Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści zainaugurowali stulecie ZPAP. Wszystko zaczęło się w Krakowie.

AN
Członkowie Oddziału Krakowskiego ZPAP Fot. Wacław Klag
Członkowie Oddziału Krakowskiego ZPAP Fot. Wacław Klag
JUBILEUSZ. Związek Polskich Artystów Plastyków obchodzi 100-lecie. Jubileuszowe obchody zainaugurowano wczoraj, w Krakowie, gdzie w marcu 1911 r. narodziła się i otrzymała organizacyjną formę idea nowoczesnego zrzeszenia się profesjonalnych twórców.

Członkowie Oddziału Krakowskiego ZPAP Fot. Wacław Klag

ZPAP jest obecnie najstarszym w Europie stowarzyszeniem skupiającym profesjonalnych malarzy, rzeźbiarzy, grafików, projektantów i jednym z największych.

Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele Mariackim. Następnie uczestnicy uroczystości: prezesi 22 okręgów ZPAP, artyści i ich goście zebrali się w sali koncertowej krakowskiej Akademii Muzycznej. Jacek Kucaba, prezes Zarządu Głównego ZPAP, otwierając uroczystość zapowiedział, że jubileusz obchodzony będzie przez cały rok. Przyniesie m.in. wiele wystaw (największa zostanie otwarta w Brukseli, skąd pojedzie do innych miast Europy), szereg działań artystycznych, nowe publikacje. Pierwszą z nich, nowo wydaną małą monografię ZPAP, przedstawił wczoraj zebranym.

- Wszystko zaczęło się w Krakowie - mówił prof. Stanisław Tabisz, prezes Krakowskiego Okręgu ZPAP, przedstawiając powstanie związku w kontekście czasu historycznego i czasu sztuki. Mówca zwrócił uwagę, że mimo zmian zachodzących w ciągu stulecia, główne cele warunkowane potrzebami środowiska nie różnią się w swojej istocie od tych, jakie sformułowali założyciele związku.

List gratulacyjny do artystów skierował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Przedstawiciele władz i inni goście obecni na wczorajszej uroczystości składali gratulacje, zapewniali, że obchodzący stulecie związek stanowi nowoczesny symbol ciągłości kultury. Zapadające w pamięć słowa wygłosił ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz krakowskich środowisk twórczych: że w artyście, człowieku, który otrzymał dar tworzenia, można zobaczyć cząstkę Pana Boga.

Po wysłuchaniu koncertu "Kolory i dźwięki", na który zaprosiła Akademia Muzyczna, uczestnicy uroczystości spotkali się w Domu Plastyka przy ul. Łobzowskiej, otwartym w 1934 r., zaprojektowanym przez Adolfa Szyszko- -Bohusza, a wybudowanym z darów i składek krakowskich artystów.

(AN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski