Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczna interwencja na Kazimierzu

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Piotr Zachara
Kilka lat temu w zabytkowych wnętrzach Chewra Thilim (domu modlitewnego) na krakowskim Kazimierzu otwarto klub muzyczny. Sprawa, która na początku wzbudzała spore kontrowersje, z biegiem czasu nieco przycichła. W czwartek grupa krakowian postanowiła o niej przypomnieć, organizując w pobliżu budynku interwencję artystyczną.

Budynek na ul. Meiselsa 18 został wzniesiony w roku 1896 z inicjatywy Bractwa Psalmowego, według projektu znanego żydowskiego architekta, Nachmana Kopalda. Oprócz sali modlitewnej w obiekcie mieściła się także szkoła talmudyczna.

Od czasów II Wojny Światowej budynek przechodził z rąk do rąk (siedzibę miał tam m.in. Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy). W 2012 odkryto w nim zabytkowe polichromie. Rok później w dawnym domu modlitwy otwarto klub. W czasie adaptacji wnętrza, w 2016 zniszczono zabytkową wnękę na tabernakulum.

Tę właśnie historię budynku przypomnieli w czwartkowe popołudnie organizatorzy interwencji, którzy spotkali się przy charakterystycznym łuku przy ul. Meiselsa.

- Mówiliśmy o wyjątkowości Kazimierza jako miejsca gdzie zachowała się największa kwatera żydowska w Europie, gdzie wiele budynków żydowskich (w tym 7 synagog) w ostatnich latach zostało odrestaurowanych i funkcjonuje albo ponownie jako przestrzenie sakralne albo budynki związane z kulturą. Ale na tej mapie pamięci jest wciąż wiele luk. Budynek Hevra Tehllim jest być może jedną z najbardziej uderzających - opowiada Magda Rubenfeld Koralewska, jedna z organizatorek.

Interwencja odbyła się w ramach projektu Festivalt - cyklu wydarzeń teatralnych, muzycznych, interwencji artystycznych, mających na celu złożoność współczesnego polsko-żydowskiego krajobrazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski