Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści z Krakowa: 20 października - 1 kwietnia. Druga odsłona artystycznej legendy

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
W MOCAK- u będzie można zobaczyć m.in. prace Pawła Książka
W MOCAK- u będzie można zobaczyć m.in. prace Pawła Książka Fot. materiały prasowe
Kto mieszka w Krakowie, ten zwykle lubi myśleć o tym mieście, jako o polskiej stolicy kulturalnej. W myśleniu tym, sporo jest nostalgii i lokalnego patriotyzmu - bo choć o ten zaszczytny tytuł równy bój toczy z nami Warszawa, choć mocnym pretendentem do niego jest Wrocław, mimo że całkiem dobrze radzą sobie Poznań i Trójmiasto, my swoje wiemy (i widzimy). I właśnie w te lokalno- patriotyczne, tony uderza Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, w swoim cyklu Artyści z Krakowa.

Projekt pomyślany został jako biennale. Pierwszą jego odsłonę można było oglądać na przełomie 2015 i 2016 roku, kiedy w muzeum przy ul. Lipowej prezentowano prace artystów urodzonych w latach 1980 - 1990. Teraz kuratorzy (Delfina Jałowik, Monika Kozioł) pod lupę biorą generację 1970-1979, której przedstawiciele ukończyli Akademię Sztuk Pięknych na przełomie tysiącleci.

Panorama współczesności
Kluczem według którego dobierano prace na wystawę był nie temat czy forma, a jedynie wiek ich autorów. Dlatego Artyści z Krakowa to prawdziwa panorama współczesnych środków wyrazu, od malarstwa poprzez instalacje, fotografię, po performans i komiks.

- W pracach wielu artystów widoczne są inspiracje filmem, sztukami wizualnymi, literaturą, ale także kwestiami społeczno - politycznymi. Zwłaszcza artystki odnoszą się krytycznie do otaczającej rzeczywistości. Proponują wizje lepszego świata, wskazując pojawiające się obecnie w społeczeństwie problemy - tłumaczą twórcy wystawy.

- Można też znaleźć prace o charakterze kontemplacyjnym i outsiderskim, przenoszące ludzkie emocje bądź stany wewnętrzne w sferę natury bądź abstrakcji. Na wystawie zobaczymy prace m.in. Iwony Demko, Moniki Drożyńskiej, Joanny Karpowicz, Cecylii Malik, Romana Dziadkiewicza i Beaty Stankiewicz . Dodatkowo, w przestrzeni stałej ekspozycji, zaprezentowany zostanie „Aneks do Artystów z Krakowa” - prace ośmiu twórców (Rafała Bujnowskiego, Karoliny Kowalskiej, Pawła Książka, Marcina Maciejowskiego, Małgorzaty Markiewicz, Bartka Materki, Joanny Pawlik i Wilhelma Sasnala), które znajdują się w zbiorach muzeum.

Eksperymenty i zapomniane wątki
To nie jedyna październikowa propozycja MOCAKU. Wystawą Nowe kierunki w sztuce muzeum odda hołd postaci Leona Chwistka - jednego z najważniejszych artystów awangardy ubiegłego wieku. Stworzył on kierunek zwany strefizmem - hybrydę filozofii i sztuki, w myśl której kompozycja obrazu była podzielona na strefy, charakteryzujące się dominantą jednej barwy i jednego zwielokrotnionego kształtu. Jak po niemal stu latach prezentują się prace eksperymentatora, będzie można przekonać się już od 20 października.

Ciekawą propozycją jest też ekspozycja „Lagertheater (również od 20 października)”, gromadząca dokumentację funkcjonowania teatrów na terenie obozów koncentracyjnych i jenieckich w czasie II wojny światowej. Wątek to zapomniany, bo o ile dotychczas dużo napisano o sztuce więźniów obozów, niewielka część tych tekstów dotyczy twórczości performatywnej. A to tylko kilka z zaplanowanych na październik wydarzeń. Szczegóły można znaleźć na: mocak.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski