Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczna instalacja nie zniknie z Podgórza?

Anna Agaciak
Zdaniem wielu podgórzan kontener szpecił, zamiast zdobić
Zdaniem wielu podgórzan kontener szpecił, zamiast zdobić Anna Kaczmarz
O tym się mówi. Kontrowersyjny, oszpecony pseudograffiti kontener został usunięty ze skweru nad Wisłą. Krakowskie Biuro Festiwalowe chce dla niego znaleźć inną lokalizację

Biały, blaszany kontener, czyli instalacja artystyczna "10 metrów sześciennych zimowego powietrza", stworzona na festiwal Art-Boom, zniknęła wczoraj ze skweru nad Wisłą przy placu Bohaterów Getta - tego od dawna domagało się wielu mieszkańców i radni dzielnicowi.

- Zgodnie z umową rzeźba mogła zostać na skwerze do końca czerwca - przypomniała Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), będącego organizatorem festiwalu ArtBoom.

- Jeśli nie zostałaby usunięta, domagalibyśmy się nałożenia kar na KBF - przyznał Tomasz Kołomyjski, radny Dzielnicy XIII Podgórze.

Kontener stał na skwerze przez rok (po 5. edycji ArtBoom Festivalu) i coraz bardziej denerwował mieszkańców i radnych dzielnicy. Tym bardziej, że z upodobaniem wyżywali się na nim pseudografficiarze. - Nie rozumiem, jak władze miasta mogły dopuścić, by taki wysmarowany blaszak tyle miesięcy szpecił nam Podgórze - złości się Maria Sosnowska, która niemal codziennie mijała kontener w drodze do pracy. Przyznaje, iż nie miała pojęcia, że to dzieło sztuki współczesnej.

Praca prof. Łukasza Skąpskiego ze szczecińskiej Akademii Sztuk Pięknych jej nie przekonuje, podobnie jak wielu innych podgórzan i radnych.

Przypomnijmy: kontener upamiętnia postać prof. Juliana Aleksandrowicza, prekursora myślenia ekologicznego w Polsce. Profesor (urodzony w Podgórzu) głosił negatywny wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie. Łukasz Skąpski, wiedząc o kłopotach Krakowa ze smogiem, postanowił więc przypomnieć postać Aleksandrowicza i stworzył dającą do myślenia instalację.

- Krakowskie Biuro Festiwalowe zgodnie z planem przewiezie rzeźbę do swoich magazynów. Tam dzieło zostanie odświeżone, a następnie oczekiwać będzie na inną lokalizację, wybraną wspólnie z artystą, kuratorem i mieszkańcami Podgórza - poinformowała wczoraj Karolina Grysiak. Usytuowanie dzieła w Podgórzu było i jest dla KBF ważne, właśnie z uwagi na to, że jest ono dedykowane profesorowi Aleksandrowiczowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski