzy ucierpieli podczas wichury, a którzy samodzielnie nie będą w stanie odbudować swojego życia - podkreśla Mateusz Wysocki, wiceprezes stowarzyszenia Res Sacra Miser, współorganizatora akcji.

Na pomysł takiego sposobu pomocy wpadła olkuska malarka Irena Kiełtyka. O jego wsparcie poprosiła MOK. - Nie mogliśmy odmówić, bo cel jest szczytny - mówi Grażyna Praszelik-Kocjan, dyrektor olkuskiego ośrodka kultury. Jej pracownicy przyjmują obrazy na aukcję i dzwonią do potencjalnych darczyńców.

- Jeżeli ktoś będzie chciał podzielić się kolejnym obrazem, chętnie przyjmiemy - zaznacza Małgorzata Białowąs. Dzisiaj pracownicy MOK są przy ul. Szpitalnej do godziny 19.

Swoje prace przekazali już Anna Piątek, Bianka Skowronek, Maria Bień, Stanisław Jakubas, Kazimiera Zbieg, Wiesława Niemiec, Zofia Własnowolska, Urszula Sto-dulska, Jacek Majcher-kiewicz i Kazimiera Zbieg.

Organizatorzy akcji liczą, że olkuszanie nie poskąpią grosza. - Zanim przekażemy pieniądze zbierze się komisja, która zadecyduje, komu są najbardziej potrzebne - podkreśla Mateusz Wysocki. Mają w niej zasiąść przedstawiciele organizatorów aukcji, czyli po jednej osobie z MOK i stowarzyszenia Res Sacra Miser oraz przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej z Klucz i Wolbromia.

Trąba powietrzna, która przeszła nad powiatem olkuskim w nocy z 6 na 7 sierpnia uszkodziła budynki w dwóch gminach - Klucze i Wolbrom. Trąba szła pasem od Pustyni Błędowskiej po Wolbrom.

Małgorzata Gleń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski