Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczne powroty

Redakcja
Debiutuje Pan w nowej roli. Kiedy czytamy program, to nasuwa się takie spostrzeżenie, że festiwal, który będzie się odbywał od 1 do 5 lipca, upłynie m. in. pod znakiem powrotu artystów, którzy przed laty w Starym Sączu już święcili swoje triumfy.

Rozmowa z Andrzejem Citakiem, dyrektorem XXXI Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

- Rzeczywiście tak jest. Przede wszystkim przyjedzie razem ze swoim zespołem Marcin Bornus-Szczyciński, niegdyś dyrektor festiwalu. Obaj znamy się od lat. On jest jurorem podczas konkursu Schola Cantorum w Kaliszu, gdzie ja z chórem Scherzo często bywam. W roku 1994 my mieliśmy okazję występować na festiwalu. Mieliśmy koncert, śpiewaliśmy konduktus Omnia Beneficia. Do dziś wspominam atmosferę wieczornych spotkań, które organizowali wspólnie właśnie Marcin Szczyciński i Antoni Pilch. Bornus Consort przyjedzie z koncertem hymnów do polskich świętych, który dedykowany będzie Janowi Pawłowi II w dziesiątą rocznicę jego wizyty w Starym Sączu.
Będziemy też oklaskiwali pewną urodziwą sądeczankę, która robi ogólnopolską karierę...
- Znakomita flecistka Jadwiga Sokołowska ponownie wystąpi w Starym Sączu w duecie z klawesynistą Władysławem Kłosiewiczem. Oni także wiele lat temu prezentowali się w naszym mieście. Tym razem przedstawią program europejskiej muzyki baroku. Mam takie założenie na przyszłość, by co roku zapraszać sądeczan, którzy zaczynali swoją przygodę w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, zdobyli odpowiednią pozycję i sławę. Chciałbym więc tutaj promować młodych artystów z sądeckim rodowodem. Jest takich osób sporo. Jeśli chodzi o powroty, to będziemy gościć Jacka Urbaniaka z zespołami Ars Nova i Subtilior Ensemble. On uświetniał festiwal co najmniej pięć razy, już w epoce dyrektora Stanisława Gałońskiego tutaj występował. Z nim także spotkaliśmy się w Kaliszu. To jest jeden z najbardziej zasłużonych mistrzów muzyki dawnej w Polsce. Dzięki niemu będziemy świadkami premierowego wykonania "Pieśni o stworzeniu świata" Sebastiana Klonowica z roku 1581. To dzieło kilka lat temu zostało odkryte. Artyści je przygotowali i nagrali, a melomani po raz pierwszy publicznie usłyszą w Starym Sączu. Świadkami tego wydarzenia będą profesorowie z Warszawy i Krakowa, którzy chcą usłyszeć, jak zabrzmi ten utwór na żywo. Wierzę, że w przyszłych latach także takie prawykonania niezwykłych kompozycji będziemy mieli.
Festiwal zawsze miał charakter międzynarodowy. Tak będzie i tym razem?
- Zaprosiłem światowej sławy wiolowy zespół Fretwork i kontratenora Michaela Chance'a z Anglii. Brytyjczycy przyjadą z programem dzieł Henry'ego Purcella w 350. rocznicę jego urodzin. "Odcienie miłości" taki będzie tytuł wieczoru, w którym wystąpią młodzi polscy muzycy z grupy Alla Polacca, działającej w niemieckiej Kolonii. Usłyszymy arie, kantaty i madrygały włoskiego baroku. Tradycją starosądeckiego spotkania są występy chórów prawosławnych. Moi poprzednicy mieli swoje ulubione zespoły. Z Rosji przybędzie do nas Svetilen, który wykona pieśni nie tyle cerkiewne, co bardziej ludowe, będą tam też religijne, sięgające głęboko do korzeni pieśni rosyjskiej. Ci wokaliści przyjadą z Iwanowa, to jest ok. 600 km za Moskwę na wschód. Oni świetnie prezentują się i głosowo, i wizualnie, występują w ciekawych strojach. To będzie łączenie kultur Wschodu i Zachodu.
Będę też młodzi wykonawcy...
- To kolejne założenie wyniesione z Kalisza. Zaproponowałem, żeby promować młodych wykonawców. My tam byliśmy piętnaście razy. Mam rozeznanie co do wysokiego poziomu wielu zespołów. Stąd przyjedzie do nas Laurus z Ciechanowa. Na zakończenie festiwalu proponujemy widowisko taneczno-pantonimiczne Baletu Dworskiego Cracovia Danza na pl. św. Kingi. Pokażemy inny wymiar muzyki, dawnej kultury, taniec, zabawy, śpiewy z okresu średniowiecza. Ten zespół znany jest w Polsce i Europie. Będzie to oryginalne zwieńczenie naszego festiwalu.
Rozmawiał Piotr Gryźlak

Warto wiedzieć

Andrzej Citak, rocznik 1959, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Bydgoszczy, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, założyciel i dyrygent chóru "Scherzo", który jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.

Co, gdzie, kiedy?

1 lipca środa
19.30 - kościół św. Trójcy (klasztor) - koncert inauguracyjny: Zespół Fretwork oraz Michael Chance - kontratenor (Anglia), kierownik artystyczny - Richard Boothby, "Henry Purcell w 350. rocznicę urodzin".
2 lipca czwartek
19.30 - kościół św. Elżbiety - koncert promocyjny młodzieżowego zespołu Laurus z Ciechanowa, kierownik artystyczny - Bogumiła Nasierowska, "Muzyka instrumentalna wczesnego baroku".
21 - kościół św. Trójcy - koncert zespołu wokalnego Bornus Consort (Warszawa), kierownik artystyczny - Marcin Bornus-Szczyciński, "Hymny do świętych polskich - chorał średniowieczny".
3 lipca piątek
19.30 - kościół św. Trójcy - koncert zespołu wokalnego Svetilen (Rosja), kierownik artystyczny - Dmitrij Garkawi, chórmistrz - Ljubow Szagałowa, "Pieśni religijne prawosławnych narodów wschodu".
21 - kościół św. Trójcy - koncert zespołu kameralnego Alla Polacca (Kolonia - Niemcy), "Odcienie Miłości" -najpiękniejsze arie, kantaty i madrygały włoskiego baroku.
4 lipca sobota
19.30 - kościół św. Elżbiety - koncert zespołów Ars Nova i Subtilior Ensamble (Warszawa), kierownik artystyczny - Jacek Urbaniak, "Pieśni o stworzeniu świata" Sebastiana Klonowica z 1581 r. Nowe odkrycie polskiej muzyki renesansowej -prawykonanie!
21 - kościół św. Elżbiety - Władysław Kłosiewicz - klawesyn, Jadwiga Sokołowska - flet, "Arcydzieła muzyki francuskiego, włoskiego i niemieckiego baroku".
5 lipca niedziela
21 - pl. św. Kingi przed klasztorem - spektakl baletowo-pantomimiczny w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza", inscenizacja i choreografia - Romana Agnel, "Tańce i zabawy w czasach średniowiecza".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski