Artyści zainaugurowali stulecie ZPAP. Wszystko zaczęło się w...

Artyści zainaugurowali stulecie ZPAP. Wszystko zaczęło się w Krakowie.

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Członkowie Oddziału Krakowskiego ZPAP Fot. Wacław Klag

Członkowie Oddziału Krakowskiego ZPAP Fot. Wacław Klag

JUBILEUSZ. Związek Polskich Artystów Plastyków obchodzi 100-lecie. Jubileuszowe obchody zainaugurowano wczoraj, w Krakowie, gdzie w marcu 1911 r. narodziła się i otrzymała organizacyjną formę idea nowoczesnego zrzeszenia się profesjonalnych twórców.
Członkowie Oddziału Krakowskiego ZPAP Fot. Wacław Klag

Członkowie Oddziału Krakowskiego ZPAP Fot. Wacław Klag

Członkowie Oddziału Krakowskiego ZPAP Fot. Wacław Klag

ZPAP jest obecnie najstarszym w Europie stowarzyszeniem skupiającym profesjonalnych malarzy, rzeźbiarzy, grafików, projektantów i jednym z największych.

Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się mszą św.
w kościele Mariackim. Następnie uczestnicy uroczystości: prezesi 22 okręgów ZPAP, artyści i ich goście zebrali się w sali koncertowej krakowskiej Akademii Muzycznej. Jacek Kucaba, prezes Zarządu Głównego ZPAP, otwierając uroczystość zapowiedział, że jubileusz obchodzony będzie przez cały rok. Przyniesie m.in. wiele wystaw (największa zostanie otwarta w Brukseli, skąd pojedzie do innych miast Europy), szereg działań artystycznych, nowe publikacje. Pierwszą z nich, nowo wydaną małą monografię ZPAP, przedstawił wczoraj zebranym.

- Wszystko zaczęło się w Krakowie - mówił prof. Stanisław Tabisz, prezes Krakowskiego Okręgu ZPAP, przedstawiając powstanie związku w kontekście czasu historycznego i czasu sztuki. Mówca zwrócił uwagę, że mimo zmian zachodzących w ciągu stulecia, główne cele warunkowane potrzebami środowiska nie różnią się w swojej istocie od tych, jakie sformułowali założyciele związku.

List gratulacyjny do artystów skierował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Przedstawiciele władz i inni goście obecni na wczorajszej uroczystości składali gratulacje, zapewniali, że obchodzący stulecie związek stanowi nowoczesny symbol ciągłości kultury. Zapadające w pamięć słowa wygłosił ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz krakowskich środowisk twórczych: że w artyście, człowieku, który otrzymał dar tworzenia, można zobaczyć cząstkę Pana Boga.

Po wysłuchaniu koncertu "Kolory i dźwięki", na który zaprosiła Akademia Muzyczna, uczestnicy uroczystości spotkali się w Domu Plastyka przy ul. Łobzowskiej, otwartym w 1934 r., zaprojektowanym przez Adolfa Szyszko- -Bohusza, a wybudowanym z darów i składek krakowskich artystów.

(AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo