Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczny Krakers do schrupania

Łukasz Gazur
Podczas Cracow Gallery Weekend będzie można odwiedzić Galerię 412 na Zabłociu
Podczas Cracow Gallery Weekend będzie można odwiedzić Galerię 412 na Zabłociu fot. Anna Kaczmarz
Cracow Gallery Weekend to impreza odbywająca się w kilkudziesięciu galeriach sztuki, która dobrze pokazuje zmiany na rynku

Weekendy galeryjne to dziś standard świata sztuki. Mają je Berlin, Barcelona, Paryż, Warszawa. Od kilku lat ma także Kraków.

Pomysł jest prosty: w ciągu jednego weekendu otwierają się wystawy w kilkudziesięciu galeriach jednocześnie. Dodatkowym atutem są spotkania i wykłady. Dzięki temu organizatorzy chcą osiągnąć lepszy PR-owy efekt. I w większości przypadków pomysł sprawdza się znakomicie, czego najlepszym dowodem są tłumy odwiedzające berlińskie galerie podczas pierwszego weekendu maja.

- Zwycięża efekt skali - ocenia Mariusz Zawiślak, specjalista od marketingu instytucji kultury. - W jednym momencie można zobaczyć wystawy w najważniejszych galeriach. Zwłaszcza, że na taką okazję zazwyczaj każdy przygotowuje wyjątkowe propozycje.

Czym jest awangarda?

Cracow Gallery Weekend, czyli Krakers, organizowany jest po raz szósty. W sumie czeka nas ponad 30 wernisaży, przygotowanych nie tylko pod uznanymi szyldami galeryjnymi, ale także w pracowniach i project roomach.

W tym roku nowością jest fakt, że uczestniczącym w przedsięwzięciu miejscom sztuki przyświeca wspólne hasło, będące bezpośrednim nawiązaniem do słów artysty Władysława Strzemińskiego, jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej awangardy i teoretyka sztuki. „Kierunki napięć” sprzyjają „ukazaniu złożonej siatki powiązań w sztuce współczesnej”.

- W Roku Awangardy sprawdzimy, co znaczy to pojęcie nie tylko wczoraj, ale także dziś - mówi Małgorzata Gołębiewska z Fundacji Wschód Sztuki, która jest organizatorem przedsięwzięcia.

Podczas Krakersa zapoznamy się z klasykami polskiej awangardy. W ramach tej części wydarzeń będzie można uczestniczyć m.in. w czytaniu „Projektu manifestu...” Zbigniewa Warpechowskiego (Marta Shefter Gallery, ul. Jabłonowskich 6), zobaczyć prace frotagge Mieczysława Janikowskiego (Galeria Dyląg, ul. św. Tomasza 22), wziąć udział w pokazie prac Tadeusza Kantora i artystów z kręgu Cricot 2 (Cricoteka) lub poznać malarstwo materii Jerzego Wrońskiego (NCK).

Ale nie zabraknie też dzieł sztuki najnowszej. Podczas wystawy „Awangarda to petarda” (Art Agenda Nova, ul. Batorego 2) zobaczymy dzieła artystów, których prace stają się komentarzem społecznym. Z kolei w Galerii Artemis (ul. Poselska) czeka nas pokaz „Epitafium dla Janiny Kraupe” Tadeusza Gustawa Wiktora. Z kolei w galerii Olympia zobaczymy prezentację „Skład na Zabłociu”, a w galerii ZPAF (ul. św. Tomasza 24) - „Gmach” Karola Pałki.

Warto zaznaczyć, że powoli tradycją staje się to, iż w Krakers musi obyć się bez dwóch najbardziej znanych marek galeryjnych - Zderzaka i Starmacha. Oba miejsca konsekwentnie z udziału rezygnują. Nie da się ukryć, że to brak widoczny, bo w Berlinie np. filia słynnej słoweńskiej galerii Podnar nigdy by sobie na taki krok nie pozwoliła.

To idą nowi

Ale Krakers jest też okazją, by zobaczyć, jak zmienia się krakowska scena galeryjna. Bo nowych adresów, które zdążyły już okrzepnąć i na stałe wpisać się w kulturalny pejzaż miasta (a nawet zyskać rozgłos poza jego granicami) jest sporo. Z pewnością warto spojrzeć na wystawy w Potencji przy ul. Józefińskiej 34a (Anna Sudoł i Weronika Krupa, „Takie tam z awangardą”) oraz zbiorowy pokaz w galerii Widna (ul. Grzegórzecka 31), zatytułowany „A”, na którym pojawią się prace m.in. Agnieszki Piksy, Bolesława Chromrego i Kornela Janczego.

Jednym z punktów obowiązkowych jest też prezentacja twórczości Xawerego Wolskiego w Księgarni | Wystawie (ul. Józefińska 9) i pokaz „Rzeczowy świadek” (Kolektyw Kuratorski w Spółdzielni Ogniwo, ul. Paulińska 28). Warto też zwrócić uwagę na pokaz „Elleipsis” (Elementarz dla mieszkańców miast, ul. Asnyka 9) oraz na wystawę Anny Sztwiertni w galerii Aristoi (ul. Sołtyka 9/2).

Jak zawsze przy okazji „weekendu ze sztuką” sporo przygotowano inicjatyw nieformalnych, jak m.in. w Galerii Nap-Dog (ul. Prądnicka 8/29), gdzie czeka nas wystawa „4,8×5,8×2,7”.

Nie brakuje też wydarzeń towarzyszących, jak pięć spacerów szlakiem krakowskich galerii, warsztaty, oprowadzania kuratorskie po wystawach w Bunkrze Sztuki, MOCAK-u, Muzeum Etnograficznym i Muzeum Narodowym, projekcja kina niemieckiego ekspresjonizmu - „Gabinet doktora Caligari” z muzyką na żywo, a także pokaz filmu relacyjnego „pieniądze albo życie... zaczyna się jutro” Pracowni Demokracji, prowadzonej przez Romana Dziadkiewicza.

Tegoroczny panel dyskusyjny pt. „Czy kolekcjoner ma misję? Między mecenatem a inwestowaniem” poprowadzi Iwo Zmyślony, a dyskusja będzie dotyczyć zależności pomiędzy źródłami finansowania sektora sztuki i jego wpływu na rozwijanie się formacji artystycznych. Szczegóły na stronie cracowgalleryweekend.pl.

Konkurs

W ramach Cracow Gallery Weekend Krakers 2017 ogłoszono konkurs na najlepszą wystawę. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem strony cracowgalleryweekend.pl. Widzowie wybiorą pięć najciekawszych realizacji, a jury złożone z krytyków sztuki i przedstawicieli ASP wyłoni zwycięzcę. Celem konkursu jest wyróżnienie „progresywnych realizacji wystaw, które są na wysokim poziomie w warstwie wizualnej i merytorycznej”. Jednym z kryteriów będzie również atrakcyjność nawiązania do hasła przewodniego tegorocznej edycji Krakersa.

WIDEO: 15.10.2014 Łódź prawdziwą galerią sztuki. W mieście powstaje coraz więcej murali

Źródło:Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski