Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczna swoboda

Redakcja
Ceramika, rzeźba, film, teatr, malarstwo i muzyka - to tylko niektóre spośród propozycji zajęć dla osób niepełnosprawnych, prowadzonych w ramach "Otwartych dróg" w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, nad którymi patronat medialny sprawuje "Dziennik Polski". Na niedzielę przygotowywane są wystawy i koncert, które staną się podsumowaniem tegorocznych warsztatów.

Codziennie 60 osób uczestniczy w zajęciach rehabilitacyjnych lub warsztatowych

Ceramika, rzeźba, film, teatr, malarstwo i muzyka - to tylko niektóre spośród propozycji zajęć dla osób niepełnosprawnych, prowadzonych w ramach "Otwartych dróg" w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, nad którymi patronat medialny sprawuje "Dziennik Polski". Na niedzielę przygotowywane są wystawy i koncert, które staną się podsumowaniem tegorocznych warsztatów.

   - Wśród uczestników warsztatów sporo jest osób naprawdę uzdolnionych i żal mi, że często nie mają one możliwości rozwijania swego talentu na podobnych zajęciach przez cały rok, a czasem nawet nie uczęszczają do szkoły - choć nie ma ku temu przeciwwskazań, a wystarczyłaby odrobina dobrej woli ze strony opiekunów - mówi prowadzący zajęcia teatralne Artur Gotz.
   W warsztatach bierze udział 60 osób z ośrodków w Krzczonowie, Krzyszkowicach, Harbutowicach, Pcimiu i Trzemeśni oraz osoby zgłaszające się indywidualnie. Codziennie - podzieleni na grupy - biorą udział w zajęciach rehabilitacyjnych na basenie, na koniach lub warsztatowych ze sztuki.
   Codziennie rano, a często już w trakcie trwających od godziny 10 zajęć, uczestnicy decydują o tym, co w danej chwili będą robili. I tak, wybierając spośród lepienia z gliny, malowania na jedwabiu bądź płótnie, zajęć teatralnych, muzycznych i informatycznych, pod okiem instruktorów zdobywają nowe doświadczenia lub szlifują swe umiejętności.
   - Uczestnicy sami wybierają spośród proponowanych przez nas zajęć. Każdy decyduje się na coś, co mu odpowiada. Pojawili się u nas panowie, którzy byli bardzo zainteresowani terapią wodną, jednak już równie skutecznej hipoterapii przestraszyli__się - mówi Małgorzata Anita Werner, dyrektorka MOKiS-u. Nie można tego powiedzieć o dzieciach, które z niecierpliwością czekały wczoraj na przyjazd koni, dopytując co chwilę mamy i opiekunki, gdzie są koniki i czy na pewno przyjadą.
   Zajęcia teatralne prowadzi dwóch studentów wrocławskiej PWST: Artur Gotz i Marcin Piejaś. - To nie pierwsze moje doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi, jednak ciągle się czegoś od nich i o nich uczę. Najtrudniejszym wyzwaniem jest złapanie kontaktu z osobami upośledzonymi i głuchoniemymi. Potrzeba dużej cierpliwości i silnej motywacji, ale znajduję ją w trakcie zajęć, gdy widzę, że osoby, które początkowo stały z boku, włączają się do nich, otwierają się, zaczynają się uśmiechać i mówić o sobie. Jest to, jak mi się wydaje, dużo ważniejsze niż etiuda, nad którą wspólnie pracujemy - mówi Artur Gotz.
   - Dużo dały już same zajęcia poprzedzające próby teatralne, na których uczono technik rozluźniania ciała i poznawania jego reakcji. Na przykład muzyka okazała się zbawienna przy pozbyciu się uciążliwych przykurczy mięśni. Jest to jeden z naszych małych sukcesów - mówi Małgorzata Anita Werner.
   W innej sali, codziennie po kilka godzin, cierpliwie uczy gry ma instrumentach Zbigniew Morawski, instruktor muzyki. - Nigdy wcześniej nie prowadziłem zajęć z osobami niepełnosprawnymi. Jak się jednak okazuje, współpraca układa się nam rewelacyjnie. Prowadzę zajęcia w dwóch grupach i muszę przyznać, że z młodszą pracuje się trochę trudniej, ale to z pewnością dlatego, że nie mieli oni wcześniej kontaktu z muzyką. Starsi natomiast stanowią świetnie zgraną paczkę, co zresztą nie powinno dziwić, na co dzień grają w zespole "Handy-cap" - mówi Zbigniew Morawski.
   "Handy-cap" oraz pozostali uczestnicy zajęć zaprezentują się i swe prace w niedzielę, podczas kończącego warsztaty spotkania.
    Tekst i fot. KAR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski